02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1399/04/29

ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان؟ این سوالی است که بسیاری از مراجعه کنندگان برای ترمیم دندان های خود از دندانپزشک می پرسند. اگر به دنبال اصلاح طرح لبخند هستید و می خواهید از لبخندی زیبا برخوردار شوید، گزینه های زیادی در دندانپزشکی زیبایی وجود دارند که به شما در رسیدن به این هدف کمک می نمایند؛ مانند ارتودنسی، لمینت دندان، ونیر کامپوزیت، تاج دندان، ایمپلنت و ... . اما بسیاری از افراد در مورد انتخاب ارتودنسی یا لمینت دندان به دندانپزشکی مراجعه می نمایند. جواب سوال ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان در واقع به این بستگی دارد که کدام برای برطرف کردن مشکلات دندان های شما مناسب تر است. 
در واقع این دو روش از نظر کارایی با یکدیگر بسیار متفاوت هستند اما در نهایت لبخندی ایده آل به شما می بخشند. در ادامه باید ویژگی های هر دو بررسی شوند تا به این پاسخ ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان برسیم.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی گزینه ای دندانپزشکی زیبایی است که به منظور جابجایی و حرکت دندان ها به تدریج با گذر زمان استفاده می شود. در واقع ارتودنسی برای ردیف کردن دندان های نا مرتب و نیز ناهنجاری های مرتبط با نیش به کار می رود.
زمان درمان نیز با توجه به نیازها و شرایط فرد متفاوت است اما به طور میانگین بین یک تا سه سال طول می کشد. مراجعات منظم به دندانپزشی نیز در طول دوره درمان ضروری است زیرا دندانپزشک باید پروسه درمان را مرتبا کنترل نماید.
براکت های سنتی متشکل از براکت هایی هستند که به جلوی دندان متصل می شوند؛ نوارهای استیل ضد زنگ که دندان ها را حرکت می دهند. براکت های دندانی در طیف گسترده ای از شکل ها، سبک ها و لوازم جانبی مختلف ساخته می شوند و متناسب با نیاز مراجعه کنندگان به کار می روند. متاسفانه حتی پیشرفته ترین نوع پلاک های فلزی نه تنها ظاهر خوبی ندارند بلکه بیمار در شرایط مختلفی مثل خوردن غذا یا صحبت کردن با آنها احساس راحتی نمی کند. 

مزایای ارتودنسی

درمان با ارتودنسی یک روش غیر تهاجمی بوده و می توانند دندان های شما را ردیف کنند. علاوه بر رفع مسائل مربوط به هماهنگی دندان، آنها می توانند مشکلات توأم با نیش یا فک را نیز برطرف سازند. این ناهنجاری ها باعث بروز بسیاری از اختلالات جسمی نظیر سردردهای تنشی، التهاب مفاصل فک، گوش درد، گردن درد، مشکلات لثه و در نهایت از بین رفتن دندان ها شوند. 

محدودیت روش ارتودنسی

اکثر افراد بزرگترین نقطه ضعف و عیب براکت ها را مدت زمان درمان و نیز مراقبت های طولانی مورد نیاز برای حفظ نتایج می دانند. بعد از اتمان درمان با براکت ها معمولا توسط یک ریتینر یا نگهدارنده انجام می شود تا وضعیت دندانها به موقعیت قبلی آنها برنگردد. شما معمولا ملزم به استفاده از ریتینر در تمام مدت طول روز به مدت چند ماه و حتی شب ها به مدت چند سال هستید.

