02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

فرق لمینت و کامپوزیت دندان در چیست؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1399/04/24

فرق لمینت و کامپوزیت دندان یکی از مسائلی است که افراد هنگام مراجعه به دندانپزشکی برای ترمیم دندان های خود از دندانپزشک سوال می کنند. ونیرهای دندان لایه های نازکی از مواد (از جنس پرسلن یا کامپوزیت) هستند که به منظور بهبود شکل، رنگ و ظاهر کلی دندان ها روی آنها قرار می گیرند. جایگذاری صحیح ونیرهای دندان تا حد زیادی می تواند لبخند و ظاهر شما را بهبود بخشد. 
به طور کلی دو نوع ونیر دندانی وجود دارد: لمینت سرامیکی و کامپوزیت. اگر این دو ترمیم درمانی به درستی روی دندان ها قرار گرفته و پولیش شوند می توانند یک لبخند زیبا را به شما هدیه دهند. اما فرق لمینت و کامپوزیت دندان در چیست و کدام یک برای شما مناسب است؟

چه کسی کاندیدای مناسبی برای ونیر کامپوزیت یا ونیرهای پرسلین است؟

قبل از انتخاب نوع خاصی از ونیر دندان، در ابتدا باید مشخص شود که چه نوع روش درمانی برای شما مناسب است. در واقع ونیر کامپوزیت یا ونیرهای پرسلین برای هر فرد یا هر دندانی مناسب نیستند؛ از این رو انتخاب درست یکی از این دو، عامل بسیار مهمی در موفقیت این روش درمانی به شمار می رود.
افرادی که عیوب ظاهری دندان های آنها بسیار جدی و شدید باشد؛ معمولا کاندید مناسبی برای ونیرهای پرسلین هستند. دندانپزشک پس از بررسی دندان های بیمار در جلسه مشاوره به افرادی که دندان های آنها تغییر رنگ بسیار شدیدی داشته باشد، شکسته باشد یا ساییده شده باشد؛ پیشنهاد می دهند که از لمینیت ونیر استفاده کنند.
کاندید مناسب برای کامپوزیت ونیر افرادی هستند که قصد دارند عیوب ظاهری و جزئی دندان های خود را پوشش دهند. بیمارانی که در دندان های آنها لب پریدگی، ساییدگی یا تغییر رنگ جزئی دیده می شود؛ می توانند از کامپوزیت دندان استفاده کنند.

فرق کامپوزیت و لمینت در پوشاندن عیوب ظاهری دندان ها چیست؟

کاربرد لامینت دندان

اصلاح دندان هایی که کج یا بدشکل هستند؛
ترمیم دندان های شکسته یا ترک خورده؛
دندان های دچار لکه یا بد رنگ که دیگر با روش های سفید کردن یا بلیچینگ دندان تغییر رنگ نمی یابند.
دندان هایی که در اثر ساییدگی کوتاه شده اند؛
دندان هایی که از یکدیگر فاصله دارند.

کاربرد کامپوزیت دندان

دندان هایی که لب پریدگی جزئی داشته باشند
فاصله جزئی بین دندان ها نیاز به پر شده داشته باشد
دندان ها، عیب ظاهری نداشته باشند؛ فقط بیمار قصد داشته باشد رنگ دندان ها را روشن تر کند.
دندان های خرگوشی
دندان های کج

در چه زمانی ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان گزینه خوبی نیستند؟

