02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟- کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1399/08/06

عوارض بلیچینگ دندان یکی از سوالات متداولی است که بسیاری از افراد هنگام مراجعه به دندانپزشکی و سفید کردن دندان های خود از متخصص دندانپزشکی می پرسند. بلیچینگ دندان برای افرادی که دندان های زردی دارند بهترین واکنش را نشان می دهد. اما این روش درمانی زیبایی برای تمامی افراد توصیه نمی شود. 
بسیاری از سیستم ها و محصولات سفید کننده دندان مانند خمیر دندان های سفیدکننده، انواع ژل های بدون نسخه، کیت های بلیچینگ و ... وجود دارند که می توانند تغییر رنگ دندان ها را بهبود بخشند اما در استفاده از آنها باید مراقبت های لازم را به عمل آورد. قطعا آگاهی در مورد عوارض بلیچینگ دندان می تواند در تصمیم گیری افراد برای انتخاب این روش و بهترین نوع آن تأثیرگذار باشد.
بلیچینگ دندان یکی از ایمن ترین روش های درمانی زیبایی دندانپزشکی است و جزو درمان های کم تهاجمی به شمار می آید. بنابراین اگر تصمیم گرفتید برای سفید کردن دندان های خود از این روش استفاده کنید، نگران عوارض بعد از بلیچینگ دندان نباشید چون این عوارض موقتی هستند و آسیبی به دندان های شما نمی رسانند.
مهمترین عوارض بعد از بلیچینگ دندان عبارتند از:
1. حساسیت دندان ها
2. تحریک خفیف بافت های نرم دهان
این عوارض حداکثر به مدت دو روز تا یک هفته باقی می مانند و در این مدت می توان با مصرف مسکن و رعایت بهداشت دهان و دندان، درد و ناراحتی ناشی از آنها را به حداقل رساند. 

آشنایی با عوارض بلیچینگ دندان

یکی از سوالات مرتبط با عوارض بلیچینگ این است که آیا سفید شدن دندان به مینای آن آسیب می رساند؟ 
پاسخ قطعا منفی است، زیرا مینا سخت ترین بافت بدن انسان محسوب می شود و از لوله های ریزی تشکیل شده است که فقط با بزرگنمایی زیاد قابل مشاهده است. لایه ای که زیر بافت مینای دندان بیشترین لکه ها را جذب می کند عاج نامیده می شود. به منظور دستیابی به بهترین نتیجه و سفید شدن دندان ها، محصولات بلیچینگ دندان از طریق لوله های ریز مینا عبور کرده و شروع به سفید کردن بافتی که دچار لکه شده می کند.
دو نوع عوارض شایع بلیچینگ دندان عبارتند از:

1.حساسیت دندان ها

بلیچینگ دندان می تواند باعث حساسیت موقت دندان ها شود. همانطور که محصولات سفید کننده روند طبیعی خود را از حالت فعال تا غیر فعال طی می کنند، توبول ها باز و برجسته شده که به این وضعیت، دهیدراته شدن می گویند. توبول ها به سرعت توسط مواد آلی موجود در بزاق مجددا ترمیم می شوند. 
در این مدت بسیار مهم است که از مصرف هر نوع مواد غذایی یا نوشیدنی حاوی رنگدانه خودداری شود. دلیل آن این است که تا زمانی که دندان کاملا آبرسانی نشود، می تواند رنگ غذاها یا مایعی را که می نوشید جذب نماید. در این زمان همچنین برای جلوگیری از تحریک احتمالی بافت عصبی، لازم است که از خوردن غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم و همچنین شیرین یا شور اجتناب شود.

2. تحریک خفیف بافت های نرم دهان

یکی دیگر از عوارض بلیچینگ دندان تحریک بافت های نرم دهان به خصوص لثه ها است. تحریک بافت های نرم دهان معمولا به دلیل کیفیت نامناسب مواد سفید کننده و یا غلظت بیش از حد آنها ایجاد می شود. البته این مشکل معمولا موقتی بوده و در طی یک تا سه روز پس از قطع یا تکمیل درمان از بین می رود.

آیا درد بلیچینگ دندان جزء عوارض آن است؟

درد بعد از بلیچینگ می تواند در نتیجه حساسیت دندان ها به مواد سفید کننده باشد. داشتن یک لبخند زیبا الزاما نباید دردناک باشد و از این رو بهتر است که با این درد و علت حساسیت دندان ها آشنا شوید. اکثر محصولات بلیچینگ حاوی ماده فعال پراکسید هیدروژن هستند. دندان های برخی از افراد نیز ممکن است به این ماده حساسیت داشته باشند. 
در واقع شما پس از استفاده از این ماده ممکن است با خوردن غذاها و نوشیدنی های سرد یا گرم احساس درد یا ناراحتی کنید. اما این عارضه بالقوه بلیچینگ معمولا کوتاه مدت است و با گذشت زمان از بین می رود.

