02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

مراحل ارتودنسی دوفک به ترتیب! - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1399/07/28

مراحل ارتودنسی دندان بسته به شرایط دهان و دندان، ناهنجاری های موجود و نیازهای فرد مختلف است. ارتودنسی یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی است که برای برطرف نمودن ناهنجاری ها و کجی دندان ها، اوربایت و آندربایت (جلوتر بودن بیش از حد دندان های بالا یا پایین)، شلوغی دندان ها، کراس بایت و ... مورد استفاده قرار می گیرد.
 دانش و تجربه کافی در مراحل ارتودنسی دندان بسیار حائز اهمیت است. در واقع متخصص ارتودنسی باید در مورد تمامی ناهنجاری های فک و دندان و نیز شناخت انواع دستگاه های ارتودنسی و فن آوری های جدید در این رشته اطلاعات کافی داشته باشد. درمان ارتودنسی تنها به کودکان و نوجوانان محدود نمی شود و امروزه بسیاری از بزرگسالان نیز می توانند با این درمان از دندان هایی مرتب و صاف برخوردار شوند. البته ارتودنسی تنها مرتب شدن دندان ها را برطرف نمی نماید و می تواند مشکلات فکی یا دندان قروچه، همچنین اختلال مفصل فک – گیجگاهی (TMJ ) را نیز اصلاح کند. در ادامه شما را با مراحل اصلی ارتودنسی آشنا خواهیم نمود.
درمان ارتودنسی و رسیدن به لبخند دلخواه شامل چندین مرحله مختلف می شود. مراحل اصلی ارتودنسی عبارتند از:
برنامه ریزی اولیه
مرحله فعال سازی 
در نهایت نگهداری. 
به طور معمول انجام این درمان بین شش تا سی ماه به طول می انجامد. گرچه مدت زمان درمان تا حدود زیادی به نوع مشکل یا ناهنجاری، نوع دستگاه های ارتودنسی برای اصلاح و نیز پشتکار بیمار بستگی دارد. 
با بهره گیری از درمان ارتودنسی می توان تمامی مشکلات فک بالا و پایین و نیز شلوغی و فاصله میان دندان ها را برطرف نمود. اگر شما نیز بتوانید مراحل ارتودنسی را تا انتها با موفقیت و انگیزه کافی پشت سر بگذارید قطعا یک عمر سلامتی دهان و دندان برای شما تضمین خواهد شد. به جز این مزایای زیادی با این درمان همراه خواهد بود از جمله: 
- افزایش عزت نفس و اعتماد بنفس
- کاهش نقص گفتار و تکلم
- سهولت در مسواک زدن و کشیدن نخ دندان و به طور کلی بهداشت بهتر دهان و دندان
- کاهش پوسیدگی و بیماری پریودنتال
- برطرف شدن دندان قروچه و ساییدگی دندان ها
- کاهش تحلیل لثه
- بیرون کشیدن دندان های نهفته
شما نیز اگر هر یک از مسائل مرتبط با دهان و دندان رنج می برید می توانید به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید تا وی با یک برنامه ریزی دقیق بتواند مشکلات شما را رفع نماید. 

مراحل ارتودنسی دوفک به ترتیب!

مراحل ارتودنسی دندان 

 مرحله اول: مشاوره اردتونسی

در این جلسه الزامات سبک زندگی برای هر بیمار در طول این درمان در نظر گرفته خواهد شد. متخصص ارتودنسی از شما خواهد پرسید که آیا اگر دستگاه ارتودنسی در دهان شما قابل مشاهده باشد با حرفه و سبک زندگی شما سازگار است؟ و اگر قابل مشاهده بودن دستگاه برای شما مسئله ساز باشد در این صورت متخصص ارتودنسی ارتودنسی شفاف یا نامرئی را به شما پیشنهاد خواهد داد. همچنین اگر مایل باشید با پرداخت هزینه بیشتر، درمان سفارشی تر برای شما برنامه ریزی خواهد شد. 
یکی دیگر از مواردی که در این مرحله از ارتودنسی بررسی می شود نحوه قرارگیری دندان ها در فک است. از این رو متخصص ارتودنسی معاینه کاملی از دندان ها و فک شما به عمل می آورد. همچنین باید در مورد تمامی سوابق دندانپزشکی با او صحبت کنید تا تصمیمات درمانی بهتر و مناسب تری برای شما اتخاذ شود. در صورتی که طی مشاوره اولیه درمان با براکت ها برای وضعیت شما مناسب باشد، متخصص در مورد نوع ارتودنسی و مدت زمان تقریبی درمان تصمیم گیری خواهد نمود. 

مرحله دو: عکس داخل دهان

عکس داخل دهان با تصاویر آینه متمرکز گرفته می شود. در این مرحله به شما نشان داده خواهد شد که وضعیت ناهنجاری دهان شما چقدر است و متخصص ارتودنسی می تواند یک برنامه ریزی مناسب را برای مورد دندان های شما صورت دهد.

