02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

آیا عوارض بلیچینگ دندان نگران کننده است؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1399/07/14

عوارض بلیچینگ دندان یکی از مسائلی است که ذهن بسیاری از افراد هنگام استفاده از این روش درمانی زیبایی را به خود مشغول می نماید. امروزه برخورداری از دندان هایی سفید و مرتب آرزوی هر شخصی است و یکی از گزینه هایی که می توانند برای رسیدن به این خواسته انتخاب کنند، بلیچینگ دندان است. 
با توجه به اینکه روش های مختلفی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد، عوارض جانبی کمتر می تواند یکی از دلایل انتخاب بهترین روش زیبایی از بین لمینت، کامپوزیت، جرم گیری یا بلیچینگ باشد.
بلیچینگ دندان علیرغم سفید کردن دندان ها و زیبایی منحصربفردی که می تواند به چهره ببخشد ممکن است با عوارضی نیز همراه باشد. بلیچینگ دندان به جز عوارض عمومی در دوران بارداری، شیردهی و قبل از سن بلوغ به هیچ وجه توصیه نمی شود چون ممکن است به این افراد آسیب بزند. در ادامه با عوارض بلیچینگ دندان بیشتر آشنا خواهیم شد. 

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان یکی از بهترین درمان های زیبایی است که می تواند بدرنگی های ناشی از دخانیات، داروها، الکل یا قهوه را برطرف نماید و رنگ دندان ها را روشن و سفید نماید. با گذشت زمان و افزایش سن نیز، رنگ دندان ها تغییر می یابد که عامل اصلی آن می تواند نفوذ رنگدانه ها به مینای دندان باشد. بلیچینگ قادر است تا حدودی این نوع تغییر رنگ دندان ها را نیز سفید کند.
 در این روش درمانی مواد مخصوصی روی دندان ها قرار گرفته و به درون دندان نفوذ کرده و در نهایت آنها را سفید می کنند. بلچینیگ به دو روش بلیچینگ در مطب و بلیچینگ خانگی انجام می شود. 
در مطب دندانپزشک مواد قوی تری را نسبت به بلیچینگ در منزل اعمال می کند و اثربخشی درمان را سریع تر و بهتر می نماید. برای بلیچینگ در منزل هم از موادی با نفوذ کمتر برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود. مسئله ای که در بلیچینگ دندان بسیار اهمیت دارد مراجعه به یک دندانپزشک متخصص و با تجربه است تا هم درمان بهتری صورت گیرد و هم عوارض بلیچینگ دندان به حداقل برسد.

عوارض بلیچینگ دندان

موادی که برای بلیچینگ دندان استفاده می شوند یا به عنوان سفید کننده دندان به کار می روند می توانند عوارض جانبی متعددی ایجاد کنند؛ از جمله: 
آسیب رساندن به مینای دندان، 
تحریک لثه، 
حساسیت دندان ها 
درصورتیکه بلیچینگ دندان توسط دندانپزشک متخصص زیبایی انجام نگیرد ممکن است برخی از این اثرات پایدار باشند. به عنوان مثال، درصورتیکه استفاده نادرست از مواد بلیچینگ موجب شود مینای دندان از بین برود، این آسیب به مینای دندان دائمی و غیر قابل برگشت است. 
از آنجایی که امروزه بسیاری از نسخه های مواد سفید کننده دندان بدون نسخه دندانپزشک به فروش می روند مردم وسوسه می شوند تا بدون درک درست خطرات، این محصولات را خریداری نموده و استفاده نمایند. به همین علت توصیه می شود به منظور کاهش عوارض جانبی بلیچینگ دندان هرگز بدون مشورت با دندانپزشک از این مواد استفاده نکنید.
همچنین لازم به یادآوری است که بلیچینگ دندان برای همه توصیه نمی شود. از این رو بهتر است که در مورد بلیچینگ دندان در ابتدا با دندانپزشک خود مشورت نمایید، زیرا دلایل مختلفی وجود دارند که می توانند رنگ دندان ها را تغییر داده یا آنها را تیره سازند و بنابراین گزینه ها و نتایج روش های درمانی نیز ممکن است متفاوت باشد. 