لمینت دندان یا ونیرهای پرسلن 

ونیرهای پرسلن یا لمینت دندان پوسته های نازکی از مواد خاص می باشند که سطح جلویی دندان ها را به منظور اصلاح طرح لبخند می پوشانند. ونیرهای پرسلن در برابر لکه ها مقاوم بوده و از ویژگی های انعکاس نور دندان های طبیعی تقلید می کنند. لمینت دندان معمولا برای درمان مشکلات زیر مورد استفاده قرار می گیرند:
دندان های فرسوده، ترک خورده یا شکسته.
دندان هایی که ظاهری نا مرتب دارند.
رفع فاصله میان دندان ها 
سفید کردن دندان هایی که تغییر رنگ یا لکه در حد متوسط و زیاد دارند و با بلیچینگ سفید نمی شوند.
اصلاح نواقص جزئی در ساختار دندان
اصلاح کوتاهی دندان و ساییدگی
ترمیم بد شکلی لبه های دندان

مزایای لمینت دندان

- ونیرهای پرسلن نه تنها می توانند موقعیت دندان های شما را تغییر دهند بلکه شکل و رنگ آنها را نیز اصلاح می نمایند.
- لمینت دندان معمولا تنها در جلسه مراجعه به دندانپزشکی قابل نصب بوده و مانند ارتودنسی لازم نیست که تعداد جلسات زیادی به دندانپزشک مراجعه نمایید. کل فرایند نصب لمینیت پرسلین طی دو جلسه به فاصله حداکثر دو هفته انجام می گیرد.
- ونیرهای پرسلن با گذر زمان تغییر رنگ نداده و در برابر لکه ها مقاوم هستند.
- لمینت دندان می تواند ظاهری بسیار طبیعی به دندان ها ببخشد. 
- ونیرهای پرسلن از ساختار ضعیف دندان محافظت می نماید.
- طول، شکل و پهنای دندان ها را اصلاح می نماید.
- لمینت دندان بد شکلی دندان ها را اصلاح می کند.
- ونیرهای پرسلن از گسترش ترک دندان جلوگیری می نمایند.
برای تعیین اینکه لمینت بهتر است یا ارتودنسی، دندانپزشک شما باید به خوبی دندان های شما را معاینه نموده و مزایا و معایب هر یک از این دو روش را با هم مقایسه کند. سپس با توجه به نیاز و بودجه مورد نظر شما، بهترین روش را پیشنهاد دهد. 

نحوه نصب ونیرهای پرسلن

برای نصب لامینت پرسلین، دندانپزشک ابتدا معمولا مقدار کمی از مینای دندان را تراش می دهد و این باعث می شود زمانی که ونیرها روی دندان ها قرار گرفتند؛ برجسته نبوده و ظاهری طبیعی به دندان ها ببخشند. برای بهره گیری از لمینت دندان حتما نزد یک دندانپزشک مجرب و با مهارت بروید تا مقدار زیادی از مینای دندان را نتراشد و ساختار دندان ها حفظ شود. 
دندانپزشک سعی می کند که بهترین سایه و رنگ را متناسب با دندان های شما انتخاب کند. رنگی که بهترین اصلاح طرح لبخند را مطابق با نیازهای شما به ارمغان بیاورد. سپس وی از دندانهایتان قالب گیری نموده و آن را به لابراتور جهت ساخت ارسال می کند. برخلاف مدت زمان زیاد طول درمان ارتودنسی، این روش در مدت زمان کوتاهی نصب شده و دیگر لازم نیست که معاینه های مکرر از آن صورت گیرد. 
در نهایت زمانی که لمینت دندان آماده شد؛ دندانپزشک سطح دندان ها را تمیز نموده و ونیرهای پرسلن را روی دندان های شما نصب می نماید و هرگونه تنظیم مورد نیاز جهت تناسب و زیبایی توسط وی صورت می گیرد. 
 
ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان؟
 

اصلاح طرح لبخند با ارتودنسی یا لمینت دندان؟

اصلاح طرح لبخند یکی از موضوعاتی است که امروزه مورد توجه زیادی قرار گرفته است و افراد در مورد آن سوالات بسیاری از دندانپزشک خود می نمایند. یکی از روش های محبوب و مورد توجه اصلاح طرح لبخند، لمینت دندان یا استفاده از ونیرهای پرسلین می باشد. از این ونیرها برای تغییر یا بهبود اندازه، شکل، رنگ و یا موقعیت دندان ها استفاده می شود. روکش های مدرن بسیار نازک بوده و سطوح جلویی دندان ها را می پوشانند بدون اینکه قابل مشاهده باشند. حداکثر زمان آماده سازی لمینت دندان یک هفته تا ده روز طول می کشد و طی این مدت دندانپزشک یک روکش موقت روی دندان های فرد قرار می دهد. ونیرهای پرسلین در مدت زمانی کوتاه و طی مراحلی دقیق روی دندان ها نصب شده و علاوه بر اینکه باعث صرفه جویی در وقت می شوند یک روش سریع برای اصلاح طرح لبخند و رسیدن به آرزویی است که همه خواهان آن می باشند. 
اما برخلاف لمینت دندان، اصلاح طرح لبخند با ارتودنسی مستلزم زمان زیادی بوده و حتی پس از آن نیز فرد باید مرتبا به دندانپزشک مراجعه نماید تا وضعیت دندانهایش کنترل شود. 
در ضمن یکی از مشکلات جدی آن وجود درد در طول درمان است. قطعا جابجایی دندان ها با درد و ناراحتی افراد توأم بوده و افراد باید مدت زمان زیادی را هم صرف کنند. حتی پس از اتمام این پروسه باید از نگهدارنده به مدت زمان طولانی استفاده کنند. پس برای افرادی که دارای مشکلات جدی دهان و دندان نیستند استفاده از ونیرهای پرسلن یا لمینت یک گزینه ارجح محسوب می شود. 

ارتودنسی با روش اینویزالاین بهتر است یا لمینت دندان؟

اگر از اندازه، شکل و رنگ دندان های خود راضی هستید و فقط تا حدودی قصد دارید نامرتبی یا کجی آنها را برطرف کنید؛ استفاده از لمینیت دندان برای شما مناسب تر است. با نصب لمینت های دندانی به شکل پوسته های نازک روی دندان ها، ظاهر نامرتب یا کج آنها به طور کامل پوشانده می شود و دیگر نیازی به طی کردن فرایند طولانی مدت ارتودنسی و تحمل اذیت و آزار براکت ها را نخواهید داشت.
البته در روش ارتودنسی شفاف (Invisalign) دیگر خبری از براکتهای قدیمی آزار دهنده نیست و این روش می تواند دندانهای شما را از ریشه جابجا کند و به آنها نظم ببخشد. با استفاده از روش ارتودنسی اینویزالاین لبخند شما به طور دائمی و بدون نیاز به قرار گرفتن ماده‌ای خارجی روی آنها مرتب می شود. هرچند شما باید برای مدتی قطعات انعطاف پذیر ارتودنسی ها را تحمل کنید اما دیگر نگران افتادن لمینت ها به علت از بین رفتن پیوند با مینای دندان یا کنده شدن چسب آن نخواهید بود.
مهمترین دلیل بیماران برای انتخاب لمینت سرامیکی به جای ارتودنسی Invisalign رسیدن به طرح لبخند زیبا و جذاب در کوتاه مدت است. اگر از بیمارانی که ونیر دندانی کاشته اند؛ بپرسید لمینت بهتر است یا ارتودنسی؟ معتقدند که ارتودنسی فرایندی بسیار طولانی و آزار دهنده است که حاضر نیستند به آن تن بدهند. در صورتی که با لمینیت سرامیکی طی دو هفته به نتایج مطلوب خود رسیده اند.
ونیرهای پرسلین تقریباً به طور دائم به دندان های جلوی می چسبند و با مینای دندان پیوند می خورند. بنابراین همانطور که تصور می کنید؛ طول عمر و دوام آنها کوتاه نیست بلکه بیش از ده سال لبخند زیبا و جذابی را به شما هدیه می دهند؛ بدون اینکه نیاز باشد و برای چندین ماه براکت های بدشکل و آزار دهنده را روی دندان های تان تحمل کنید. پس اگر به دنبال یک روش کوتاه مدت برای اصلاح طرح لبخند به خود می گردید؛ شک نکنید که لمینت بهتر است از ارتودنسی.
با این وجود در برخی شرایط اگر دندان های بیمار بسیار کج و نامرتب باشد؛ دندانپزشک چاره‌ای جز استفاده از روش ارتودنسی یا اینویزلاین نخواهید داش.ت اگر برای انتخاب روش اصلاح طرح لبخند تردید دارید؛ می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان در کلینیک دکتر شهاب محمدی تنظیم کنید تا بهترین روش اصلاح طرح لبخند شما مشخص شود.

