02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

با چه روش هایی می توان زردی دندان را از بین برد؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1399/07/15

از بین بردن زردی دندان و سفید کردن آن لازمه داشتن لبخندی زیبا و جذاب است که به لطف پیشرفت های جدید در دندانپزشکی زیبایی با روش های متعددی از جمله بلیچینگ دندان، استفاده از خمیردندان های سفید کننده و کاشت ونیرهای دندانی مثل کامپوزیت یا لمینت امکان پذیر شده است. 
هرچند وجود روش های مختلف درمانی برای از بین بردن زردی دندان، موجب شده که دندانپزشکان به راحتی بتوانند با انتخاب روش مناسب به سفید کردن دندان های بیمار کمک کنند اما از طرفی بیماران برای انتخاب روش مناسب سفید کردن دندان دچار تردید می شوند. بنابراین، بهتر است پیش از انتخاب یکی از روش های از بین بردن زردی دندان، علت تغییر رنگ دندان ها و زرد شدن آنها را بررسی کنیم. 
دلایل زیادی برای زردی دندان ها وجود دارند. همچنین طبیعی است که با افزایش سن، دندان ها تیره می ¬شوند. در واقع مینای دندان با بالا رفتن سن دچار ساییدگی شده و عاج دندان دیده می شود. این عاج، رنگی مایل به زرد دارد که سبب می شود دندان های ما زرد و بدرنگ به نظر برسند.
 امروزه با وجود روش های درمانی ترمیمی می توان زردی دندان ها را با توجه به علت آنها برطرف و لبخند بیمار را جذاب تر کرد.

دلایل زرد شدن دندان 

زرد شدن رنگ دندان ها زمانی جلوه توجه می کند که رنگ آنها آنطور که باید دیگر روشن و سفید به نظر نمی رسد. حتی ممکن است رنگ دندان ها تیره شود و یا روی آنها لکه هایی به وجو بیاید. قبل از اینکه در مورد روش های سفید کردن دندان نظیر بلیچینگ توضیح دهیم در ابتدا باید بررسی کنیم که دلایل تغییر رنگ دندان ها چیست.
علل تغییر رنگ دندان به طور کلی در سه گروه دسته بندی می شود:
عوامل بیرونی:  زرد شدن دندان ناشی از موادغذایی یا دارویی است که با دندان های شما تماس داشته است..
عوامل درونی: تغییر رنگ دندان ممکن است به علت وجود بیماری در دهان و دندان یا حتی معده شما باشد.
عوامل مرتبط با سن: تغییرات رنگ دندان به مرور زمان با افزایش سن در زندگی رخ می دهند.

مهمترین علل بیرونی برای تغییر رنگ دندان وجود دارند از جمله:

غذاها و نوشیدنی ها: 
برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها مثل چای، قهوه، نوشابه، شراب قرمز و بعضی از میوه های خاص و غذاهایی که حاوی رنگدانه هستند می توانند سبب تغییر رنگ دندان های شما شوند. 
درصورتیکه دندان ها به علت مصرف این مواد، تغییر رنگ داده باشند می توان با روش بلیچینگ تاحدودی زردی دندان را برطرف کرد. اما با مصرف مجدد این مواد، دندان ها به مرور زرد می شوند و باید هر چند ماه یکبار، بلیچینگ دندان را تکرار کرد.
استعمال دخانیات: 
سیگار کشیدن می تواند سبب زردی دندان ها و لکه دار شدن آنها شود. متاسفانه سفید کردن دندان افراد سیگاری دوام چندانی ندارد. حتی اگر برای از بین بردی زردی دندان این افراد از لمینت سرامیکی نیز استفاده شود، زیبایی و درخشندگی آن بیش از 1 یا 2 سال دوام نخواهد آورد.
بهداشت ضعیف دهان و دندان: 
عدم رعایت بهداشت دهان و دندان از مهمترین علل زرد شدن دندان ها است. دندانپزشکان توصیه می کنند که حداقل دوبار در روز مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید. در غیر اینصورت با زردی دندان ها و تجمع پلاک روی آنها مواجه خواهید شد. 
برای از بین بردن زردی دندان های ناشی از تجمع پلاک، بهترین روش جرم گیری و بلیچینگ دندان است.
بیماری: 
برخی از بیماری ها می توانند روی مینا و عاج دندان تأثیرگذار باشند و منجر به زردی دندان ها شوند. درمان های خاص نظیر شیمی درمانی نیز می توانند رنگ دندان ها را تغییر دهند. در این شرایط بهتر است تا زمانیکه بیماری زمینه ای فرد درمان نشده، از روش های برطرف کردن زردی دندان استفاده نشود.
مصرف دارو: 
برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین ممکن است سبب زردی دندان ها شوند. دهانشویه هایی که حاوی کلرهگزیدین (chlorhexidine) و ستیل پیریدینیوم کلراید (cetylpyridinium chloride) هستند هم می توانند دندان ها را لکه دار کنند. آنتی هیستامین ها مانند بنادریل (Benadryl)، داروهای ضد روان پریشی و برخی داروهای فشار خون بالا نیز سبب تغییر رنگ و زردی دندان ها می شوند.
سفید کردن دندان افرادی که این نوع داروها را مصرف می کنند با روش هایی مانند جرم گیری با بلیچینگ تاثیر چندانی در تغییر رنگ دندان ها ندارد.
مواد دندانپزشکی: 
برخی از مواد ترمیمی نظیر آمالگام که در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند، خصوصا آنهایی که حاوی سولفید نقره هستند می توانند رنگ خاکستری مایل به سیاه روی دندان ها ایجاد کنند. در این شرایط باید از لمینت یا کامپوزیت ونیر برای سفید و درخشان نشان دادن دندان ها استفاده کرد.
بالا رفتن سن: 
با افزایش سن، لایه بیرونی مینای دندان دچار سایش شده و رنگ طبیعی عاج را نشان می دهد. تنها روش درمانی برای از بین بردن زردی دندان در این شرایط، کاشت لمینت سرامیکی یا ونیر کامپوزیت است.
ژنتیک: 
زردی دندان در برخی افراد به دلیل ژنتیک بوده و به طور طبیعی مینای برخی نسبت به سایرین نازک تر می باشد. این افراد باید با درمان های زیبایی مانند لمینت سرامیکی، زردی دندان های خود را از بین ببرند.
 
