02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

آیا ایمپلنت دندان باعث بوی بد دهان میشود؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1398/04/08

معمولاً بوی بد دهان برای همه مشکل آشنایی است. اکثر ما در برهه ای از زمان به این مشکل دچار شده ایم. آمارها نشان می دهد که تقریبا نیمی از مردم از بوی بد دهان رنج می برند. دلایل بسیاری می تواند باعث بوی بد دهان شود اما اینکه کاشت دندان به روش ایمپلنت دلیل اصلی بوی بد دهان شود؛ درست نیست. بلکه دلیل اصلی بوی بد دهان، عفونی شدن پس از کاشت دندان است.
با پیشرفت در دندانپزشکی و مخصوصا تکنولوژی کاشت دندان، ایمپلنت ها به خودی خود هیچوقت عفونی نمی شوند بلکه عفونت در اثر خطای انسان ایجاد می شود. ایمپلنت هایی که بهداشت دهان و دندان برای آنها را رعایت نشود می توانند به سرعت دچار عفونت شوند. باید دقت داشته باشید که ایمپلنت های دندان نیز مانند دندان طبیعی نیاز به مراقبت های روزانه مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن برای جلوگیری از رشد باکتری اطراف خود دارند. حتی اگر باکتری در جای دیگری از دهان شما هم وجود داشته باشد ممکن است برای ایمپلنت دندان ایجاد مشکل کند. اگر عفونت دندان را درمان نکنید این عفونت در طول خط لثه پیش می‌رود و به ایمپلنت دندانی می رسد که در نهایت منجر به تحلیل لثه و حتی افتادن ایمپلنت دندانی می شود. بدیهی است که این عفونت، بوی بد دهان شما را نیز به همراه خواهد داشت.

بوی بد ایمپلنت

دلایل اصلی ایجاد بوی بد دهان چیست؟

 برای اثبات اینکه ایمپلنت های دندانی به خودی خود باعث بوی بد دهان نمی شوند ابتدا بهتر است با دلایل اصلی ایجاد بوی بد دهان آشنا شوید: 
عدم رعایت بهداشت
نخ دندان کشیدن و مسواک زدن دندانها به منظور باقی نماندن ذرات غذا در دهان بسیار مهم است. اگر پلاک داخل دهان باقی بماند؛ بوی بد دهان را ایجاد می‌کند. علاوه بر این اگر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنید؛ ذرات غذا مابین دندانهای شما گیر کرده و رشد باکتری ناشی از این ذرات غذا، گازهای بدبویی را تولید می کند. اصلی ترین دلیل بوی بد دهان نیز همین است. بنابراین باید بهداشت دهان و دندان خود را برای جلوگیری از ایجاد بوی بد دهان رعایت کنید.
عفونت ایمپلنت
افراد بسیاری پس از اینکه کاشت دندان انجام می دهند دچار بوی بد دهان می شوند که ناشی از عفونت ایمپلنت دندان است. البته در بسیاری از موارد نیز افراد به اشتباه بوی بد دهانشان را به کاشت دندان به روش ایمپلنت نسبت می دهند. اگر ایمپلنت دندان دچار عفونت شود با نشانه‌های دیگری مانند احساس مزه بد در دهان، خونریزی یا تورم لثه همراه است.
تحلیل لثه 
تحلیل لثه موجب حساس شدن دندان ها و بوی بد دهان می شود. البته بعد از رشد باکتری های ناشی از پلاک های تشکیل شده میان دندان ها که اصلی‌ترین دلیل بوی بد دهان  است؛ عفونت کردن نیز یکی دیگر از دلایل اصلی بوی بد دهان است که می تواند در اثر تحلیل لثه ایجاد شود. خوشبختانه با ایمپلنت دندان می توانید مشکل تحلیل لثه را حل کرده و از ایجاد بوی بد دهان به دلیل تحلیل لثه پیشگیری کنید.
ایجاد پلاک و رشد باکتری
عدم رعایت بهداشت دهان و دندان موجب رشد باکتری و پلاک پشت دندان و روی لثه می شود. این باکتری ها با تغذیه از مواد غذایی باقی مانده لای دندان ها بوی بدی تولید می کنند و به همین علت بوی بد دهان ایجاد می شود. اگر این شرایط ادامه پیدا کند ممکن است منجر به ایجاد ژنژیویت، پوسیدگی دندان یا به عصب رسیدن دندان ها شود.
بیدار شدن از خواب هنگام صبح
 احساس بوی بد دهان پس از بیدار شدن از خواب صبحگاهی برای بسیاری از افراد متداول است. علت بوی بد دهان هنگام صبح این است که حین خواب میزان بزاق دهان کاهش پیدا کرده و دهان خشک می شود. در این شرایط بوی ذرات غذای باقیمانده، در دهان پخش میشود و بوی بد دهان را ایجاد می کند.
غذاهای بودار
 بوی بد دهان می تواند ناشی از مصرف برخی از غذاها و نوشیدنی‌هایی مانند سیر یا پیاز باشد که موجب می‌شود دهان شما بوی بدی بگیرد. حتی نوشیدنی هایی مانند قهوه نیز می‌تواند بوی بد دهان را ایجاد کند.
سیگار کشیدن
 بوی بد دهان یکی از اثرات غیر قابل پیشگیری سیگار کشیدن است. سیگار کشیدن دندانها را خراب می کند و به همین علت افراد سیگاری معمولا با مشکل بوی بد دهان مواجه می شوند.
داروها
بوی بد دهان ممکن است با مصرف برخی از داروها که توسط پزشک تجویز شده ایجاد شود. به عنوان مثال داروهای شیمی درمانی که برای درمان بیماران مبتلا به سرطان تجویز می‌شود یا  داروهای حاوی نیترات معمولاً بوی بد دهان را ایجاد می‌کند. 
زبان
دقت داشته باشید که زبان شما نیز ممکن است محل رشد باکتری باشد که بوی بد دهان را ایجاد می کند. بنابراین باید از تمیز بودن زبان خود نیز مطمئن باشید. بهتر است از یک مسواک مجزا برای تمیز کردن زبان خود استفاده کنید. امروزه بسیاری از مسواک ها دارای قسمت مجزایی برای پاک کردن زبان هستند. همچنین می توانید یک دهان شویه مناسب برای ارتقاء بهداشت دهان و دندان روزانه خود تهیه کنید. این روش های ساده می تواند کمک بسیار بزرگی برای برطرف کردن مشکل بوی بد دهان شما باشد.