مرحله سوم: اسکنر دهانی دیجیتال iTero

یکی از مراحل ارتودنسی استفاده از اسکنر دهانی دیجیتال iTero برای بررسی دقیق تر وضعیت دهان و دندان است. این اسکنر یک فناوری پیشرفته دندانپزشکی 5D یا پنج بُعدی است که با ضبط دیجیتال لبخند شما را بررسی می نماید. این کار در حدود سه تا چهار دقیقه طول می کشد و متخصص ارتودنسی مال اکلوژن را روی صفحه iTero به شما نشان داده و بهترین روش را جهت برنامه درمانی انتخاب می نماید. 
لازم به ذکر است که این اسکنر می تواند با نرم افزار ClinChek بهترین نتیجه درمان ارتودنسی را با دقت بیش از 90 درصد قبل از شروع آن شبیه سازی کند. به این ترتیب شما می توانید پایان درمان را مشاهده نموده و با پشتکار و انگیزه بهتری درمان خود را ادامه دهید.

مرحله چهارم: استفاده از OPG برای بررسی نمای کلی دهان و دندان

یکی از مراحل مهم ارتودنسی استفاده از اشعه ایکس برای گرفتن عکس OPG یا عکس رادیوگرافی پانورامیک از تمامی دندان های شما است. در واقع این بررسی قبل از انجام درمان ارتودنسی و برای تشخیص هرگونه بیماری زمینه ای مانند پوسیدگی یا عفونت ریشه مورد نیاز است. پس قبل از ارتودنسی هرگونه ترمیم دندان آسیب دیده یا درمان کانال ریشه لازم و ضروری می باشد.

مرحله پنجم: انتخاب نوع دستگاه ارتودنسی 

انتخاب یکی از دستگاه های ارتودنسی که شامل انواع گوناگونی می شوند یکی دیگر از مراحل ارتودنسی است:
ارتودنسی فلزی: ارتودنسی فلزی که از قدیمی ترین نوع ارتودنسی محسوب می شود، دارای براکت های فلزی است که روی دندان ها چسبانده می شوند یا به عبارتی ثابت می شوند. این امر سبب می شود که آنها اعمال نیرو، دندان ها را به سمت موقعیت درست هدایت کنند. این مرحله از ارتودنسی یعنی جابجا کردن دندان ها زمان بر بوده و سیم ها و براکت باید در زمان بندی های معینی توسط متخصص ارتودنسی تنظیم شوند. 
ارتودنسی با براکت های سرامیکی: براکت های سرامیکی به این دلیل که همرنگ دندان بوده و جلب توجه نمی کنند می توانند جایگزین براکت های فلزی شوند. این نوع ارتودنسی از مواد شیشه ای نیمه شفاف ساخته شده و دچار لک یا تغییر رنگ نیز نمی شود. 
ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی: بسیاری از افراد بزرگسال که برای درمان ارتودنسی مراجعه می کنند به دلیل روابط اجتماعی خود و اینکه کسی متوجه دستگاه ارتودنسی در دهان آنها نشود ترجیح می دهند از ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی استفاده کنند. این دستگاه مخفی پشت دندان ها قرار داده شده و عملا نامرئی است. البته عملکرد ان با ارتودنسی فلزی یکسان است اما تفاوت آنها در نوع سیم کشی است. ممکن است زمان بیشتری برای عادت کردن براکت های لینگوال صرف شود، از طرفی هزینه آن نیز بالاتر است. اما در هر صورت بهترین گزینه برای آنهایی است که نمی خواهند دیگران متوجه درمان ارتودنسی آنها شوند.
ارتودنسی نامرئی: ارتودنسی نامرئی متشکل از پلاک های پلاستیکی شفاف است که به خوبی روی دندان ها قرار گرفته و به تدریج آنها را به سمت موقعیت درست حرکت می دهند. بیماران می توانند هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان این پلاک را از دهان خود خارج کنند اما به محض تمام شدن این کارها فورا پلاک باید در دهان قرار گیرد. 

مرحله ششم: ارائه دستورالعمل های لازم برای بهداشت دهان و دندان

یکی از مراحل ارتودنسی که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد، راهنمایی متخصص ارتودنسی در مورد نحوه مسواک زدن و تمیز کردن صحیح دندان ها است. متخصص نحوه صحیح مسواک زدن و کشیدن نخ دندان را برای بیماران توضیح می دهد تا در طول دوره درمان فرد دچار پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال نشود. بیماران باید تمامی دستورالعمل های متخصص ارتودنسی را با دقت اجرا کنند تا به جز سلامتی دندان ها، شاهد عملکرد خوبی نیز از ارتودنسی باشند. 

