02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

پودر استخوان چیست و چه تاثیری در ایمپلنت دندان دارد؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1398/04/17

ایمپلنت دندان روش بسیار مناسبی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته است. طی چند سال گذشته مواد و تکنیک های مورد استفاده در ایمپلنت دندان پیشرفت قابل توجهی کرده است و مزایای ایمپلنت های دندانی نیز غیرقابل انکار هستند. تکنولوژی کاشت ایمپلنت نیاز به استخوان فک مستحکم با تراکم کافی دارد. به همین علت در شرایطی که استخوان فرد تحلیل رفته باشد یا تراکم کافی نداشته باشد و یا ارتفاع آن برای کاشت پایه ایمپلنت مناسب نباشد؛ معمولا از پودر استخوان برای پیوند استخوان فک استفاده می شود. امارها نشان می‌دهد تقریبا نیمی از افرادی که کاشت ایمپلنت انجام داده اند نیاز به پیوند استخوان داشتند. پودر استخوان انواع مختلفی دارد که انتخاب آن بسته به نظر بیمار و پیچیدگی نقص استخوان فک توسط پزشک در کلینیک دندان تعیین می شود.


پودر استخوان

انواع پودر استخوان

اتوگرافت یا اتولوگوس
اتوگرفت، پودر استخوانی است که از ناحیه دیگری از بدن خود بیمار - معمولا استخوان کرست ایلیاک- برداشته شده و در ناحیه مورد نظر با پیچ و غشاهای مناسب کاشته می شود. چون این استخوان حاوی سلولهای بدن خود بیمار است و هیچ ریسکی مخصوصاً ریسک انتقال بیماری های دیگر هنگام پیوند وجود نخواهد داشت، بهترین نوع پیوند استخوان است. اما مشکل اینجاست که برای برداشتن استخوان از بدن خود فرد باید عمل جراحی ثانویه انجام شود که ممکن است برای بیمار خوشایند نباشد. نواحی از بدن که برای گرفتن استخوان مناسب هستند شامل چانه و ستیغ خاصره می ‌شوند.
اتوگرافت به چند دلیل مهم به عنوان استاندارد طلایی پیوند استخوان شناخته می شود:
1. استخوان خود بیمار در اتوگرافت مورد استفاده قرار می گیرد که تضمین می کند استخوان استریل و سازگاری زیستی مناسبی دارد و به راحتی به استخوان فک جوش میخورد.
2. استخوان اتو ژنوس موجب می شود روش طراحی میکروسکوپی به طور کامل با بدن فرد منطبق شود. 
آلوگرفت
آلوگرافت به عنوان بافتی که از فرد دیگری گرفته شده و در بدن فرد بیمار کاشته می شود؛ تعریف می شود. پودر استخوان آلوگرافت برای پیوند استخوان فک نیز ماده ای است که از یک دهنده گرفته شده و زمانی که سلامت آن تایید شد و با بدن بیمار نیز سازگار بود؛ با استخوان فک پیوند زده میشود. مزیت استفاده از آلوگرافت این است که در بانک استخوانی همواره در دسترس است و نیازی به انجام عمل جراحی ثانویه روی بدن فرد نمی باشد. اما در این روش احتمالا بدن میزبان واکنش‌های سیستم ایمنی را نسبت به گرافت تازه نشان می دهد. در این مواقع باید سلول ها برداشته شود تا واکنش سیستم ایمنی بدن میزبان کاهش یابد. آلوگرافت ها را می توان بر اساس آناتومی، روشهای فرآوری و استریلیزاسیون دسته بندی کرد. خواص مکانیکی آلوگرافت مانند هدایت استخوان و تحریک استخوان به طور قابل توجهی به روش فرآوری آلو گرافت بستگی دارد.
آلوگرافت معمولاً از استخوان فرد متوفی که در بانک استخوانی موجود است گرفته شده و فرآوری های خاصی روی آن انجام می شود تا آلودگی های آن از بین رفته و واکنش های سیستم ایمنی در بدن میزبان ایجاد نکند. البته خطر انتقال بیماری همچنان وجود دارد. برای پیوند استخوان، به ندرت از استخوان تازه استفاده می شود. به جای آن پودر استخوان خشک فریز شده به کار می رود. مواد آلوگرافت نسبت به استخوان اتوگرافت سریعتر جذب می شوند و معمولا به عنوان چهارچوبی که استخوان خود فرد در آن رشد کند؛ مورد استفاده قرار می گیرند.
زنوگرافت 
زنو گرافت ها، نوعی از پودر استخوان هستند که از منبع غیر انسانی مانند گاو گرفته شده و دارای دسته بندی مشخصی برای پیوند استخوان فک هستند. در حقیقت زنوگرفت، استخوانی است که از گونه ای دیگر مانند استخوان گاو گرفته شده و در بدن انسان کاشته می شود. درصد موفقیت استفاده از این نوع گرافت استخوانی به عنوان چارچوبی که به احیای استخوان فک کمک کنند و یا هنگامی که همراه با گرافت اتوژنوس مورد استفاده قرار می گیرد؛ بسیار بالاست. معمولاً واکنش های سیستم ایمنی نسبت به زنوگرافت بیشتر از دو مورد دیگر مشاهده می شود به همین علت استفاده از مواد آلوگرافت در بدن انسان موثرتر و کاربرد آنها موفق تر است.
کلاژن گاو فرآوری شده از استخوان گاو برای تهیه پودر استخوان زنوگرفت، کاملاً زیست پذیر است و می توان آماده سازی های مربوط به پیوند استخوان فک را کاملاً روی آن انجام داد. کلاژن یک ماده انعطاف پذیر است که می توان آن را به صورت پودر در آورد البته روشهای آماده‌سازی مختلفی برای کلاژن گرافت استخوان وجود دارد.
آلوپلاستیک / پودر استخوان مصنوعی
گرافت آلوپلاستیک ممکن است است از جنس هیدروکسی اپاتیت که یک ماده معدنی طبیعی است که از شیشه زیست فعال تولید می شود؛ باشد. هیدروکسی اپاتیت یک گرافت استخوانی مصنوعی است که کاربرد آن به علت هدایت استخوان، سختی مناسب و سازگاری با استخوان انسان بسیار گسترده شده است. برخی از گرافت های استخوانی مصنوعی که از جنس کلسیمی هستند در مدت کوتاهی جذب بدن شده و موجب سریعتر شکسته شدن یا ترک برداشتن استخوان میشود.
استخوان مصنوعی می تواند از مواد سرامیکی مانند فسفاتهای کلسیم یا بیوگرافت سولفات کلسیم تشکیل شود که بسته به قابلیت حل آنها در محیط فیزیولوژیکی با بدن سازگار می شود. این مواد همراه با عوامل رشد و یون هایی مانند استرونتیوم یا مخلوط شدن با مغز استخوان برای افزایش فعالیت بیولوژیکی ترکیب می شوند. وجود عناصری مانند استرونتیوم می‌تواند تراکم مواد معدنی استخوان را بالاتر برده و تشکیل استئوبلاست را تسریع کنند. استفاده از استخوان مصنوعی که از هیدروکسی آپاتیت یا از مواد طبیعی دیگر که زیست پذیری داشته باشند و خواص آن ها از لحاظ مکانیکی شبیه استخوان انسان باشد نیز در پیوند استخوان فک پیش از کاشت ایمپلنت متداول است.
مواد گرفت آلوپلاستیک به صورت مصنوعی گرفته شده و یا از مواد طبیعی ساخته می شوند. مزیت اصلی گرافت استخوان آلوپلاستیک نداشتن خطر انتقال بیماری و واکنش زایی پایین در بدن انسان است. مواد گرفت آلوپلاستیک شامل هیدروکسی اپاتیت، فسفات های دی کلسیم و سرامیک های زیست فعال می باشد. از این مواد به عنوان پرکننده یا همراه با استخوان اتوژنوس برای ایجاد چهارچوب هدایت کننده رشد استخوان استفاده می شود. این مواد به شکل های قابل جذب و غیر قابل جذب در دسترس اند و اندازه تخلخل آن‌ها نیز متفاوت است. پودر استخوان آلوپلاستیک که در سایزهای بزرگ استفاده می شود مصارف خاصی دارند که موجب می‌شود استخوان تا حد زیادی داخل آنها رشد کند.
یکی از فاکتورهای مهمی که باید هنگام انتخاب پودر استخوان مصنوعی مانند سرامیک های زیست تخریب پذیر، پلیمر های مصنوعی و طبیعی که در حال حاضر استفاده گسترده ای دارند؛ برای پیوند استخوان فک پیش از کاشت ایمپلنت در نظر گرفته شود سرعت تخریب آن ها است. چون رشد پودر استخوان مصنوعی هم از لحاظ عمل جراحی و هم از لحاظ بیولوژیکی کمی چالش برانگیز است و باید پیش از تخریب شدن ارتفاع مناسب را در استخوان فک ایجاد کند.
گرافت استخوان بر پایه سرامیک از موادی شامل فسفات کلسیم، سولفات کلسیم و Bio-OSS تشکیل می شوند که به طور مجزا یا در ترکیب با هم، با نام هایی مانند OsteoGraf, ProOsteon, OsteoSet برای پیوند استخوان فک مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از سرامیک هایی مانند فسفاتهای کلسیم یا همان هیدروکسی اپتات hydroxyapatite کلسیم می تواند هدایت استخوانی را انجام داده و با استخوان فک جوش بخورد. این مواد در دمای بالا می‌توانند اسکافولد مناسبی تشکیل داده و خاصیت شکنندگی دارند. سولفات کلسیم که به نام‌های پلاستر پاریس نیز شناخته می شود زیست سازگار و زیست فعال است و بعد از ۳۰ تا ۶۰ روز قابل جذب است. پس از تخریب یا فرسایش خواص مکانیکی آن به شدت افت پیدا می‌کند؛ به همین علت کاربرد ان در استخوان فک که بار زیادی را باید تحمل کند؛ جای سوال دارد. انواع مختلف آن شامل استئوست (Osteoset) می باشد که برای پر کردن نواقص استخوان فک پیش از کاشت ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد. تقریباً طی ۶۰ روز شروع به فرسایش می کند. آلو ماتریکس Allomatrix نیز استئو ست دیگری است که با DBM ترکیب شده و می‌توان آن را تزریق کرد.
شیشه زیست فعال خواص بریتل و مدول بالایی دارد و این ماده در ترکیب با پلی متیل متاکریلات استفاده می شود تا سیمان استخوانی زیست فعال را تشکیل داده و معمولاً در ایمپلنت های فلزی به عنوان پوشش استفاده می شود تا لایه فسفات کلسیم کربنی شده با کمبود کلسیم را پوشش دهد و پیوند شیمیایی ایمپلنت به استخوان اطراف آن را بهبود بخشد. انواع مختلف فسفات های کلیسیم شامل فسفات تری کلسیم، هیدروکسی اپاتیت مصنوعی و هیدروکسی اپاتیت کورالین است که معمولاً به صورت پودر استخوان در دسترس است. این فسفات های کلسیم حاوی Bio-Oss هستند و استئو گرافت در هر دو محصول از هیدروکسی اپاتیت به صورت پودری استفاده می شود.
 پرو استون محصول خاصی است که از مرجان های دریایی گرفته شده و از کربنات کلسیم به هیدروکسی آپاتیت کلسیم تبدیل شده است. مزیت این ماده این است که ساختار مرجان کاملا مشابه با استخوان بدن انسان به صورت اسفنجی است.
گرافت های استخوانی بر پایه پلیمر از پلیمرهای تخریب پذیر یا غیر تخریب پذیر به طور مجزا یا در ترکیب با مواد دیگر مانند پلیمر اسیدی پلی لاکتیک متخلخل برای پیوند استخوان پیش از کاشت ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرند. مواد گرافت استخوان برپایه پلیمر به سه دسته پلیمرهای طبیعی و پلیمرهای مصنوعی تقسیم می‌شوند که خود این ها می توانند از نوع تخریب پذیر یا غیر تخریب پذیر باشد. 
هیلوس  یک پلیمر طبیعی است که همان کامپوزیت سرامیک پلیمر حاوی فیبرهای کلاژن پوشیده شده با هیدروکسی اپاتیت است و معمولاً برای اسپاینال فیوژن مورد استفاده قرار می گیرد.
.
 کورتوس یک محصول رزینی تزریقی است که کاربرد آن در نواحی از بدن است که فشار زیادی به آن وارد می شود.
پلیمرهای مصنوعی تخریب پذیر مانند پلیمرهای طبیعی توسط بدن جذب می شود. مزیت استفاده از آن در بدن انسان این است که بدن می تواند بدون باقیماندن ماده خارجی، خودش بهبود یابد.