چه عواملی در جلوگیری از عفونت ایمپلنت دندان و بوی بد دهان موثر است؟

ایمپلنت های دندانی در زیبایی لبخند شما تأثیر مثبتی دارند اما مراقبت از آنها نیز مانند دندان های طبیعی خودتان بسیار مهم است.  با روش های بسیار ساده ای میتوانید مطمئن باشید که ایمپلنت دندان هیچگاه عفونت نکرده و بوی بدی در دهان شما ایجاد نخواهد کرد:
مسواک زدن حداقل دو بار در روز 
نخ دندان کشیدن حداقل یک بار در روز
استفاده از دهانشویه و قرقره آب نمک
مراجعه به دندانپزشک به طور منظم حداقل هر ۶ ماه یکبار
چطور می توان مشکل بوی بد دهان را پس از کاشت ایمپلنت حل کرد؟

پیشگیری مخصوصا برای افرادی که ایمپلنت های دندانی کاشته اند؛ کلید اصلی حل مشکل بوی بد دهان است. بنابراین حفظ بهداشت دهان و دندان با روشهایی که ذکر شد بسیار مهم است. 
مراقبت از ایمپلنت های دندانی با اطمینان از تمیز بودن آن ها و وجود نداشتن باکتری در اطراف محل کاشت ایمپلنت از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین برای تمیز کردن ایمپلنت های دندانی بهتر است از مسواک هایی که داخل دندان می روند؛ استفاده کنید.
متخصصان همچنین توصیه می کنند که سیگار کشیدن را ترک کنید یا حداقل در مدت کوتاهی پس از کاشت ایمپلنت از کشیدن سیگار خودداری کنید. 
همچنین خودداری از جویدن چیزهای سختی مانند یخ یا آب نبات ها در چند هفته اول پس از کاشت ایمپلنت می تواند تأثیر بسزایی در جلوگیری از ایجاد عفونت و بوی بد دهان شما داشته باشد. چون اگر تاج دندان ایمپلنت بشکند یا ترک بردارد احتمال باقی ماندن غذا داخل آن و عفونت کردن لثه و در نتیجه بوی بد دهان بالا می رود.
بهتر است هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک در کلینیک دندان مراجعه کنید تا مطمئن شوید که نحوه تمیز کردن ایمپلنت دندانی را به طور صحیح رعایت کرده اید.