 مرحله هفتم: مراجعات منظم برای کنترل براکت ها

مراجعات منظم بیمار به متخصص ارتودنسی جهت حرکت دندان ها و موقعیت آنها و نیز عملکرد ارتودنسی یکی از مراحل مهم ارتودنسی است. بیماران در حدود چهار تا هشت هفته فرصت دارند تا قبل از اولین قرار ملاقات با متخصص ارتودنسی به براکت های خود عادت کنند. پس از مراجعه، متخصص پیشرفت دندان های بیمار را بررسی نموده و احتمالا تنظیمات جدیدی را برای براکت ها ترتیب می دهد. 
به طور معمول، این مراجعات در طول دوره درمان هر چهار تا هشت هفته توصیه می شوند. از آنجایی که در این مراجعات تنظیمات جدیدی برای دستگاه در نظر گرفته می شود ممکن است فرد به مدت چند روز احساس درد و ناراحتی جزئی داشته باشد که البته این مسئله طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. اما اگر این درد شما را اذیت می کند می توانید از متخصص ارتودنسی برای رفع این مشکل کمک بگیرید. 

مرحله هشتم: نگهداری و استفاده از ریتینر به مدت یک سال و نیم تا دو سال و نیم

زمانی که دندان ها در موقعیت صحیح خود جای گرفتند، متخصص ارتودنسی دستگاه ارتودنسی را برداشته و پایان درمان را اعلام می نماید. اما نمی توان گفت که کار درمانی شما با این مرحله به اتمام رسیده است. در واقع آخرین مرحله ارتودنسی ، نگهداری و معاینه منظم به منظور برگشت دندان ها به موقعیت اولیه خود است. 
متخصص ارتودنسی به منظور جلوگیری از بازگشت دندان ها به موقعیت اولیه بیمار را ملزم به استفاده از نگهدارنده یا ریتینر برای حفظ تراز دندان ها می نمایند. حدود دو سال طول می کشد تا دندان ها دیگر در جای خود ثابت شوند. اما برای نتایج بهتر لازم است که بیمار هر چند وقت یک بار به متخصص ارتودنسی مراجعه نماید تا دندان های او تحت بررسی قرار بگیرند و در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد، برطرف شود. 

چه مشکلاتی از دهان و دندان در مراحل ارتودنسی برطرف می شوند؟

درمان ارتودنسی بر روی رفع ناهنجاری های دندان و فک متمرکز است. بسیاری این روش را برای زیباتر شدن لبخند و در نهایت جذابیت چهره خود انتخاب می کنند اما برخی از مشکلات مربوط به دهان و فک مرتبط با سلامتی بدن است و باید برطرف شوند. مشکلات شایعی که توسط ارتودنسی قابل حل هستند عبارتند از:
o شلوغی دندان ها:
شلوغی و ازدحام دندان ها هنگامی اتفاق می افتد که فضای فک شما برای قرار دادن تمامی دندان های شما در یک راستا کافی نباشند. براکت ها یک درمان معمول برای حل این مشکل هستند گرچه موارد شدیدتر ممکن است نیازمند روش های پیچیده تری باشند.
o مشکلات انسداد یا جفت شدگی دندان ها:
مشکلات مربوط به اکلوژن یا مال اکلوژن که اصطلاحاتی برای جفت شدگی دندان ها است و نیز موارد شایع مانند اوربایت، کراس بایت و آدربایت را توصیف می کنند می توانند برای لبخند شما بسیار مضر باشند و سبب مشکلاتی در جویدن یا گازگرفتن شوند. در مراحل ارتودنسی دندان می توان این مشکلات را به خوبی برطرف نمود. 
o دندان قروچه:
دندان قروچه دلیل اصلی از بین رفتن مینای دندان است که افراد را در هر سنی ممکن است درگیر نماید. به دلیل علائم و نشانه های مشخص، تشخیص و درمان دندان قروچه ممکن است دشوار باشد. اما می توان دندان قروچه ناشی از ناهنجاری های فک یا دندان های نامرتب را در مراحل ارتودنسی هدف قرار دارد و مال اکلوژن یا موقعیت نامناسب فک را با براکت های مناسب اصلاح نمود.
o شکاف یا فاصله میان دندان ها:
شکاف دندان ها یا فاصله میان آنها می توان یک مشکل زیبایی شناختی و نیز یک مسئله مرتبط با سلامتی باشد. متخصص ارتودنسی با استفاده از براکت ها می تواند وضعیت دندان ها و لبخند فرد را در این حالت بهبود بخشد. شما می توانید با انتخاب یکی از انواع ارتودنسی که تقریبا تمامی آنها به یک اندازه کارآمد هستند سلامتی و زیبایی دندان ها را برای دندان های خود به ارمغان بیاورید. 

چه افرادی کاندیدای مناسب درمان ارتودنسی هستند؟

زمانی که فرد دارای مشکلاتی نظیر نامرتبی و شلوغی دندان ها، فاصله میان آنها، داشتن دندان اضافی و یا نداشتن یک یا چند دندان، چرخش آنها و ناهنجاری های فک باشد می تواند کاندیدای مناسبی برای ارتودنسی باشد. 
البته قبل از آن، متخصص باید تمامی دندان ها و نیز وضعیت فک را به خوبی بررسی کند و اگر دارای مشکلات پوسیدگی دندان یا لثه مثل التهاب باشید آنها را برطرف نماید. در واقع بهتر است که قبل از اقدام به ارتودنسی پوسیدگی های دندان ها برطرف شوند تا در طول درمان مشکلی شما را تهدید نکند.
مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!