روش های استفاده از پودر استخوان

پودر استخوان به سه روش هدایت استخوان، تحریک استخوان و جوش خوردن با استخوان پیش از کاشت ایمپلنت به کار می رود:
 هدایت استخوان (Osteoconduction)
در روش هدایت استخوان، گرافت استخوانی به عنوان اسکافولد برای رشد استخوان جدید مورد استفاده قرار می گیرد در حقیقت گرافت استخوانی یک چارچوب را تشکیل می دهد که استخوان جدید باید در همان چارچوب تولید شده و رشد کند.
تحریک استخوان (Osteoinduction)
در روش تحریک استخوان، سلول های گرافت استخوانی، استئوبلاست ها را تحریک میکنند که شروع به رشد و تشکیل استخوان جدید کنند. در حقیقت گرافت استخوانی موجب تحریک تشکیل سلول‌های استخوانی جدید و یکپارچه شدن آنها با گرافت استخوانی می شود.
جوش خوردن با استخوان (Osteogenesis)
در روش جوش خوردن با استخوان استئوبلاست های ضروری که از گرافت استخوانی، گرفته شده‌اند موجب رشد استخوان جدید و تشکیل استخوان فک می شود.

بهترین گرافت استخوان برای پیوند استخوان فک پیش از ایمپلنت دندان چه جنسی دارد؟

 تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد پودر استخوان اتولوگوس بهترین نتیجه پیوند استخوان را هم از لحاظ بهبود سریع تر و هم از لحاظ کیفیت دارا می باشد. در صورتی که پیوند استخوان با آلو گرافت کمترین درصد موفقیت را داشته است.

کاربرد پودر استخوان

متداول ترین کاربرد پودرهای استخوان در ایمپلنت دندان است که برای ارتقاء کیفیت و تراکم استخوان فک در ناحیه ای که دندان از دست رفته به کار می رود. به طور کلی پودر استخوان برای پیوند استخوان فک و ترمیم نواقص آن مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از انواع پودر استخوان نیز برای بهبود رشد استخوان و افزایش طول استخوان و یا جایگزین شدن با بخش هایی از استخوان که در اثر تصادف یا حمله تومور از بین رفته مورد استفاده قرار می گیرد. پس از پیوند استخوان گردش خون و خونرسانی به استخوان بهتر انجام گرفته و رشد آن را تحریک می کند. علاوه بر این پیوند پودر استخوان پیش از کاشت ایمپلنت موجب جوش خوردن اتصالات استخوان فک، ترمیم استخوان های شکسته و جایگزین شدن با استخوان تحلیل رفته و درمان تحلیل استخوان می شود.

