02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

جرم گیری دندان و مزایا و معایب آن

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1399/11/12

جرم گیری دندان یکی از درمان های دندانپزشکی است که متخصصین دندانپزشکی به طور کلی سالی یک یا نهایتا دو بار آن را به بیماران خود توصیه می کنند. قطعا تاکنون با افراد بسیاری در طول زندگی خود مواجه شده اید که رنگ دندان هایشان با یکدیگر متفاوت است. بهتر است این گونه بگوییم که همان طور که دندان های زیبا و مرتب نظر شما را به یک باره خود جلب می کنند،  دندان هایی نیز که ظاهری نامطلوب دارند مورد توجه شما قرار گرفته و شما سعی می کنید از این افراد که بهداشت ضعیفی در مورد دهان و دندان خود دارند فاصله بگیرید.
زمانی که افراد به سلامتی دندان های خود اهمیت نداده و پس از صرف وعده های غذایی یا شیرینی جات مسواک نزده و نخ دندان نمی کشند، به تدریج لایه ای از مواد غذایی سطح دندان های آنها را می پوشاند. این لایه ها همان جرم دندان هستند که شاید در ابتدا بی خطر باشند اما به مرور زمان علاوه بر ظاهر نامطلوب و ایجاد بوی بد دهان، تبدیل به اسیدهایی می شوند که سبب ایجاد حفره در دندان شده و دندان ها را از بین می برند.
در این مقاله قصد داریم در مورد جرم گیری دندان و از بین بردن جرم های مذکور و نیز مزایا و معایب این روش توضیح دهیم.

منظور از جرم دندان چیست؟

منظور از جرم دندان، لایه های رسوبی ایجاد شده روی دندان ها و لثه است که می تواند باعث بوی بد دهان شده و سلامت آنها را به خطر اندازد. علاوه بر این موارد، این جرم به مرور زمان می تواند باعث بروز بیماری های دهانی شده و پوسیدگی دندان ها را سبب شود. افرادی که نوشیدنی های قندی و حاوی رنگ دانه بسیاری مصرف می کنند در صورتی که بهداشت ضعیفی داشته باشند، شاهد جرم بیشتری روی دندان های خود خواهند بود. 
دندانپزشکان بر این باورند که بزاق دهان املاح زیادی را ترشح کرده که آنها به دندان ها و درون لثه رسوخ کرده و می توانند میکروب های دهانی و به دنبال آن، پلاک و جرم را به وجود آورند. 

جرم گیری دندان چیست؟

آیا شما هم به بیماری های لثه مانند التهاب لثه یا بیماری پریودنتال مبتلا هستید؟ اگر پاسخ شما مثبت است ممکن است که به جرم گیری دندان (Teeth Scaling) نیاز داشته باشید. شما می دانید که اگر هنگام مسواک زدن دندان های خود، لثه هایتان دچار خونریزی شوند، به بیماری لثه مبتلا هستید. در واقع، التهاب لثه یک بیماری برگشت پذیر است و مواردی هستند که می توانند در جلوگیری از این بیماری به شما کمک زیادی بنمایند.
برای جلوگیری از التهاب لثه، باید قند را محدود کنید، مصرف دخانیات را به حداقل برسانید، از دهانشویه استفاده کنید، هر روز نخ دندان بکشید، دو بار در روز مسواک زده و هر سه ماه یکبار مسواک خود را عوض کنید. علاوه بر این موارد شما باید هر شش ماه یک بار به دندانپزشکی مراجعه نمایید تا دندانپزشک مشکلات شما را به موقع تشخیص دهد.
با این تفاسیر، اگر مدتی از التهاب لثه خود غافل شوید می توانید دچار بیماری پریودنتال شده و در نهایت باعث سستی و لقی دندان های خود شوید. زیرا این بیماری ریشه دندان های شما را از بین می برد. برای جلوگیری از چنین مواردی، جرم گیری دندان لازم است. پس جرم گیری دندان به طور معمول برای کمک به این بیماران و تجمع بیش از حد پلاک انجام می شود.
جرم گیری دندان یک فرآیند حرفه ای در دندانپزشکی است که برای سلامتی دندان های شما بسیار ضروری است. این درمان نه تنها باعث رفع تجمعاتی چون تارتار و پلاک می شود بلکه می توانید یک روش درمانی پیشگیرانه در برابر بیماری های لثه و از دست دادن دندان نیز باشد. 