 
با چه روش هایی می توان زردی دندان را از بین برد؟

چه روش هایی می توانند زردی دندان را از بین ببرند؟

داشتن لبخند زیبا و دندان هایی سفید یکی از مهمترین مواردی است که در زیبایی چهره و جذابیت آن نقش بسزایی دارد. زردی دندان ها می تواند اعتماد بنفس فرد را کاهش داده و از زیبایی چهره نیز بکاهد. خوشبختانه امروزه روش های زیادی برای از بین بردن زردی دندان وجود دارند.
 البته قبل از اقدام به درمان و تغییر رنگ دندان ها بهتر است با یک دندانپزشک متخصص مشورت کرده و اول علت تغییر رنگ را پیدا کنید. در مرحله بعد با مشورت دندانپزشک می توانید بهترین گزینه را متناسب با وضعیت دهان و دندان جهت از بین بردن زردی دندان های خود انتخاب نمایید. 
روش های سفید کردن دندان ها عبارتند از:

بلیچینگ دندان

بلیچینگ یکی از روش های معمول برای سفید کردن دندان ها است که ماده اصلی آن پراکسید هیدروژن بوده و سبب اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده مینای دندان می شود. این روش با از بین بردن موادی که روی دندان ها رسوب کرده، باعث از بین رفتن زردی دندان ها می شود. 
پراکسید هیدروژن دارای خاصیتی است که می تواند به قسمت های زیرین مینا نفوذ کرده و دندان ها را سفید کند. قبل از بلیچینگ، دندانپزشک دندان های شما را معاینه کرده و در صورتی که نیاز به جرم گیری داشته باشید آن را انجام می دهد. جرم گیری می تواند در نتیجه نهایی بلیچینگ نقش بسزایی داشته باشد.
بلیچینگ به دو روش انجام می شود:
بلیچینگ در خانه (home bleaching) 
بلیچینگ در مطب (office bleaching)
موادی که در انواع مختلف بلیچینگ استفاده می شوند، با توجه به دلیل زرد شدن دندان متفاوت است و توسط دندانپزشک انتخاب می شود. البته برای بلیچینگ در مطب معمولا از پراکسید هیدروژن و برای بلچینگ خانگی از کارباماید پراکسید استفاده می شود. 
بلیچینگ در مطب به این دلیل که زیر نظر دندانپزشک متخصص انجام می شود نتایج بهتری برای از بین بردن زردی دندان ها دارد. اما می توان برای نتیجه بهتر و ماندگارتر این دو روش را به صورت ترکیبی انجام داد. 
از مزایای بلیچینگ دندان می توان هزینه پایین، عدم وجود درد و آسیب به دندان ها را نام برد. البته فرد ممکن است پس از بلیچینگ دچار حساسیت دندان که یکی از شایع ترین مشکلات پس از انجام بلیچینگ است شود. اما با رعایت دستورالعمل های دندانپزشک و مراقبت صحیح می توانید این مشکل را به حداقل برسانید.