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

امین

سلام. ظاهرا 4 تا 6 ماه بعد از عمل bone grafting میتوان ایمپلنت را انجام داد. سوالم این است که چقدر بعد از این شش ماه میتوان در انجام ایمپلنت تاخیر انداخت. ( به دلیل اینکه بنده برای این عملها باید به ایران سفر کنم میخواهم بدانم چه اتفاقی میافتد اگر bone grafting را انجام بدهم ولی مثلا بجای 6 ماه بعد 9 ماه بعد برای ایمپلنت اقدام کنم.

دکتر شهاب محمدی

سلام و عرض ادب 6 تا 9 ماه بهترین زمان انجام جراحی ایمپلنت بعد از پیوند هست.

علی

سلام من سه ساعت هست که جراحی پودر استخوان دندان انجام دادم میتونم چای ولرم غذا بخورم ؟

دکتر شهاب محمدی

سلام سرد بخورین

فرهاد ایزدی

سلام. روکش ایمپلنت را میشه پیش یه دکتر دیگه انجام داد؟

دکتر شهاب محمدی

سلام اگر اطلاعات ایمپلنت رو داشته باشین، بله میشه.

زهره مشهد

سلام دکتر عزیز خانومی هستم ۳۰ ساله فک بالا رو کامل کشیدم پیوند پودر استخون انجام دادم و پیچ های ایمپلنت روگذاشتم ببخیه زدن ب شدت صورت ورم کرده و درد دارم چون من چند سال بود دندون بالا نداشتم الان با پودر استخوانی ک تزریق کردم چقدر توی ظاهر صورتم تغییر داره ایپلنت کره ای قرار بزارم ماندگاریش چقدره میشه بگین چ چیزای باید بخورم برای جوش خوردن سریع تر لثه پودر استخون سوال بدیم چون کل فک بالا رو جراحی کردم چیزی نمیتونم بخورم چون پایینم زیاد دندون ندارم یه دارو تقویتی قوی میشه معرفی کنین ممنونم

دکتر شهاب محمدی

سلام قرص کلسیم و ویتامین D کمک میکنه پیوند خوب باشه دوام طولانی داره و ظاهر تا حد زیادی بهتر میشه.

مریم

سلام برای ارتودنسی رفتم ک دکتر گفتن فک بالا تحلیل استخون هست و ممکنه دندان بیفته .ایا راه حلی وجود دارد؟و میشه بعد درمان ارتدنسی انجام داد

دکتر شهاب محمدی

سلام اطلاعات بیشتر لازمه

طاهره

سلام چهار روزه که پیوند پودر استخوان ا توسط جراح فک انجام دادم الان لایه بخیه ها مثل دونه برنج چسبیده اول فکرم تاوله دست گذاشتم دیدم سفته.... چی کار کنم

دکتر شهاب محمدی

سلام نیاز به معاینه دارید.

کریم

سلام آقای دکتر محمدی بنده 52ساله هستم میخام ایمپلنت بکارم بعدازانداختن عکس دکترم گفته درفک بالاباید پیونداستخوان انجام بدم میخواستم بدانم آ یا پیوندجواب میده واین پیوندعوارضی داره یا نه متشکرم

دکتر شهاب محمدی

سلام اگه دندونپزشک با تجربه باشه معمولا بله جواب ‌میده ‌و ‌مشکلی نیست

احمد

با سلام امروز برای ایمپلنت مراجعه کردم دکتر فرمودند که چون خیلی ساله دندون رو کشیدی استخوان های لثه خیلی نازک شده احتمالا پیوند استخوان باید انجام بدی ...به نظر شما بی داندانی بهتره یا عوارض و دردهای پیوند استخوان ؟ من از جراحی میترسم .. به نظرتان این نازکی استخوان ها بعدها مشکل دار میشه

دکتر شهاب محمدی

سلام حتما پیوند‌ و ایمپلنت بهتره براتون

زحمتکش

سلام.من ۳۰ سالمه و کیست دارم دکتر گفته باید دوتا دندونت رو بکشی .ایمپلنتم نمیتونی بکنی.و میشه بریج کنی.آیا میشه کاری کرد؟؟؟؟

دکتر شهاب محمدی

سلام عکسهاتون رو باید ببینم

کریم

سلام آقای دکتروقت بخیرپزشک مربوطه در مورد ایمپلنت فک بالا گفتند استخوان فک بالا کوتاهه وباید پیونداستخوان زده شود میخواستم بدونم آیا این پیوند جواب میده یانه بدلیل بالا بودن سنم(52) با تشکر

دکتر شهاب محمدی

سلام ۵۲ سال خیلی هم عالیه جواب میده

س

سلام. من ۳۲ ساله مه و به خاطر اینکه چند تا دندون جلویی فك بالا و پایین نامنظمه، دکترها بهم گفتن چون ارتودنسی نکردم ضربه های دندون ها به لبه های هم بوده و همین باعث تحلیل استخوان چند تا دندونم شده. گفتن باید پیوند استخوان انجام بدم. سوالم اینه که آیا اون دندونایی که باید استخوانشو پیوند کنم رو میکشن؟ چه پیوند استخوانی برام بهتره؟ ایا بعد از پیوند مشکلی به وجود نمیاد؟ و بعد از پیوند ارتودنسی جواب میده با توجه به اینکه لثه هام به صورت ژنتیکی تورم داره و ضعیفه؟ ممنون میشم جواب بدین

دکتر شهاب محمدی

سلام متوجه سوال نمیشم باید عکس هاتون رو ببینم

س

سلام. من ۳۲ ساله مه و به خاطر اینکه چند تا دندون جلویی فك بالا و پایین نامنظمه، دکترها بهم گفتن چون ارتودنسی نکردم ضربه های دندون ها به لبه های هم بوده و همین باعث تحلیل استخوان چند تا دندونم شده. گفتن باید پیوند استخوان انجام بدم. سوالم اینه که آیا اون دندونایی که باید استخوانشو پیوند کنم رو میکشن؟ چه پیوند استخوانی برام بهتره؟ ایا بعد از پیوند مشکلی به وجود نمیاد؟ و بعد از پیوند ارتودنسی جواب میده با توجه به اینکه لثه هام به صورت ژنتیکی تورم داره و ضعیفه؟ ممنون میشم جواب بدین

دکتر شهاب محمدی

سلام متوجه سوال نمیشم باید عکس هاتون رو ببینم

سمیه

سلام من دندون ۶ فک پایین رو چهار سال پیش عصب کشی وروکش کردم وحالا عفونت کرده دکتر عکس گرفته ومیگه کیست تشکیل شده باید لثه جراحی بشه وپودر استخوان ریخته بشه منم میترسم اینکار رو انجام بدم دوباره به مشکل بر بخوره چون خونریزی دندونام موقع کشیدن زیاده از جراحی لثه هم میترسم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

دکتر شهاب محمدی

سلام نگران نباشید به دندانپزشکتون اعتماد کنید.

بتی کریمی

سلام دکتر امروز ایمپلنت به همراه تزریق پودر استخوان دندان داشتم چند ماه دیگر برای گذاشتن تاج دندان بروم بهتر است ؟

دکتر شهاب محمدی

سلام حدودا 5، 6 ماه دیگه.