در چه شرایطی ارتودنسی شفاف (Invisalign) بهتر از ونیرهای دندانی است؟

زمانی که تصمیم بگیرید دندان های خود را مرتب کنید و دندانهای کج را مثل سایر دندان های طبیعی خود اصلاح نمایید؛ احتمالاً روش‌های مختلف اصلاح طرح لبخند را بررسی خواهید کرد. پیشرفت تکنولوژی در دندانپزشکی زیبایی با روشهای اصلاح طرح لبخند متعدد به بیماران کمک می کند تا به نتیجه دلخواه خود در اصلاح طرح لبخند برسند. 
اصلی ترین روش هایی که امروزه مورد توجه قرار گرفته اند؛ این ویزالاین و ونیرهای دندانی است. این دو روش تفاوت های بسیار زیادی با همدیگر دارند اما چون نتیجه آنها تقریباً یکسان است؛ اکثر بیماران نمی دانند برای کدام روش کاندید مناسبی هستند. اگر پاسخ سوالاتتان را نگرفتید و نمی دانید برای اصلاح طرح لبخندتان لمینت بهتر است یا ارتودنسی می توانید مقاله زیر را نیز مطالعه کنید:
 
آیا کامپوزیت می تواند جایگزین ارتودنسی شود؟ کدام روش بهتر است
 

Invisalign چگونه به اصلاح طرح لبخند کمک می‌کند؟

سیستم های اینویزالاین برای مرتب کردن دندان های کج بهترین نتیجه را دارند. این روش بدون نیاز به استفاده از براکت های فلزی قدیمی همان نتیجه ارتودنسی را برای شما به وجود خواهد آورد. قطعاتی که برای یکدست کردن دندان های شما در روش اینویزالاین استفاده می شود؛ نه تنها نسبت به براکت های فلزی ظاهر نامحسوس تری دارد بلکه از لحاظ قرار گرفتن روی دندان های بیمار مشکلات براکت های قدیمی را ایجاد نمی کند. قطعات Invisalign بسیار راحت تر هستند و می‌توان به راحتی بعد از هر وعده غذایی آنها را تمیز کرد.
.
ونیرهای دندانی نیز می توانند برای اصلاح طرح لبخند گزینه بسیار مناسبی باشند. آنها برخلاف Invisalign نیازی به گذراندن روند طولانی مدت برای اصلاح دندانهای کج ندارند بلکه دندانپزشک به راحتی طی دو جلسه و در کمتر از ۲ هفته شکل، رنگ و ظاهر کلی دندان های شما را تغییر می دهد.

جمع بندی

روش های ارتودنسی مثل اینویزالاین می توانند دندان های شما را از ریشه مرتب کنند و و از لحاظ ظاهری نیز کجی و نامرتبی دندانها را برطرف نمایند. ونیر های دندانی بر خلاف ارتودنسی دندان های شما را برطرف نمی کنند بلکه فقط با پوشاندن آنها به زیبایی طرح لبخند تان کمک می کنند.
انتخاب اینکه لمینت بهتر است یا ارتودنسی، بستگی به نوع مشکلات و عیوب ظاهری دندان‌های شما دارد. در واقع در برخی شرایط دندانپزشک مجبور است برای صاف کردن دندان های بسیار کج بیمار از روش ارتودنسی یا اینویزالاین بهره بگیرد. معمولا به بیمارانی که سن کمتر از ۱۸ سال دارند نیز استفاده از ارتودنسی اینویزالاین توصیه می شود. اما برای بیمارانی که قصد دارند طرح لبخند خود را در مدت کوتاهی اصلاح کنند؛ گزینه‌های  لمینت و کامپوزیت دندان مناسب تر است.
 
 
 

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!