نحوه انجام جرم گیری 

به طور کلی دو نوع جرم گیری وجود دارد:
-    جرم گیری دستی
-    جرم گیری با دستگاه
- جرم گیری دستی: در این روش که تحت عنوان جرم گیری سطحی نیز شناخته می شود، دندانپزشک با استفاده از یک ابزار مخصوص و به صورت دستی اقدام به جرم زدایی دندان های بیماران می نماید. البته همه افراد کاندید مناسب این روش نبوده و تنها آنهایی که پلاک کمی روی سطح دندان های خود دارند می توانند از این روش بهره ببرند. 
- جرم گیری با دستگاه: در روش جرم زدایی با دستگاه، دندانپزشک از ابزارهای اولتراسونیک استفاده می نماید. روش کار به این صورت است که او با یک اسپری آب و دستگاه تمامی جرم های موجود روی دندان های شما را به صورت جداگانه و تک به تک از بین خواهد برد. دستگاه با لرزش مداوم روی دندان ها  می تواند پلاک ها را زدوده و پس از آن، با اسپری آب سرد، تمامی جرم های دهان از دهان خارج شوند.

 

چرا جرم گیری دندان لازم است؟

همه افراد به نوعی تجمع پلاک را تجربه می کنند. بزاق، باکتری ها و پروتئین های موجود در دهان شما یک لایه نازک را تشکیل می دهند که تقریبا در تمامی زمان ها، می توانند سطح دندان های شما را بپوشانند. در زمان غذا خوردن، این ذرات ریز، اسیدها و قندهای موجود در غذا که به پلاک معروف هستند می توانند به تدریج باعث بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان ها شوند.
مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و تمیز کردن منظم دندان ها باعث از بین رفتن این پلک و جلوگیری از مشکلات جدی تری می شود. اگر شما از لثه های سالمی برخوردار باشید، بافت محکم لثه در اطراف دندان ها قرار گرفته و اجازه نمی دهد که پلاک به درون آن نفوذ نماید. اما اگر با بروز بیماری لثه، این بافت سست شده و پلاک و جرم ها می توانند به اطراف دندان ها وارد شوند و مشکلات بدتری را ایجاد نمایند که علائمی چون بوی بد دهان را در پی دارد. به همین دلیل، دندانپزشک با جرم گیری پلاک زیر خط لثه را از بین برده و کمک به درمان بیماری های پریودنتال می نماید.

درد پس از جرم گیری دندان

در صورتی که لثه های حساسی داشته باشید جرم گیری دندان می تواند تا حدی ناراحت کننده باشد. دندانپزشک شما ممکن است برای راحت تر کردن کار، از بی حسی موضعی جهت بی حس کردن لثه بهره گیرد. اگر همچنان نگران درد و ناراحتی در طی مراحل کار هستید، می توانید در مورد گزینه های حساسیت زا با دندانپزشک خود مشورت کنید.
گاهی اوقات دندانپزشکان به جای یک جلسه جرم گیری دندان، می تواند این روش را در چندین جلسه انجام دهد. برخی از آنها دهان را به چهار بخش و بعضی دیگر آن را به دو ناحیه تقسیم می کنند و در هر جلسه قسمت مورد نظر را جرم گیری می کنند. 