محبی

سلام آقای دکترپزشک مربوطه در مورد ایمپلنت فک بالا گفتند استخوان فک بالا کوتاهه وباید پودر استخوان وجراحی سینوس شوم آیا این جراحی در مطب انجام میشه یا در بیمارستان ممنون ازشما

دکتر شهاب محمدی

سلام در مطب

فاطمه

من دو ۱هفتست که ایمپلنت انجام دادم البته فعلا اون پیچ ها رو‌گذاسته ولی وحشتناک درد دارم طبیعیه؟؟؟؟؟پیوند استخون هم انجام شده و ۴ تا رو با هم انجام دادم😭😭😭😭

دکتر شهاب محمدی

سلام دو هفته دیگه صبر کنین بهتر نشد نیاز به معاینه دارین

مصطفی

سلام وقت بخیر من ۲ بار ایمپلنت انجام دادم ۲بار افتادن الان برای بار سوم پیوند استخوان انجام دادم آیا این بار دیگه انجام میشه

دکتر شهاب محمدی

سلام بستگی به خیلی موارد داره ازجمله تجربه دندانپزشک

ندا

من يك دندون نيش نهفته دارم كه امروز جراح فك و صورت بعد از ديدن cbct و opg تلاش كردن كه دندون رو در بيارن كه در نهايت نشد و ايشون گفتن كه حتي اگه دندون نيش رو در بياري به علت تحليل استخوان و كوتاه بودنش نميتوني ايمپلنت بذاري و پيوند استخوانت هم موفق نخواهد بود! ٣٥ ساله ام و اصلا از بريج خوشم نمياد! نظر شما چيست؟

دکتر شهاب محمدی

سلام به نظرم با چند دندانپزشک دیگه مشاوره کنین باید از نزدیک ویزیت بشین بشه نظر دقیق داد

هایده اکبری

با سلام خدمت شما بزرگوار؛من 50سالمه میخوام فک بالا پایین ایمیلت کنم اول اینکه تحلیل لثه دارم جراحی سینوس دارم به نظر شما یه دندانپزشک میتونه کار منو انجام بده یا متخصص ایمیلت باید باشه لطفا"راهنمایی کنید

دکتر شهاب محمدی

سلام باید تجربه این کار رو داشته باشن

طاهره تیموری

با سلام من دوهفته پیش بیستم شهریور سه تا ازدندونهای جلو سمت چپم رو پین ایمپلنت گذاشتن وهمزمان دو واحد پودر استخوان تزریق کردن که قیمتش هر واحد یک ملیونوششصد هزارتومان بود البته من که چیزی ندیدم چطور میتونم بفهمم که پودر استخوان تزریق کرده و آیا همزمان با گذاشتن پین تزریق استخوان میکنن مرسی

دکتر شهاب محمدی

سلام این کار شدنیه باید عکس رایو بگیرین و ویزیت بشین

نرگس مسلمی با سلام به اقای دکتر محمدی

با سلام به شما دکتر حاذق من اسکنه فک بالا و پاین کردم و ساکنه مشهد هستم اما چندین دندون پزشک‌رفتم و یکی گفته فک‌بالاتو باید عمل کنی تا بتونی ایمپلنت کنی دیگری گفته که باید بلاک استخون و یا پیوند استخون انجام بدم ۶۱ سال دارم و بسیار استانه دردم پاینه و ترسو دکتر خودم در تهران گفت که به علت اینکه ضخامته لثت در بعضی جاها کم و متوسط هست باید ما پودر استخون استفاده کنیم و از ایمپلنت کوتاه لاکن من ۶ تا دکتر رفتم اما با مطالعه از گوگل و سولات مریضا که عفونت میکنه و پودر استخون خارج میشه و خونریزی و شاید لًه تحلیل رفته بر نگرده بهم ریختم فک پاین دندون اسبا ندارم و چپم هم همینطور با سختی غذا میخورم و فقط دندونه پیش و پاین ان هم اگه جرم گیری کنم لق خواهد شد و وگر جرم گیری نکنم لثم تحلیله بیشتری پیدا خواهد کرد اقای دکتر غلامی فرمدن باید دندون فک بالاتو که به دو عدد مصنویی ۲۰ سال پیش وصل شده بکشم و عمل بلاک رو انجام بدم واقعا روحیمو از دست دادم و همسرم منو درک نمیکنه و میختم وام بگیرم ی طرفو درست کنم که بتونم غدا بخورم و مصنوی هم اصلا حالم به هم میخوره هرگز شما بگوید چه کنم

دکتر شهاب محمدی

سلام تشریف بیارید معاینه

حسین

من سال 98 پیوند پودر استخوان انجام دادم ( دندان یک جلو ) و دکتر گفت برای فیکسچر باید 6 ماه بعد بیایی تا استخوان کامل سفت بشه . من بعد 8 ماه فیکسچر کاشتم و بعد تقریبا 6 ماه بعد از کاشت فیکسچر ، پیچ ایمپلنت را گذاشتم . موقع گذاشتن پیچ درد داشتم و دکتر گفت ممکنه استخوان کامل سفت نشده باشه . بعد دو هفته مراجعه کردم برای قالب گری که دکتر گفت بدرد نمیخوره و پیچ رو در آورد گفت هنوز نرمه و باید سه ماه بمونه تا ببینیم میشه پیچ گذاشت یا دوباره پیوند استخوان انجام بشه. آیا همچین چیزی ممکنه؟ ممکنه پودر استخوان سفت نشه؟ علت سفت نشدنش بعد 1 سال ممکنه بخاطر کیفیت پودر باشه؟ راه حلی داره که بشه درستش کرد؟

دکتر شهاب محمدی

سلام پیوند به چندین دلیل ممکنه خوب جوش نخوره و باید تکرار بشه

نیما

خب ببخشید آقای دکتر بعد ۷ سال باید چیکار کرد؟؟ دوباره ایمپلنت؟؟😧

دکتر شهاب محمدی

سلام بله

نیما

سلام وقتتون بخیر من قراره دوتا دندون بالامو ۴و۵ ایمپلنت کنم که یکیشو گفتن با پودر استخوانه میخواستم بپرسم ایمپلنت واسه بعدها دچار عفونت یا خرابی نمیشه؟ البته دکترم با تجربست

دکتر شهاب محمدی

سلام اگه مراقب باشین معمولا این اتفاق نمی افته

نیما

ببخشید بازم میپرسم معمولا عمر ایمپلنت چقده؟؟؟ من باتوجه به بودجه خودم ارزون ترینشو انتخاب کردم😕

دکتر شهاب محمدی

سلام حدودا 7 سال

کیا ازتهران

باسلام وعرض خداقوت! جناب دکتر ازپاسخهای تخصصی شما درباره کاشت ایمپلنت وپیوندمغز استخوان وحواشی آن که سخاوتمندانه دراختیار پرسشگرها قراردادید،بنده که مترجم ونویسنده درحوزه های عرفان واخلاق هستم صمیمانه تشکرمی کنم! ان شاءالله خداوندبه توفيقاتان درخدمت به بندگان خدا افزوده،عمرپرخیروبرکت به حضرتعالی عنایت فرماید!