چرا کاشت دندان ممکن است موجب بوی بد دهان شود؟

ایمپلنت های دندانی روش بسیار مناسبی برای جایگزین شدن با دندانهای طبیعی هستند اما ممکن است مشکلاتی پس از کاشت ایمپلنت در کوتاه مدت یا بلند مدت برای فرد ایجاد شود. یکی از مشکلات کوچکی که ناشی از ایمپلنت دندان است؛ ایجاد بوی بد دهان است. چند دلیل وجود دارد که می تواند بوی بد دهان ناشی از کاشت دندان را توجیه کند:
گیر کردن غذا در ایمپلنت دندان 
مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ایمپلنت دندان نه تنها به پیشگیری از رشد باکتری کمک می کند بلکه یکی از روش های مهم برای جلوگیری از بوی بد دهان نیز می باشد. اگر بخشی از غذایی که گاز زدید یا جویده اید بین دندان هایتان باقی بماند، ذرات باقیمانده غذا شروع به تولید بوی بسیار بدی در دهان می‌کند. هر چه این غذا بیشتر در دهان باقی بماند بوی بد ایجاد شده ناشی از آن نیز بیشتر خواهد شد. ایمپلنت های دندانی ممکن است درست مانند دندان طبیعی محل مناسبی برای گیر کردن ذرات غذا بین خط لثه و تاج دندانی باشند. در نتیجه نخ دندان کشیدن و مسواک زدن بعد از هر وعده غذا به منظور خارج کردن ذرات غذایی که بین ایمپلنت دندان گیر کرده در پیشگیری از عفونت ایمپلنت و بوی بد دهان تاثیر قابل توجهی دارد.
ایجاد پلاک پس از کاشت دندان
کاشت دندان ممکن است مانند دندان طبیعی به راحتی موجب رشد پلاک شود. اگر دندان ها به طور منظم تمیز نشوند؛ این پلاک ها می توانند باعث بوی بد دهان شوند. مهم‌تر اینکه ایجاد پلاک می‌تواند منجر به تحلیل لثه شود و اگر تحلیل لثه خیلی شدید باشد؛ منجر به از دست دادن دندان های بیشتری می‌شود. در نتیجه تمیز نگه داشتن دندان ها بخصوص دندان ایمپلنت شده همواره یکی از عوامل مهم جلوگیری از ایجاد پلاک و بوی بد دهان است. اگر از تشکیل پلاک با استفاده از دهانشویه ها و قرقره آب نمک جلوگیری کنید از ایجاد بوی بد در دهان خود نیز پیشگیری کرده‌اید.
عفونت کردن ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان نیز می تواند به دلایل مختلفی عفونی شود یکی از مهمترین دلایل عفونی شدن ایمپلنت دندان این است که به خوبی در محل خود مستحکم نشده است. ایمپلنت دندانی که لق باشد محل مناسبی برای رشد باکتری و ایجاد عفونت است. اگر باکتری و عفونت در مراحل اولیه تشخیص داده نشود میتواند کل ایمپلنت را تخریب کند. ایمپلنت عفونی شده، بوی بدی در دهان ایجاد خواهد کرد. در این شرایط باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا ایمپلنت عفونی شده را ترمیم کرده و بوی بد دهان شما را درمان کند.
تاج دندان ایمپلنت
احتمال وجود ترک یا شکستگی در تاج دندان ایمپلنت و در نتیجه گیر کردن غذا در آن ها بسیار بالاست و به همین علت ممکن است شما پس از کاشت ایمپلنت احساس بوی بد در دهان خود کرده و مزه بدی نیز در دهان خود احساس کنید. در این شرایط بهتر است به داندانپزشک مراجعه کنید تا تاج دندان ایمپلنت را ترمیم کرده و از عفونت یا بوی بد دهان خلاص شوید.

چطور می توان بوی بد دهان پس از کاشت اپمپلنت را درمان کرد؟

 هر چند همان طور که اشاره شد دلایل بسیار زیادی برای ایجاد بوی بد دهان وجود دارد اما خلاص شدن از این مشکل نیز کار راحتی است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بهداشت دهان و دندان خود را به طور منظم رعایت کنید. با رعایت نکات زیر مشکل شما تا حد زیادی حل خواهد شد:
افزایش تعداد مسواک زدن و نخ دندان کشیدن حداقل دو بار در روز
تمیز کردن و مسواک کشیدن زبان
مراقبت از لثه ها
خارج کردن ذرات غذایی که منجر به بوی بد دهان می شوند
ترک سیگار 
درمان خشک شدن دهان
جویدن آدامس های بدون شکر و نعنایی
شستشوی دهان با دهانشویه های آنتی باکتریال حداقل دو بار در روز
خارج کردن دندان های مصنوعی مانند اوردنچر از دهان روزی یک بار و تمیز کردن کامل آنها
ویزیت مرتب حداقل دو بار در سال برای حفظ سلامت دندانها 

عفونت ایمپلنت دندان که باعث بوی بد دهان می شود چگونه درمان می شود؟

درمان عفونت پس از کاشت دندان مخصوصاً اگر عفونت به سرعت تشخیص داده شود؛ بسیار ساده است. روش های تمیز کردن ایمپلنت دندان می‌تواند برای درمان عفونت آن کاملا موثر باشد. اگر عفونت در ایمپلنت دندان به سرعت تشخیص داده شود درمان آن به راحتی با مصرف آنتی بیوتیک ها و رعایت بهداشت دهان و دندان انجام می‌گیرد. اما اگر زیاد منتظر بمانید و عفونت شدید شود ممکن است از بین بردن عفونت نیاز به عمل جراحی و خارج کردن ایمپلنت داشته باشد تا از شر بوی بد دهان خود خلاص شوید.