 لمینت ونیر

لمینت دندان یا لمینت ونیر پوسته نازکی است که بر اساس نیاز هر شخص طراحی و به طور سفارشی ساخته می شود. این پوسته ها سطح جلویی دندان ها را پوشانده و در از بین بردن زردی دندان بسیار تأثیرگذار هستند. در واقع رنگ، شکل، اندازه و طول دندان ها با نصب لمینت تغییر کرده و ظاهر دندان ها بسیار زیبا و طبیعی می شود. 
برای نصب لمینت ونیر، مقداری از ساختار دندان باید تراشیده شود. ونیرهای پرسلین از ترکیب چند لایه نازک تشکیل شده اند که جایگزین مینای دندان طبیعی خواهند شد. به جز از بین بردن زردی دندان ها، لمینت می تواند مشکلات زیادی از جمله وجود فاصله زیاد میان دندان ها، لب پریدگی و شکستگی ها، ترک خوردگی، ناهماهنگی دندان ها و ... را درمان نماید. 
دندانپزشک قبل از نصب لمینت، معاینه کلی از فک و دهان به عمل می آورد تا از سلامت آنها اطمینان حاصل نماید. در صورتی که شما گزینه مناسبی برای لمینت ونیر نباشید می توانید از سایر روش های اصلاح طرح لبخند برای از بین بردن زردی دندان بهره گیرید، مانند ونیر کامپوزیت، باندینگ، ارتودنسی، بلیچینگ و ... .

 ونیر کامپوریت

ونیر کامپوزیت نیز یکی از روش های زیباسازی دندان و از بین بردن زردی دندان می باشد. مواد کامپوزیتی به صورت خمیر و همرنگ دندان ها می باشند که لایه ای نازک از ان توسط دندانپزشک متخصص روی سطح دندان قرار گرفته و فرم داده می شود. سپس برای تثبیت این مواد، از یک نور مخصوص برای سخت شدن آن استفاده می شود.
موارد و مشکلات زیادی را از جمله اصلاح طرح لبخند و زردی دندان ها می توان با کامپوزیت دندان درمان کرد. سایر مواردی که به کمک این روش درمانی بهبود می یابند عبارتند از:
- اصلاح شکل، فرم و رنگ دندان ها
- اصلاح نامنظمی خفیف در دندان ها
- بستن فاصله میان آنها
- شکستگی و ترک خوردگی دندان ها

مراقبت های پس از سفید کردن دندان ها

پس از اینکه زردی دندان ها از بین رفت و به دندان هایی سفید و لبخندی زیبا دست یافتید توصیه های زیر را رعایت کنید تا مدت زمان بیشتری از این لبخند جذاب لذت ببرید:
مصرف غذاها و نوشیدنی های حاوی رنگدانه را به حداقل برسانید.
استعمال دخانیات را محدود سازید و اگر می توانید آن را ترک کنید.
پس از نوشیدن قهوه یا نوشیدنی های رنگی دهان خود را بشویید.
حداقل دو بار در روز مسواک زده و از نخ دندان استفاده نمایید. 
سعی کنید در زمان بندی های مشخصی برای کنترل وضعیت دهان و دندان به دندانپزشک مراجعه نمایید. 

جمع بندی

از بین بردن زردی دندان با روش های مختلف زیبایی درمانی در مطب یا در خانه امکان پذیر است. افرادی که دندان هایشان دچار تغییر رنگ شده باید با توجه به دلیل زرد شدن دندان بهترین روش سفید کردن دندان را انتخاب کنند.
یکی از پرکاربردترین درمان های دندانپزشکی زیبایی استفاده از ونیرهای دندان است که می توانند در از بین بردن زردی دندان بسیار موثر باشند. این ونیرها به طور سفارشی ساخته شده و می توانند از دندان ها محاظفت کرده و عیوب آنها را بپوشانند. 
در باندینگ دندان، رزین کامپوزیتی که همرنگ دندان ها هستند با روش باندینگ روی سطح دندان ها قرار می گیرند. این ماده می تواند بسیاری از نقایص دندان ها را پنهان کنند که یکی از مهمترین آنها، از بین بردن زردی دندان ها می باشد. به طور کلی، باندینگ دندان برای برطرف نمودن لکه های داخلی و خارجی دندان ها گزینه بسیار مناسبی است.
روش بلیچینگ نیز از دیگر روش های سفید کردن دندان است که نسبت به لمینت و کامپوزیت، هزینه کمتری دارد اما دوام و طول عمر آن نیز به مراتب کمتر است. روش بلیچینگ دندان معمولا برای سفید کردن دندان هایی انتخاب می شود که در اثر عوامل بیرونی مانند مصرف نوشیدنی یا مواد غذایی رنگی و تجمع پلاک زرد شده اند.
 
 
 

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

ستاره علی پور

به نظرمن عالیه ولی قیمت این وسایل خیلی زیاد ولی اگر می شدبا وسایل خانگی زردی دندان رااز بین برد