عابدي

با سلام و خسته نباشيد بنده ٣٦سالمه و استخوان كامل فك بال به صورت كامل و فك پاين فقط چهار دندونم باقي مانده و امروز بعد از ١٠سال به دكتر رفتم و راديولوژي انجام دادم كه چون از پروتز مصنوعي استفاده كردم تو اين مدت اصلا استخواني برايم باقي نمانده و دكترم گفت كه شايد از لگن شما براي پيوند استخوان استفاده شود ايا با تزريق پودر استخوان ميشه نتيجه گرفت يا حتما بايد از پيوند لگن استفاده شود ممنون ميشم راهنماي كنيد

دکتر شهاب محمدی

سلام همیشه پودر استخوان نمیشه و گاهی باید پیوند زد

آرزو

سلام دکتر دختر22ساله هستم من دو سال پیش دوتا دندون شماره یک بالامو ایمپلنت کردم،بعد از دوسال دندون شماره 2 کنار یکی از ایمپلنتا که دردای جزئی داشت یهو درد شدیدی گرفت و لثه ی مابین ایمپلنت وکه این دندون هم ملتهب دردناک.و قرمز شده بود رفتم دکتر گفتن توی ناحیه ایمپلنت تحلیل لثه و استخوان کمی داشتی و توی عکس انگار اتون بخش تحلیل رفته از استخوان کامل از بین نرفته و فقط نازک شده چون کاملا سیاه نیست توی عکس، با نخ دندان و دهانشویه لثه درمان شد ولی گفتن دندون کناری که پوسیدگی مشهود هم داشت باید عصب کشی بشه، یسری دکتر ها گفتن ریشه ش هم کیست بزرگ و مزمنی داره و از اونجایی که دکترای مختلف جوابای متفاوتی بهم دادن اعتمادمو از دست دادم و میترسم ، الان سه تا سوال دارم اینکه ایا ممکنه با عصب کشی اون دندان کیستش هم برطرف بشه؟ ایا تحلیل استخوان سه ملیلیمتری ایمپلنتم که این چند روز روکشش هم شل شده و وقتی به داخل فشارش میدم دردناکه قابل جبرانه؟ و چه زمان بهتره جبران بشه و بهترین روش چیه؟ و اینکه ایا ممکنه دلیل مشکل ایمپلنت عفونت دندان کناری باشه و این عفونت چطور از بین میره و چطور میتونم مطمئن بشم که درمان شده و با خیال اسوده زندگی کنم؟ خیلی میترسم

دکتر شهاب محمدی

پاسخ داده شد

آرزو

سلام دکتر دختر22ساله هستم من دو سال پیش دوتا دندون شماره یک بالامو ایمپلنت کردم،بعد از دوسال دندون شماره 2 کنار یکی از ایمپلنتا که دردای جزئی داشت یهو درد شدیدی گرفت و لثه ی مابین ایمپلنت وکه این دندون هم ملتهب دردناک.و قرمز شده بود رفتم دکتر گفتن توی ناحیه ایمپلنت تحلیل لثه و استخوان کمی داشتی و توی عکس انگار اتون بخش تحلیل رفته از استخوان کامل از بین نرفته و فقط نازک شده چون کاملا سیاه نیست توی عکس، با نخ دندان و دهانشویه لثه درمان شد ولی گفتن دندون کناری که پوسیدگی مشهود هم داشت باید عصب کشی بشه، یسری دکتر ها گفتن ریشه ش هم کیست بزرگ و مزمنی داره و از اونجایی که دکترای مختلف جوابای متفاوتی بهم دادن اعتمادمو از دست دادم و میترسم ، الان سه تا سوال دارم اینکه ایا ممکنه با عصب کشی اون دندان کیستش هم برطرف بشه؟ ایا تحلیل استخوان سه ملیلیمتری ایمپلنتم که این چند روز روکشش هم شل شده و وقتی به داخل فشارش میدم دردناکه قابل جبرانه؟ و چه زمان بهتره جبران بشه و بهترین روش چیه؟ و اینکه ایا ممکنه دلیل مشکل ایمپلنت عفونت دندان کناری باشه و این عفونت چطور از بین میره و چطور میتونم مطمئن بشم که درمان شده و با خیال اسوده زندگی کنم؟ خیلی میترسم

دکتر شهاب محمدی

سلام بله ممکنه خیر قابل جبران نیست بله ممکنه عاملش عفونت کناری باشه به بک متخصص ریشه مراجعه کنین

لیلا برزو

سلام پودر استخوان جراحی جداس یا با جراحی برای نصب پایه انجام میشود؟

دکتر شهاب محمدی

سلام اگه منظورتون هزینشه، جداس

لیلا

خیر منطورم عمل خود جراحی است؟ یعنی دوبار به صورت جداگانه انجام میشه؟

دکتر شهاب محمدی

سلام معمولا تو 1 جلسه انجام میشه

جواد

باسلام چ مدت بعدازتزریق پودراستخوان میشد فیکسچر گذااشت وچ مدت بعدازفیکسچر تاج میشه گذاشت باتشکر

دکتر شهاب محمدی

سلام معمولا همزمان با پودر استخوان فیکسچرو میذارن و حدودا 6 ماه بعد واسه روکش اقدام میکنن.

مژده

سلام.خسته نباشید.من ۵۲ سالمه فک بالا و پایین چند دست ایمپلنت لازمه و اینکه اگر کامل نکنم ایمپلنت،روکش ثابت میمونه؟

دکتر شهاب محمدی

سلام باید تشریف بیارید ویزیت تا تعداد پایه ها مشخص بشه. بله ثابت میمونه

مژده

سلام.خسته نباشید.من ۵۲ سالمه برای فک بالا و پایین میخوام پایه بزارم اما کامل نمیخوام ایمپلنت کنم چند پایه در فک بالا و پایین نیاز هست؟و اینکه روکش ثابت میمونه اگه بخوام کامل ایمپلت نکنم ؟

دکتر شهاب محمدی

سلام باید تشریف بیارید ویزیت ببینیم با چند پایه میشه هر فکتون رو ایمپلنت کرد.

وحید رنجبر

سلام .من بخاطر اینکه بیشتر دندونای فک بالا وپاینمو از دست دادم استخوان دوفکم تحلیل رفتهبخاطر همین ظاهرم خیلی عوض البته بدشده چند روز پیش پیوند استخوان وایمپلنت انحام دادم‌واز متخصصم پرسیدم ایا با این پیوند استخان وایمپلنت ممکنه ظاهرم به شکل قبلا دربیاد ودکترم گوفت با این کاری که انجام دادن بله ظاهرتون برمیگرده.سوالم از شما دکتر گرامی اینه‌که واقعا بعداز این جراحیها ظاهرم مثل قبل از تحلیلم رفتن استخونام میشع یا خیر.توروخدد راهنمایی کنید ممنون که وقت میزارید

دکتر شهاب محمدی

پاسخ داده شد

وحید رنجبر

سلام .من بخاطر اینکه بیشتر دندونای فک بالا وپاینمو از دست دادم استخوان دوفکم تحلیل رفتهبخاطر همین ظاهرم خیلی عوض البته بدشده چند روز پیش پیوند استخوان وایمپلنت انحام دادم‌واز متخصصم پرسیدم ایا با این پیوند استخان وایمپلنت ممکنه ظاهرم به شکل قبلا دربیاد ودکترم گوفت با این کاری که انجام دادن بله ظاهرتون برمیگرده.سوالم از شما دکتر گرامی اینه‌که واقعا بعداز این جراحیها ظاهرم مثل قبل از تحلیلم رفتن استخونام میشع یا خیر.توروخدد راهنمایی کنید ممنون که وقت میزارید

دکتر شهاب محمدی

سلام بله تاثیر گذاره

وحید رنجبر

سلام .من بخاطر اینکه بیشتر دندونای فک بالا وپاینمو از دست دادم استخوان دوفکم تحلیل رفتهبخاطر همین ظاهرم خیلی عوض البته بدشده چند روز پیش پیوند استخوان وایمپلنت انحام دادم‌واز متخصصم پرسیدم ایا با این پیوند استخان وایمپلنت ممکنه ظاهرم به شکل قبلا دربیاد ودکترم گوفت با این کاری که انجام دادن بله ظاهرتون برمیگرده.سوالم از شما دکتر گرامی اینه‌که واقعا بعداز این جراحیها ظاهرم مثل قبل از تحلیلم رفتن استخونام میشع یا خیر.توروخدد راهنمایی کنید ممنون که وقت میزارید