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

زهرا عابدی از شیراز

سلام خسته نباشید شوهر من ندت ۵ گاه هست تگام دندانهای بالا را ایگپلت کردن البته قبل از ان لثها رو عمل کردن الان مرتب مراجعه میکنند مسواک میزنند حتی منسواک بین دندانی ولی دهانشون بو بد میده وهمچنین هنگام عذا خورن صدا می هد

دکتر شهاب محمدی

سلام چون فرمودید بو میده، باید معاینه بشن. چون معمولا یجای کار یه ایرادی داره که بو میده. کاری که باید بکنن اینه که دکتر ببینتشون و ببینه کجا ایراد غذایی داره. اما اگه امکان اینکار نبود میتونید از واتر جِت استفاده کنید. این دستگاه اب رو با فشار میزنه زیر دندونا و هرچی کثیفی هست میاره بیرون. واتر جِت رو میتونید از داروخانه ها تهیه کنید. صدا خوردن دندونشون هم به مرور با غذا خوردن از بین میره.

دکتر شهاب محمدی

پاسخ داده شد

زهرا عابدی از شیراز

سلام خسته نباشید شوهر من ندت ۵ گاه هست تگام دندانهای بالا را ایگپلت کردن البته قبل از ان لثها رو عمل کردن الان مرتب مراجعه میکنند مسواک میزنند حتی منسواک بین دندانی ولی دهانشون بو بد میده وهمچنین هنگام عذا خورن صدا می هد

پان

سلام من یه دندون شکسته دارم ویه دندون سیاه. ایا ممکنه بوی بد دهانممال این باشه؟

دکتر شهاب محمدی

سلام نه

مصطفی

سلام من دو سال پیش دندونم شکست رفتم ترمیمش کردم دکتر گفت ۱۸سال به بعد بیا تا برات بکارمش الان لقه و بوی بد میده چکار کنم

دکتر شهاب محمدی

سلام بکشین

نظری

من از ایمپلنت راضی نیستم هرچقدر هم مراقبت کردم فایده نداشته دهانم بوی بد میده

دکتر شهاب محمدی

سلام نیاز به ویزیت دارید.

سارا

سلام خسته نباشید.من حدود ۸ساله ایمپلنت انجام دادم دندون جلو.بعضی وقتا بوی بد میده و احساس میکنم لثه بالای ایمپلنت تحلیل رفته به پزشکم مراجعه کردم گفت مشکلی نیست اما باور نکردم.هرجای دیگه هم رفتم جواب درستی ندادن نمیدونم باید چیکار کنم.ممنونم

دکتر شهاب محمدی

سلام باید تشریف بیارید ویزیت

فاطمه

سلام من چهل و پنج سالمه که حدود بیست و پنج سال هست که متوجه بوی بد دهانم شدم همه راهها رو امتحان کردم و لی نتیجه نگرفتم الآن تصمیم گرفتم که همه دندانها را بکشم نگرانم که مشکلم حل نشود لطفا راهنمایی کنید

دکتر شهاب محمدی

سلام با این روش مشکل شما حل نمیشه

فاطمه

با سلام من یکی از دندونام رو پر کردم دوباره شکسته از موقعی که شکسته دهنم بوی بد میده ممکنه از دندان شکستم باشه یا مشکل دیگه ای باشه چون قبل این اصلا مشکل نداشتم

دکتر شهاب محمدی

سلام باید معاینه بشین

دینا

با سلام۰وقت بخیر۰من ده ساله ۴تا از دندونای جلوم روکش کردم سالمن ولی خیلی بو میدن حتی با مسواکم بومیدن به بقیه ی دندونامم تازه رسیدگی کردم۰این بوی بد راه حل داره؟؟ باتشکر

دکتر شهاب محمدی

سلام باید روکشتون رو عوض کنید.

نگار

همیشه دهنم بو میده حتی بازدن مسواک ونخ دندان معدم هم هیچ مشکلی نداره دندان هم خراب ندارم همه رو درس کردم

دکتر محمدی

تشریف بیارین ویزیت، ویزیت رایگانه

رها

سلام خسته نباشیم من دندونم روکش اما بوی بد میده چکار کنم

دکتر شهاب محمدی

سلام روکشتون رو عوض کنید.

پروانه

من دندان ایمپلنت لق دارم خیلی از بوی بدش رنج میبرم دکترم میرم میگم ترمیم کنه میگه راهی نداره باید بکشی متحرک بزاری چون دندون جلوی هست برای زیبای من نمیخوام از دستش بدم میخوام دوباره ترمیم بشه

دکتر محمدی

باید تشریف بیارین ویزیت رایگان شاید بشه کاری کرد