آیا عوارض جانبی احتمالی بلیچینگ دندان طولانی است؟

بیشتر افرادی که برای بلیچینگ دندان به دندانپزشک مراجعه کرده و این روش را برای سفید کردن دندان های خود انتخاب می نمایند عوارض جانبی کمی را تجربه می کنند و یا هیچ عوارض جدی نداشته و از نتایج نیز کاملا راضی هستند. 
با این حال، ممکن است عوارض بلیچینگ دندان در برخی دیگر جدی تر باشد:

حساسیت دندان شایع ترین عارضه بلیچینگ دندان: 

یکی از عوارض رایج بلیچینگ دندان، حساس شدن دندان ها پس از استفاده از مواد شیمیایی است. ممکن است شما طی فرآیند بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها و یا مدت کوتاهی پس از این درمان احساس کنید دندان هایتان حساس شده اند. این حساسیت ممکن است به دلیل قرار گرفتن لایه عاج دندان در معرض مواد سفید کننده باشد.
زمانی که دندان های بیمار حساس شوند، هنگام مصرف نوشیدنی های گرم یا سرد ممکن است احساس درد داشته باشد.  از این رو اگر قصد سفید کردن دندان های خود را دارید حتما در مورد این مسئله با دندانپزشک خود مشورت نمایید. پس از اینکه دندانپزشک از این مسئله اطلاع پیدا کرد ممکن است از برندهای دیگری یا غلظت های متفاوتی استفاده نماید و میزان حساسیت دندان های شما را به حداقل برساند.

تحریک بافت نرم لثه با مواد بلیچینگ: 

تحریک بافت نرم نیز یکی از عوارض بلیچینگ دندان می باشد. تحریک بافت نرم که همچنین به عنوان سوختگی شیمیایی نیز شناخته می شود ممکن است به دلیل قرار گرفتن بافت لثه در معرض مواد سفید کننده باشد.
 لثه های شما بلافاصله پس از تماس با این مواد به طور کلی سفید می شوند، به ویژه اگر در معرض مواد حرفه ای در مطب باشند. البته اندکی پس از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در سفید کننده ها، رنگ بافت به حالت طبیعی خود باز می گردد اما بسیاری از بیماران پس از اینکه لثه های آنان در معرض غلظت بالای پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید قرار گرفت نگران می شوند.
یکی دیگر از عوارض جانبی بلیچینگ نیز ممکن است التهاب یا قرمزی مناطقی باشد که تحت تماس با محلول های سفید کننده قرار داشتند. این عوارض بلیچینگ دندان جای نگرانی ندارد و حداکثر طی چند ساعت، لثه ها به حالت طبیعی برمی گردند.

نتایج نامطلوب پس از اتمام بلیچینگ: 

نتایج به دست آمده از بلیچینگ دندان ممکن است بسته به سایه اولیه دندان های شما، چیزی نباشند که منتظر آن بودید. اگر دندان های شما دچار تغییر رنگ شدید و یا لکه های تیره باشند ممکن است پس از دریافت بلیچینگ، تغییری در سایه دندان خود مشاهده ننمایید. 
در این شرایط دندانپزشک به شما توصیه خواهد کرد که از روش های دیگر اصلاح طرح لبخند مانند لمینت یا کامپوزیت استفاده کنید تا بتوانید دندان های خود را با سایه رنگی که دوست دارید، مشاهده کنید.
همچنین اگر دندان های شما بیش از حد سفید شوند، ممکن است تناسب خوبی با چهره شما نداشته باشند. البته در این شرایط جای نگرانی نیست چون نتایج بلیچینگ دندان دائمی نیست و حدود 6 ماه بعد، دندان های شما مجددا به رنگ طبیعی خود برخواهند گشت. 
به خاطر داشته باشید که اگر دارای ونیرهای دندان، یا تاج دندان هستید مواد سفیدکننده بلیچینگ روی سفید کردن آنها تأثیرگذار نخواهند بود. 
شاید پس از آگاهی یافتن در مورد عوارض بلیچینگ دندان بخواهید بدانید که عملکرد این مواد روی دندان های شما چگونه است.


آیا عوارض بلیچینگ دندان نگران کننده است؟

آیا عوارض دندان بلیچینگ در مطب بیشتر از بلیچینگ خانگی است؟ 

مواد اولیه بلیچینگ یا سفید کننده دندان، حاوی پراکسید هیدروژن هستند که از طریق مینای دندان انتشار می یابند. این ماده ترکیباتی را باعث تغییر رنگ می شوند و به عنوان ترکیبات کروموژنیک شناخته می شوند تجزیه کرده و دندان های شما را روشن تر می کند. 
مواد بلیچینگ دندان که بدون نسخه در داروخانه ها به فروش می رسند و به بلیچینگ خانگی مشهور شده اند مانند ژل های سفید کننده معمولا حاوی غلظت کمتری از پراکسید هیدروژن نسبت به موادی که دندانپزشکان در مطب استفاده می کنند، هستند به همین علت عوارض جانبی بلیچینگ دندان خانگی بسیار کمتر مشاهده می شود و در بیشتر موارد اصلا عوارض جانبی مشاهده نمی شود.
محصولات بلیچینگ دندان که توسط دندانپزشکان برای درمان های داخل مطب استفاده می شود غلظت پراکسید بالاتر از 40 درصد دارند. مکانیسم این مواد به طور کلی مشابه است اما این روش های درمانی باید به خوبی کنترل شده و تنها در مطب توسط یک دندانپزشک با مهارت و با تجربه استفاده شود. در نتیجه عوارض بلیچینگ دندان نیز می تواند به حداقل برسد. 