دکتر شهاب محمدی

سلام بله تاثیر گذاره

دکتر رضا پژوهان

تشکر وسپاس از ارسال مطالب بسیار جالب وعلمی

ریحانه

سلام ، من دیروز ایمپلنت دندان ۵ و ۶ فک پایین داشتم، لب پایینم هنوز بی حس و گز گز میکنه، الان این مورد طبیعی هست یا باید به پزشک مراجعه کنم؟

دکتر شهاب محمدی

سلام چند روز صبر کنید اگه بهتر نشد ویزیت لازمه

سارا

با سلام.من یه دندان فک بالا ندارم و روکش کردم دوتای کناریش و این دنددان وسط که نداشتم بریج شده.ولی چون استخوان لثه تحیلی رفته حالت زیبایی نداره.من میتونم پودر استخوان بکارم و چقدر زمان میبره تا بعدش بتونم روکش رو سر جاش فیکس کنم.ممنون

دکتر شهاب محمدی

سلام 6 ماه

منصور

سلام وقت بخیر ببخشید من فک بالا سمت راست پودر استخوان استفاده کردم فک بالا سمت چپ سه عدد ایمپلند به همراه پودر استخوان انجام دادم فک پایین سمت چپ دو عدد دندان کشیدم و پودر استخوان استفاده کردن و هنوز هم بخیه هستش من روزی یک پاکت سیگار میکشم میخواستم بدونم سیگار تا چه حدی مضر هستش برای ایمپلند؟

دکتر شهاب محمدی

سلام سیگار کشیدن ممکنه باعث کم شدن عمر ایمپلنت و یا حتی عفونت بشه

مریم

سلام من دندون 6 بالا سمت راستم کلا از بین رفته عکس گرفتم برای ایمپلنت دکترم تشخیص داد ک استخون تحلیل رفته و ی کیست بزرگ وجود داره و باید بریج کنم حالا میخوام بدونم دندونم اگه خالی بمونه بهتره یا حتما باید بریج بشه؟ بریج چون معایبش بیشتره دوست ندارم اینکارو کنم

دکتر شهاب محمدی

سلام نه بریج منسوخ شده بهتره پودر استخوان تزریق کنین و بعد ایمپلنت کنین

مریم

ممنون از دکتربه خاطر وقتی که میزارن

ساغر

سلامريالخسته نباشید دندان من توسط جراح فک و صورت کشیده شد و چون خیلی ریشه عمیق و پوسیدگی شدید بود،حفره نسبتا عمیقی به وجود امد که دکتر علی رغم قولی که به من داده بودند که ظرف 2ماه اینده ایمپلنت انجام شود،گفتند 6 ماه زمان میبردو بایستی در طی این 6ماه روند بهبود رو بررسی کنند،ضمنا 2ماه پودر استخوان گذاشتند که دوست من که دندانپزشک هستند نظرشون این هست که دو واحد خیلی زیاد بوده و دکتر جسارتا هزینه رو بی دلیل بالا برده،سوالم این هست که استفاده از 2واحد پودر استخوان در پروسه درمان رایج هست یا خیر؟ ممنونم

دکتر شهاب محمدی

سلام بستگی به اندازه حفره داری گاهی ۲ سی سی هم استفاده میشه

علی

سلام دکتر خیلی ممنون از راهنمای که انجام میدهد امیدوارم تداوم داشته باشه و خسته نباشید.

زیبا

سلام.من دوهفته هست ک فک پایین قسمت چپ رو پیوند استخوان کردم.داخل اینه نگاه میکنم بخیه ها باز شده و ی قسمت هم ی حفره پر از مواد سفید رنگ میبینم ک باز هس ایا لازمه من رای معاینه پیش دکتر برم یا مشکلی نیس؟

دکتر شهاب محمدی

سلام بله برید واسه معاینه

حسین حلیمی

سلام خسته نباشد ایمپلنت و پودر استخوان درد دارد یا نه ممنون میشم راهنمای کنید

دکتر شهاب محمدی

سلام اگه توسط دندانپزشک با تجربه انجام شه خیر.

عباس

سلام اقای دکتر من دندون اسیاب کوچک دوم فک بالا سمپ چپ رو به علت خرابی کشیدم و از اون موقع اون طرف صورتم که دندونمو کشیدم لاغرتر از قبل شده و این موضوع نگرانم کرده حالا خواستم ببینم که اگه ایمپلنت کنم مشکلم حل میشه؟ یعنی میتونه کامل جای دندان اصلی رو بگیره و اون قسمت لثه که بخاطر عدم وجود دندان توو رفته و خالی شده رو میتونه دوباره پر کنه؟ ممنون

دکتر شهاب محمدی

سلام تشریف بیارین ویزیت

احمد خوشدل

سلام آقای دکتر با توجه به اینکه من مشکل خود ایمنی در دهان دارم امکان استفاده از پودر استخوان برای انجام ایمپلنت میباشد

دکتر شهاب محمدی

سلام در چه حدی؟

مریم

سلام آفای دکترببخشیدبمن گفتن بایدپیونداستخون بشم بعدایپملنت کنم به شدت ازدردپیونداستخوان وعوارض ش میترسم لطفاراهنمایی بفرمایید

دکتر شهاب محمدی

سلام جراحی و ایمپلنت با دندانپزشک با تجربه هیچ درد و عوارض جانبی نداره و از بی حسی قوی استفاده میشه.

نيلوفر

با سلام .من همين الان ايمپلنت كردم هم سمت راست هم سمت چب.فقط خدا كنه همه چيز خوب پيش بره.يكمي ميترسم☹️

دکتر شهاب محمدی

سلام نگران نباشید ایشالا که همه چی خوب پیش میره

مریم

راهنمایی هاتون خوب بود ممنون

علی رصایی

عالی بود دکتر من ایمپلنت در شهرستان 5 سال پیش انجام داده‌ام ولی دچار تحلیل استخوان شده‌ام آیا با پودر استخوان می شود ترمیم کرد 4 پایه و5 روکش چسبیده بهم در فک پایین سمت راست عکس رادیولوژی آن را تازه گرفتم ممنون می شوم راهنمایی کنید

دکتر شهاب محمدی

سلام باید تشریف بیارین ویزیت و عکس گرفته بشه ازتون ولی احتمالا بله میشه

زینب

با سلام من چند سالی هست که دندونامو کشیدم و استخوانهای فکم تحلیل رفته و چهره ام خیلی عوض شده. تازه ایمپلنت کردم میخوام بدونم بعد ایملنت استخوان تحلیل رفته باز به حالت قبلی برمیگرده؟یا چهره ام همبن طوری میمونه؟ ممنون

دکتر شهاب محمدی

سلام خیر استخوان با ایمپلنت بر نمیگرده اما با امدن روکش ایمپلنتها صورت مقداری فرم بهتر پیدا میکنه

روشا

ایمپلنت فک بالایی چهار عدد با پودر استخوان انجام دادم بعد از چند ماه میتونم مراحل بعدی رو انجام بدم

دکتر شهاب محمدی

سلام بله بعد حدودا 5،6 ماه میتونید.