علت ایجاد حساسیت و درد پس از بلیچینگ دندان چیست؟

زمانی که مواد بلیچینگ روی دندان ها قرار می گیرند نه تنها لکه های روی دندان، بلکه ساختار دندان ها نیز دستخوش تغییر می شود. به عبارتی این ماده به لایه های ساختار دندان نفوذ کرده و می تواند از زیر لایه مینای دندان به عاج منتقل شود. از آنجایی که عاج متخلخل است، ماده بلیچینگ می تواند حساسیت لوله های عاج دندان را افزایش دهد و در پی آن درد و ناراحتی ایجاد شود.

علائم درد بلیچینگ دندان چیست؟

این نوع از عوارض بلیچینگ دندان می تواند خفیف تا متوسط باشد. البته برخی از بیماران شاید پس از سفید شدن دندان های خود هیچگونه افزایش حساسیت و دردی را تجربه نکنند. به جز غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم که می تواند این درد را تشدید کند، غذاهای قندی و اسیدی مانند شیرینی جات و ترشی جات نیز می تواند سبب حساسیت دندان ها شوند. برخی از شایع ترین علائم حساسیت دندان عبارتند از:
- درد ناگهانی دندان ها هنگام قرار گرفتن در معرض دمای بالا یا پایین
- درد هنگام خوردن غذاها و نوشیدنی های شیرین و اسیدی
- تیر کشیدن دندان ها تا ریشه ها

حساسیت دندان چقدر طول می کشد؟

حساسیت دندان ها پس از دریافت مواد بلیچینگ معمولا تنها چند روز ادامه دارد. روزهای اول این درد بیشتر و در روزهای آتی از میزان درد کاسته می شود. در واقع، در پایان یک هفته این حساسیت از بین خواهد رفت. 

عوارض بلیچینگ دندان خانگی بیشتر است یا بلیچینگ در مطب

هر دو روش بلیچینگ دندان خانگی و بلیچینگ در مطب جزء موفق ترین روش ها برای سفید کردن دندان هایی است که دچار تغییر رنگ شده اند. همانطور که در بالا نیز اشاره شد، حساسیت دندان و لثه از مهمترین عوارض بلیچینگ دندان به شمار می روند که به طور موقت باعث ناراحتی بیمار می شوند.
طبق تحقیقات صورت گرفته در مورد این دو روش بلیچینگ مشخص شده است که تعداد روزهای حساسیت و درد دندان ها در بلیچینگ دندان خانگی نسبت به درمان در مطب بیشتر است و همچنین از آنجایی که دندانپزشک متخصص میزان غلظت مواد بلیچینگ را با دقت تحت کنترل دارد میزان حساسیت در بلیچینگ در مطب کمتر می باشد. 
در ارزیابی صورت گرفته در یک پژوهش مشخص شد که میانگین تعداد روزهای حساسیت دندان پس از بلیچینگ دندان خانگی بیشتر از تعداد روزهای حساسیت دندانی بلیچینگ در مطب بوده است. به طور کلی دندانپزشکان جدای از مبحث حساسیت دندان ها، روش موثر جهت سفیدتر شدن دندان ها را ترکیبی از روش بلیچینگ دندان خانگی و بلیچینگ در مطب عنوان کرده اند.
 
عوارض بلیچینگ دندان چیست؟
 

برای مقابله با عوارض بلیچینگ دندان بخصوص حساسیت دندان ها چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

حساسیت عاج دندان که از شایع ترین عوارض بلیچینگ دندان می باشد در واکنش به محرک هایی چون نوشیدنی های سرد و گرم، برخی غذاهای شیرین و هنگام مسواک زدن تشدید می شود. انتظار می رود که این ناراحتی ناشی از افزایش حساسیت بیش از 48 ساعت طول نکشد. 
در صورتی که مواد بلیچینگ به مدت طولانی روی دندان ها باقی بمانند به مینای دندان نفوذ کرده و برخی به نزدیک عصب رسیده که می توانند درد و حساسیت را تشدید کنند. اما بیماران با رعایت نکته های زیر در قبل، طول درمان و پس از آن می توانند عوارض بلیچینگ دندان را به حداقل برسانند.

نحوه جلوگیری از حساسیت دندان ها قبل از درمان

به بیمارانی که می خواهند تحت یک درمان حرفه ای سفید کننده دندان قرار گیرند، توصیه می شود که حداقل یک هفته قبل از شروع درمان، از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده نموده و دندان های خود را در برابر مواد بلیچینگ مقاوم نمایند. 
گرچه تعویض و استفاده از این نوع خمیر دندان ها نمی تواند به طور کامل نمی تواند از احساس افزایش حساسیت موقتی دندان ها پس از درمان بلیچینگ جلوگیری نمایند اما با این وجود دندان های آنها تا حدی مقاوم خواهند شد.