آیا خمیر دندان های سفید کننده حاوی مواد بلیچینگ هستند و استفاده از آنها عوارض جانبی دارد؟

برخی از خمیردندان های سفید کننده نیز هستند که عملکرد متفاوتی با محصولات بلیچینگ دارند. این خمیر دندان ها حاوی مواد ساینده یا ذرات ریزی هستند که حکم یک کاغذ سنباده را برای لایه برداری سطح دندان ها و از بین بردن لکه ها ایفا می کند. این روش سفید کردن می توانند با عوارضی همراه باشد. 
در صورتی که برای طولانی مدت از خمیردندان های سفید کننده استفاده کنید، قطعا لایه های سطحی مینای دندان از بین خواهد رفت.

چگونه می توان عوارض بلیچینگ دندان ها و بیش از حد سفید کردن آنان را به حداقل رساند؟

استفاده مناسب از مواد بلیچینگ

محدودیتی برای سفید کردن دندان ها در بلیچینگ وجود ندارد؛ اما باید از بلیچینگ دندان با احتیاط استفاده کرد در حقیقت استفاده بیش از حد از پراکسید بیشتر باعث سفید تر شدن دندان ها نمی شود. بلکه ممکن است پروتئین های مینای دندان را شکسته و ساختار آن را تغییر دهد. از این رو دندانپزشکان برای به حداقل رساندن عوارض بلیچینگ دندان ها، از راهنمای سایه استفاده می کنند تا روند سفید شدن را بر اساس سایه دندان اولیه بیمار پیش ببرند. 

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

پس از اینکه فرآیند بلیچینگ دندان به اتمام رسید بهتر است که موارد زیر را رعایت نمایید تا عوارض بلیچینگ نیز به حداقل برسند:
- مصرف غذاها یا نوشیدنی های سرد یا گرم را پس از این فرآیند درمانی به حداقل برسانید.
- سعی کنید از خوردن غذاهایی که حاوی اسید سیتریک هستند، خودداری نمایید.
- بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید تا ماندگاری طولانی تری را برای دندان های خود شاهد باشید.
- دستورالعمل های دندانپزشک را پس از این روش درمانی به خوبی اجرا نمایید.

مراجعه به دندانپزشک متخصص

در نهایت برای اینکه یک درمان موفق در بلیچینگ دندان داشته باشید باید به یک دندانپزشک با مهارت و متخصص مراجعه نمایید و برای استفاده از این روش با او مشورت نمایید تا اون نیز بهترین گزینه ها را به شما پیشنهاد دهد. دندانپزشک شما ارزیابی خواهد نمود که آیا شما کاندید مناسبی برای بلیچینگ دندان هستید یا خیر. همچنین او باید در مورد عوارض بلیچینگ دندان نیز با شما صحبت کند و تمامی اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد.

کنار گذاشتن عادات نادرست 

معمولا دندانپزشک در جلسه مشاوره قبل از انجام بلیچینگ دندان بررسی می کند که آیا فردی که قرار است بلیچینگ انجام دهد می تواند عادات خود را نظیر سیگار کشیدن، نوشیدن شراب قرمز و ... را تغییر دهد یا خیر. به عبارتی اگر شما تمایل ندارید عادت هایی را که سبب تغییر رنگ دندان ها می شوند کنار بگذارید نمی توانید گزینه مناسبی برای دریافت این درمان باشید. چون رنگ دندان های شما به سرعت تغییر کرده و مجددا زرد می شود.

جمع بندی

عوارض بلیچینگ دندان در شرایطی که توسط دندانپزشک باتجربه انجام گیرد کاملا موقتی است و طی چند ساعت از بین می رود. اما در صورتیکه ماده شیمیایی بلیچینگ که حاوی پراکسید هیدروژن است، بیش از حد روی دندان ها قرار بگیرد، امکان ایجاد حساسیت در دندان، سوختگی لثه یا تغییر رنگ نامطلوب دندان ها وجود دارد.
به منظور کاهش عوارض بلیچینگ دندان، مراقبت های پس از این روش زیبایی دندانپزشکی باید جدی گرفته شود. همچنین بهتر است در شرایطی که دندان ها دچار تغییر رنگ بسیار شدیدی هستند به جای استفاده از روش بلیچینگ که ممکن است به دندان ها آسیب وارد کند از روش های دیگری مثل لمینت و کامپوزیت برای سفید کردن دندان ها استفاده شود که هم دوام طولانی تری دارند و هم مثل بلیچینگ دندان به سرعت تغییر رنگ نمی دهند.مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!