ستاره

درد دارین؟

ملیحه

راهنمایی هاتون مفید بود ممنون

آیسا هستم

سلام من بیست چهارسالمه دندونموروکش کردم روکشش میوفته ودندونام هم خیلی ریزشده میشه لطف کنیدبگیدچیکارکنم

دکتر شهاب محمدی

سلام روکش نباید بیوفته مشکل از تجربه دندونپزشکتونه احتمالا

کیا

من لثه فک پایینم تحلیل رفته وچون از پروتز مصنوعی استفاده میکنم دراین مورد به مشگل خوردم وبرای اینکه پروتز بتونه نشست خوبی داشته باشه باید پودر استخوان تزریق فک تحلیل رفته بکنم این مطلب رو لابراتواری که مسول درست کردن پروتز بودش گفته حالا میخواستم بدونم نظر تخصصی شما چیست وظاهرا راهی جز این ندارم راهنمایی بفرمائید واگرامکان داره هزینه احتمالی روهم قید کنید ممنون

دکتر شهاب محمدی

سلام بله احتمالا باید همین کار رو بکنین باید تشریف بیارین ویزیت تا ببینیم چقدر پودر استخوان نیازه ویزیت رایگانه

ایساهستم

ببخشیدمن دوسال پیش سه تادندون جلوییم روروکش کردم الان روکشش لقه هروقت بخوام درش میارم دندونم خیلی ریزشده میگن بایدپینگ بذارلطفاراهنماییم کنید

دکتر شهاب محمدی

سلام روکش نباید بیوفته مشکل از تجربه دندونپزشکتونه احتمالا

فرهاد ایزدی

سلام. روکش دندان برای ایمپلنت برای دو دندان بهتر است تکی باشد یا به صورت دوتای بهم چوش خورده؟

دکتر شهاب محمدی

سلام بستگی به لثه تون و نظر دندونپزشکتون داره

زینب تقوی

سلام من ۱۷ساله یه دست دندان مصنوعی ڱذاشتم سنم ۴۵ساله لثه پایینم ازبین رفته ایاراه حلی برای ترمیم لثه یاایمپلنت هست خیلی ناراحتم فک پایینم بدجورشده باتشکر

دکتر شهاب محمدی

سلام باید پودر استخوان تزریق بشه و بعد ایمپلنت کنین

ایرج

سلام ببخشید من قبلا ایمپلنت کذاشتم اما بعد دوسال استخوان لثه ام تحلیل رفت وپیوند استخوان برام انجام دادن اما جواب ندا چون تحلیل استخوان فکم زیاد بود دکتر ایملنتو واسم کشیدن جایی دیگه ای گذاشتن ودوباره پودر استخوانی پیوند زدن ایا این پیوند استخوانی در لثه دوباره جواب میده یا خیر

دکتر شهاب محمدی

سلام اگه دندونپزشکتون با تجربه باشن جواب میده

Fatemeh

سلام من دیروز پودر استخوان و مرحله فیکسچر ایمپلنت رو انجام دادم میخواستم بدونم بعد از ۱ سال میتونم تاج دندان رو بزارم؟

دکتر شهاب محمدی

سلام بله ولی شاید بهتر باشه سریعتر همون تاج رو بزارین.

سینا

سلام و عرض خسته نباشید پدر من شصت و هفت ساله هست و بیماری دیابت نوع دو دارن. خواستم بدونم برای فک تحلیل رفته ایشون کدوم نوع از پودر رو پیشنهاد می‌دین. به دلیل بیماری دیابت از انجام عمل جراحی نگرانی داریم. سپاس

دکتر شهاب محمدی

سلام باید تشریف بیارین ویزیت و معاینه بشن که دیابتشون کنترل شده باشه و بعدش پودر تزریق بشه. ویزیت رایگانه

مهدیه

سلام. من آذر ماه یک دندان ۶ بالا کشیدم و همان جلسه ایمپلنت گذاشتند و پودر استخوان. اما درد بافت نرم هنوز خوب نشده. سمت بیرون. یکم هم التهاب داره و یک تکه سفت مول پودر استخوان سفت شده هم کنارش هست. تو عکسی که ۱/۵ ماه بعد گرفته بودم همه چی خوب بود. اما التهاب بافت نرم که قبلا بخیه داشت، خیلی اذیت میکنه. البته من فقط پیچش رو گذاشتم و بقیه مراحل هنوز انجام نشده

دکتر شهاب محمدی

سلام بله تشریف بیارین ویزیت عکستون رو هم بیارین میتونه طبیعی باشه ولی نمیتونم نظر قطعی بدم اینجوری

وحید

ناذ

وحید

با سلام و عرض خسته نباشید در خصوص ایمپلنت چند تا از دندان های فک سوالی که داشتم اینه که ایا میشه بعد چندین سال تاج اونارو باز کرد و ایمپلنت کلی دندون انجام داد

دکتر شهاب محمدی

سلام بله میشه

دکتر شهاب محمدی

سلام بله میشه

شیوا

با سلام . برای من پیوند استخوان انجام دادند. یک هفته ازش گذشته اما هر روز به شدت درد دارم . آیا طبیعیه ؟ چرک نکرده ولی ورم داره ، سفته و دردناک . پودر استخوان دقیقا نمی دونم چه نوعی بود ولی شبیه پولک های خرد شده ریز بود . یعنی پودر نرم نبود بلکه قطعات ریزی مشابه دانه های برنج بود . ایا درد بعد از یک هفته نرماله ؟ از کانادا

دکتر شهاب محمدی

سلام در بسیاری موارد این درد نرماله.

حسن وارسته

سلام جناب دکتر بنده ۳۶سالمه که دندونام سرعفونت از بین رفته ومیخوام ایپلنت بزارم دکترم میگه که لثهات کلا تحلیل رفته نمیشه ایپلنت گذاشت بنظر شما راهی داره؟

دکتر شهاب محمدی

سلام احتمالا راهش اینه که تزریق پودر استخوان انجام بشه و استخوان سازی بشه.

مجتبی داودی

سلام من حدود ۱۲ سال پیش دندانهایم رو کشیدم و مصنوعی دارم خواستم بپرسم قیمت هر ایمپلنت چند میشه ممنون

دکتر شهاب محمدی

سلام هزینه های ایمپلنت رو میتونید در قسمت تعرفه ها مشاهده کنید.

وکیلی

سلام 15روز پیش تزریق پودر انجام دادم.مجددا بخیه زدند‌.گفت باز شد.بعد پزشک میگه سیگار می کش.جواب منفی.ولی چن وقته مشروب مصرف کردم مشکلی داره

دکتر شهاب محمدی

سلام بهتره کمتر از سیگار استفاده کنین. مشروب هم همیشه باید رعایت کنین.

میترا

سلام. من دوتا از دندونام رو ایمپلنت انجام دادم دندون ۴ بالا و ۶ پایین سمت راست ... سوال من اینه چطور میشه مطمئن شد ک دندانپزشک برای درمان از پودر استخوان استفاده کرده ... چون برای هر دندانم هزینه جدا برای پودر استخوان مبلغ ۶۰۰ تومان گرفتند و این سوای مبلغ ۴ میلیون سیصدی بوده ک قبلا پرداخت کردم ...ممنون میشم پاسخ بدید

دکتر شهاب محمدی

سلام باید عکس گرفت تا‌ یک دندونپزشک با عکس قبلی مقایسه کنه.