در طول درمان بلیچینگ دندان

استفاده از کیت خانگی سفید کننده دندان ممکن است ایمن ترین روش کاهش حساسیت باشد. دلیل آن این است که می توان دوز و درمان را در پاسخ به شروع حساسیت تغییر داد و ضمن دستیابی به بهترین نتیجه ممکن، هرگونه ناراحتی را به حداقل رساند.
شما می توانید مدت زمان سفید کردن دندان ها در هر جلسه را ثبت کنید. در واقع توجه داشته باشید که چه زمانی دندان ها حساس می شوند و باید درمان را بر اساس این فاکتور تغییر داد. به عنوان مثال، برخی از بیماران ممکن است 7 تا 10 جلسه کوتاه تر و برخی 5 تا 7 جلسه طولانی تر را ترجیح دهند. معمولا زمان ایده آل درمان 90 دقیقه می باشد.
هرگز سعی نکنید که هنگام استفاده از کیت درمان خانگی بخوابید زیرا ممکن است علائم هشدار دهنده از دست رفته و عوارض بلیچینگ دندان تشدید شوند. همچنین برای هر دندان سعی کنید که از مقدار کمی مواد استفاده نمایید. ماده بیشتر به معنای سفید شدن بیشتر دندان ها نیست در واقع این ممکن است حساسیت دندان ها را افزایش دهد. کاربرد بیشتر ژل سفید کننده می تواند به قسمت های حساس دندان و لثه ها منتقل شوند.
چه مواردی پس از درمان بلیچینگ دندان، باعث کاهش عوارض بلیچینگ می شوند؟
رعایت نکات زیر پس از بلیچینگ دندان می تواند عوارض آن را به حداقل برساند:
- پس از درمان زمانی که حساسیت در بالاترین سطح خود قرار دارد، از یک خمیر دندان یا یک ژل مخصوص برای مقابله با حساسیت استفاده کنید. در اکثر موارد، این حساسیت حداکثر فقط 48 ساعت طول خواهد کشید و پس از این مدت می توانید مجددا از خمیر دندان های معمولی استفاده نمایید.
- از یک مسواک نرم برای تمیز کردن دندان های خود استفاده کنید. همچنین برای به حداقل رساندن عوارض بلیچینگ طی این مدت سعی کنید از آب سرد برای آبکشی دهان استفاده نکنید. در ضمن توصیه می شود که پس از پایان مسواک زدن و قبل از شستشو با آب، خمیر دندان را به مدت چند دقیقه در دهان خود نگه دارید تا حساسیت کمتر شود.
- هنگام استفاده از کیت های سفید کننده خانگی، خمیر دندان مخصوص دندان های حساس را درون تری ها (trays) قرار داده و پس از سفید شدن به مدت بیست دقیقه روی دندان ها بمالید. این کار می تواند میزان حساسیت دندان ها را به شدت کاهش دهد.
- به مدت چند روز پس از درمان، سعی کنید از خوردن و نوشیدن غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم خودداری کنید. علاوه بر این از نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای نیز در این چند روز صرف نظر کنید زیرا این مواد به سرعت دندان های شما را لکه دار می کنند. شما می توانید برای نوشیدنی ها از نی استفاده کنید زیرا درد دندان ها را به دلیل عدم تماس نوشیدنی به دندان ها به حداقل می رسانند.

برای تسکین درد پس از بلیچینگ دندان چه دارویی می توان مصرف نمود؟

به بیمارانی که از عوارض بلیچینگ دندان یا حساسیت مفرط رنج می برند توصیه می شود که از مسکن های ضد التهاب مانند ایبوپروفن استفاده کنند. البته در این خصوص بهتر است که برای یک دوره تسکین درد، از دندانپزشک متخصص خود مشورت بگیرید. در صورت تداوم و بدتر شدن مشکلات حساسیت دندان ها، بهتر است که دندانپزشک خود را در جریان بگذارید زیرا ممکن است که پای مشکلات جدی تری مانند پسرفت لثه یا وجود حفره ها در میان باشد. 

جمع بندی

اگر شما نیز تمایل دارید که برای سفید شدن دندان هایتان از مواد بلیچینگ استفاده نمایید بهتر است که مطالب بالا در مورد عوارض بلیچینگ دندان را با دقت مطالعه نمایید. همچنین برای این کار توصیه می شود که به یک دندانپزشک متخصص و با تجربه مراجعه کرده و در مورد گزینه های موجود با او مشورت نمایید.
قطعا دندانپزشک شما می توانید مناسب ترین محصولات را متناسب با شرایط دهان و لثه شما توصیه نماید. در ضمن فراموش نکنید که در پروسه درمان بلیچینگ، به دلیل حداکثر دقت از سوی دندانپزشک، عوارض احتمالی بلیچینگ دندان کاهش یافته و شما دیگر شاهد مشکلات و آسیب های جدی نخواهید بود. پس قبل از شروع درمان حتما در انتخاب دندانپزشک متخصص برای این درمان دقت و حوصله کافی به خرج دهید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.
 
 
 
 

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!