مزایای جرم گیری دندان

مزایای جرم گیری دندان عبارتند از:
1. جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و ایجاد حفره
یکی از دلایل اصلی مراجعه افراد به دندانپزشکی، جلوگیری از ایجاد حفره و پوسیدگی دندان ها است. این حفره ها با ایجاد پلاک در لایه خارجی دندان های شما به نام مینا ایجاد می شوند. پلاک یک رسوب سفید چسبنده از باکتری ها است که روی دندان های شما ظاهر می شوند. مسواک زدن و کشیدن نخ دندان در طول روز می توانند به از بین بردن این تجمعِ پلاک کمک کنند و تمیز کردن حرفه ای نیز هر شش ماه یک بار حتی می تواند موثر واقع شود.
دندانپزشکان معتقد هستند زمانی که پلاک برای مدت زمان طولانی روی دندان ها قرار می گیرند، به تارتار تبدیل شده و مینای دندان شما را می خورند. در معاینات منظم، چنین تارتارهایی می توانند با جرم گیری دندان ها از بین بروند.
2. جلوگیری از بیماری لثه
تجمع پلاک تنها دندان های شما را خراب نمی کند، و زمانی که این مواد در زیر خط لثه جمع شوند می توانند به لثه ها آسیب برسانند. در صورت پیشرفت بیماری حتی ممکن است دندان های شما از دست بروند. خوشبختانه، تمیز نمودن منظم دندان ها از جمله جرم گیری دندان می توانند پلاک را کاهش داده و احتمال از دست رفتن دندان ها را به حداقل برساند.
3. از بین رفتن لکه های دندانی
برخی از عادت های روزمره مانند نوشیدن قهوه، چای یا نوشیدنی های حاوی رنگدانه و استعمال دخانیات می توانند باعث بروز لکه روی دندان های شما شوند. مسواک زدن می تواند برخی از این موارد را برطرف کند اما لکه های سرسخت می توانند همچنان روی دندان ها باقی بمانند. دندانپزشک شما می تواند با تمیز کردن و صیقل دادن دندان ها با استفاده از جرم گیری، لکه ها را از بین برده و لبخندی درخشان به شما عطا کند.
4. از بین بردن بوی بد دهان
رعایت عادت های بهداشت دهان و دندان بهترین روش برای جلوگیری از هالیتوز (halitosis) یا بوی بد دهان است. مسواک زدن و کشیدن نخ دندان روش خوبی برای جلوگیری از این مشکل است اما این مسئله به تنهایی نمی تواند به رفع بوی بد دهان کمک کند مخصوصا زمانی که شما با یک مشکل جدی تر مانند تجمع تارتار مواجه هستید؛ یک رسوب سخت که دندان های شما را لکه دار کرده و باکتری ها را به دام می اندازد. 
در چنین مواردی، با جرم گیری دندان می توان تجمع پلاک و جرم دندان را در امتداد لثه از بین ببرد زیرا این کار برای عزت نفس و بازیابی اعتماد به نفس شما بسیار ضروری است.
5. بهبود یافتن سلامت کلی
دهان شما بیش از آنچه که تصور می کنید می تواند بر سایر اعضای بدن تأثیر بگذارد، مخصوصا قلب. به نظر عجیب می رسد اما مراجعه منظم به دندانپزشکی جهت تمیز کردن دندان ها می تواند خطر حمله قلبی و سکته را کاهش دهد. این به این معنا است که التهاب مزمنِ مرتبط با بیماری های لثه می تواند منجر به سخت شدن عروق شده و در نتیجه حمله قلبی یا سکته را به دنبال داشته باشد. بسیاری از بیماری پزشکی به ظاهر غیر مرتبط از بیماری کلیوی گرفته تا دیابت، می توانند در مراحل اولیه و تنها با مراجعه به دندانپزشکی تشخیص داده شوند.
6. صرفه جویی در هزینه های ترمیم دندان
با جرم گیری دندان می توانید در هزینه های ترمیم دندان که برای پر کردن حفره ها لازم است و همچنین درمان بیماری پریودنتال تا حد زیادی صرفه جویی کنید. در واقع جرم گیری یکی از مراقبت های پیشگیرانه است که به شما کمک می نماید از بروز مشکلات ناخوشایند و پر هزینه در آینده جلوگیری کنید.

جرم گیری دندان شامل چه معایبی می شود؟

گرچه جرم گیری دندان ها می تواند باعث زدودن جرم و پلاک روی دندان ها شده و بیماری لثه را درمان کند، اما این روش، با خطراتی نیز همراه است. از معایب جرم گیری دندان ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
- عدم دقت در این روش می تواند باعث عقب رفتن و تحلیل لثه ها شود.
- در صورتی که سیستم ایمنی بدن شما ضعیف باشد ممکن است دچار عفونت شوید.
- جرم گیری می تواند باعث ایجاد درد و حساسیت شود.
درد و حساسیت، از شایع ترین عوارض جانبی و معایب جرم گیری دندان هستند. البته خطرات ناشی از این درمان معمولا کم بوده و نهایتا می تواند در حدود 5 تا 7 روز طول بکشند، گرچه برای موارد گسترده تر، این ممکن است تا چند هفته ادامه یابد که در این صورت باید از بروز مشکلات جدی تر به دندانپزشکی مراجعه نمایید.

جمع بندی

جرم گیری دندان، یکی از روش های استانداردِ عملیاتی برای اشخاصی است که به بیماری های لثه مبتلا هستند. در واقع این درمان نوعی تمیز کردن حرفه ای است که توسط دندانپزشک به دو روش دستی و با دستگاه انجام می شود. روند جرم گیری، صیقل دادن دندان ها و تمیز نمودن خط لثه در واقع نوعی تمیز کردن عمیق شناخته شده و آن فراتر از تمیز نمودن عمومی دندان ها است که از ویزیت سالیانه یا معاینه منظم دریافت می کنید.
به خاطر داشته باشید که اگر زمانی دندانپزشک، جرم گیری دندان را برای شما تشخیص داد، این معمولا بدان معنا نیست که شما از رسیدگی به التهاب لثه در مراحل اولیه غافل شده اید و اجازه داده اید که این به بیماری پیشرفته پریودنتال تبدیل شود. گاهی دندانپزشکان این درمان را برای پیشگیری و ممانعت از بروز چنین مشکلات جدی تری توصیه می کنند.

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!