نسرین براتی

درود63سالمه من میخواستم ایمپلنت انجام بدهم اما دکتر دندانپزشک بعد دیدن عکس تزریق پودر استخوان را بوسیله جراح فک وصورت توصیه کردند آیا با توجه به سنم جواب میگیرم ؟

دکتر شهاب محمدی

سلام بله تشریف بیارین ویزیت ویزیت رایگانه 88699227

رضا شیخی

ببخشید بنده منطقه سیستان بلوچستان زندگی میکنم

رضا شیخی

سلام،بنده ۵۳ساله ایمیلت کامل فک بالا وپایبن باتزیق پودراستخوان طی چهار هفته گذشته انجام دادم بااینکه مرتب خشک کننده استفاده کردم بیشتر درمحل تزریق پودرترشح سفیدرنگی البته بدون بوی خاصی دارم لطفا راهنمایی کنید دلیلش چه هست ومن بایدچکارکنم برای ادامه وکذاشتن روکش متشکرم

دکتر شهاب محمدی

سلام ترشح اون پودر بعد از تزریق پودر استخوان طبیعیه.

پرنسا

سلام خسته نباشید بندهدمشکل تحلیل لثه داشتم و دندونای جلوم لق شدن مجبور شدم یکیش رو بکشم بلافاصله ایمپلنت اما مدت کوتاهی بعد با روکش موقتیکه داشتم افتاد دکتر پودر استخوان گذاشتن و بعد ۶ماه با عکس سی بی سی تی گفتن نمیشه ایمپلنت کرد میخاستم بدونم ایا دوباره استخوان بزارم و همزمان ایمپلنت امکان داره جواب میده ممنونم زود جواب بدید

دکتر شهاب محمدی

سلام باید با عکس هاتون تشریف بیارین ویزیت ویزیت های ما رایگان هستن

سیما

سلام همسر من با اینکه جوان هستند ولی از حدودا ۱۷ سال پیش بیشتر دندونهاشو کشیده...و فقط دندونهای جلوشو داره....دندونهای فک بالا و پایینش رو میتونه ایمپلنت کنه؟آیا باتوجه به گذشت زمان زیادی از کشیدن نیاز به پیوند استخوان داره؟ایمپلنت برای همچین مواردی جواب میده؟

دکتر محمدی

سلام باید عکس های رادیولوژی تهیه شود تا از طریق ان مشخص شود به پیوند استخوان نیاز هست یا خیر و بهتر است برای ایمپلنت، مشاوره حضوری انجام شود ۰۲۱۸۸۶۹۵۸۶۴

نادیا

باسلام جراحی فک مصنوعی هزینه اش چقدره؟

دکتر محمدی

سلام برای هزینه ها باید با مطب تماس بگیرید ۰۲۱۸۸۶۹۵۸۶۴

الف .ب

سلام خدا قوت من اردیبهشت ماه دوتا از دندانهایم امپلنت کردم یکیش نگرفت یعنی زمانیکه دکتر میخاستند مرحله دوم امپلنت را انجام بدهند پین یکی از دندان ها رفت طرف سینوس وبا دستگاریها ک روی استخوان انجام شد استخوان فک تحلیل رفت البته این امر دریک کلینک انجام شده ومرحله کار ک دچار مشکل شدم یه دکتر دیگه انجام دادند دوتا سوال دارم ۱ اینک پیوند استخوان برا این دندان فایده داره؟ آیا اقدام قانونی میشه علیه این دندانپزشک انجام داد ممنون از حوصلتون

دکتر محمدی

سلام بله پیوند استخوان فایده داره برای شما در مورد اقدام قانونی اطلاع زیادی ندارم

رها

سلام من چهار پیش ایمپلنت انجام دادم و تابستان امسال ایمپلنتم عفونت کرد و بعد از چند روز یک توده سفید و سخت(پودر استخوان)از آن خارج شد و بعد از آن عفونت برطرف شد ولی الان دوباره از لثه پود استخوان خارج می شود،آیا این طبیعی است؟

دکتر محمدی

بله

فریبا

سلام خیلی متشکر از اطلاعات مفیدتون .بسیار عالی توضیح دادید. پودر استخوانی که در ایران موجوده و دندانپزشک ها استفاده می کنند از چه نوعی است؟

دکتر محمدی

خیلی برندهای مختلف هست و بسته به تحریم ها برند های کمتری وارد ایران میشه

شقایق

سلام من تحلیل استخوان وتحلیل لثه رادارم .همه دندانهارا دارم اما استخوانها تحلیل دارند.پیوند استخوان برای من هم قابل استفاده هست ?

دکتر محمدی

سلام بله

حسن

سلام سه ماه پیش ایمپلنت کردم البته استخوانش نازک بود حالا بعد سه ماه چرکی شده دکتر عکس گرفته میگه تحلیل رفته باید پودر استخوان استفاده کنیم تردید دارم اینکارو انجام بدم لطفا راهنمایی کنید

دکتر محمدی

سلام اگه پودر استخوان نیازه حتما باید انجام بدین

مهدی

سلام. میخواستم سوال کنم آیا ایمپلنت رو جراح فک و صورت هم انجام میده یا خیر. ممنونم میشم

دکتر محمدی

جراح ایمپلنت انجام میدن

محمدمهدی مرتجی

سلام و تشکر از دکتر عزیز نوشته ها نشان میدهد مطالب کاملا تخصصی است، ولی من که دبیر ریاضی هستم مقدار کمی از آنرا متوجه شدم ولی با این وجود باز هم خیلی مفید واقع شد چون زمینه اطلاعات بسیار خوب به من داد و باعث شد که من در ساوه که بعلت عفونت ریشه دو دندان 6 و7 تخت پائین را کشیدن همزمان دکتر مربوطه بعد از تمیز کردن کیستها پور استخوان استفاده کرد

بهار

آیا برای منی که دندانی از فک پایینم استخوان ندارد و چهل ساله هستم پیوند استخوان انجام می‌شود . دندانپزشکم تو اروپا فقط گفت چون استخوان فکت زیر آن داندان خوب نیست پیوند ایمپلنت انجام شدنی نیست و اشاره ای به پیوند استخوان نکرد . میخواهم برای عمل ایران بیام . تضمین چند در صد است ؟ من سیگار نمی کشم و ورزشکار هستم و هیچ بیماری ندارم و فقط یک عفونت لثه درمان ناحیه داشتم .

بهار

آیا برای منی که دندانی از فک پایینم استخوان ندارد و چهل ساله هستم پیوند استخوان انجام می‌شود . دندانپزشکم تو اروپا فقط گفت چون استخوان فکت زیر آن داندان خوب نیست پیوند ایمپلنت انجام شدنی نیست و اشاره ای به پیوند استخوان نکرد . میخواهم برای عمل ایران بیام . تضمین چند در صد است ؟ من سیگار نمی کشم و ورزشکار هستم و هیچ بیماری ندارم و فقط یک عفونت لثه درمان ناحیه داشتم .

بهار

آیا برای منی که دندانی از فک پایینم استخوان ندارد و چهل ساله هستم پیوند استخوان انجام می‌شود . دندانپزشکم تو اروپا فقط گفت چون استخوان فکت زیر آن داندان خوب نیست پیوند ایمپلنت انجام شدنی نیست و اشاره ای به پیوند استخوان نکرد . میخواهم برای عمل ایران بیام . تضمین چند در صد است ؟ من سیگار نمی کشم و ورزشکار هستم و هیچ بیماری ندارم و فقط یک عفونت لثه درمان ناحیه داشتم .

دکتر محمدی

سلام. باید از نزیدک ویزیت بشین و عکس های رادیولوژی و CBCT شما بررسی بشه. میتونین این عکس ها در همون کشور خودتون بگیرین و بفرستین ایران تا یکی از آشنایانتون این عکس ها رو به ما برسونن تا نظر بهتری بشه داد.