در بعضی مواقع، افراد به دلائل زیر کاندیدای خوبی برای ونیرهای دندانی نیستند. این موارد عبارتند از: 
o دندانهایی با پوسیدگی یا بیماری فعال لثه:
قبل از دریافت کامپوزیت یا لمینت دندان باید این بیماری ها یا پوسیدگی ها به خوبی توسط دندانپزشک بررسی شوند. اگر مقدار قابل توجهی از ساختار دندان از دست رفته باشد استحکام کافی را برای دریافت ونیرهای دندانی نخواهد داشت. در این مورد تاج های دندانی گزینه ی مناسب تری برای این مورد است.
o دندان هایی که به شدت آسیب دیده اند یا در جای نامناسبی قرار دارند:
دندان هایی که به شدت به هم ریخته اند یا دچار آسیب دیدگی شدیدی هستند نمی توانند گزینه مناسبی برای لمینت یا کامپوزیت دندان باشند و باید از ارتودنسی با لیزر پیش از کاشت لمینت بهره گرفت.
o افرادی که دارای عادات بد مثل خرد کردن یا گاز زدن مواد غذایی سفت هستند:
افرادی که دارای این عادات بد هستند نمی توانند گزینه مناسبی برای ونیرهای دندانی باشند زیرا به راحتی به آنها آسیب می زنند.
با توجه به موارد مذکور، زمانی که متوجه شدید می توانید کاندید مناسبی برای دریافت ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان باشید در ابتدا باید فرق لمینت و کامپوزیت دندان را به خوبی بررسی نمایید و سپس تصمیم درست را بگیرید. بدین منظور اول ویژگی ها، مزایا و معایب ونیر کامپوزیت و لمینت دندان باید جداگانه شرح داده شوند.

مهمترین فرق کامپوزیت دندان و لمینت ونیر چیست؟

مهمترین فرق لمینت و کامپوزیت دندان در مدت زمان نصب انها روی دندان ها و فرایند کاشت انها است. 

فرق لمینیت و کامپوزیت از لحاظ مدت زمان نصب

ونیرهای کامپوزیتی تنها طی یک جلسه بر روی دندان ها نصب می شوند. دندانپزشک در کمتر از یک ساعت می‌تواند رزین کامپوزیت را روی دندان ها شکل داده و آنها را پولیش کند تا طرح‌لبخند بیمار اصلاح شود.
ونیرهای لامینت سرامیکی حداقل به دو جلسه برای نصب نیاز دارند. در جلسه اول دندانپزشک آماده سازی دندان ها را انجام داده و از روی دندانها قالب میگیرد. حدود ۲ هفته زمان می‌برد تا لابراتوار لمینت های پرسلین را به صورت سفارشی شده برای دندانهای بیمار بسازد. سپس در جلسه دیگری دندانپزشک پوسته نازک لمینت را روی دندان ها می چسبانند.

فرق لمینت و کامپوزیت دندان از لحاظ فرایند کاشت

رزین کامپوزیت روی لایه های دندان قرار گرفته و سبب اصلاح شکل، طول و رنگ آنها می شود. در اکثر موارد، ونیرهای کامپوزیت روش کم تهاجمی تری نسبت به لمینت دندان هستند. زیرا در این روش درمانی برخلاف لمینت دندان آسیبی به ساختار بافت دندان وارد نمی آید. در فرایند کاشت کامپوزیت ونیر نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست و دندانپزشکی می تواند رزین کامپوزیت را مستقیماً روی دندانهای بیمار قرار داده و باندینگ را ایجاد کند.
در فرایند کاشت لمینت سرامیکی باید مینای دندان به اندازه ضخامت ونیرهای پرسلین تراشیده شود با تراش دندان، پوسته های لمینت، پیوند مستحکم تری با مینای دندان برقرار می‌کنند و دوام و طول عمر آنها نیز افزایش می یابد. اما چون در روش کاشت لمینت پرسلین مینای دندان تا حدودی از بین رفته، بیمار دیگر نمی‌تواند بدون ونیر از دندانهای طبیعی خود استفاده کند. فرآیند کاشت لمینت سرامیکی برگشت ناپذیر است.
از دیگر تفاوت های لمینت و کامپوزیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دوام و طول عمر ونیر های دندان

دوام و طول عمر لمینت سرامیکی بسیار بیشتر از کامپوزیت دندان است. در صورتی که بیمار از لمینت های خود به خوبی مراقبت کند؛ لمینت ها بیش از ۱۲ سال روی دندانهای بیمار باقی می ماند. در صورتی که طول عمر کامپوزیت دندان در بهترین شرایط بین ۵ تا ۷ سال است.

استحکام و مقاومت ونیر دندان

استحکام لمینت سرامیکی از کامپوزیت دندان بیشتر است. لمینت ها طی فرایندی خاص با تکنیکهای بسیار پیشرفته در لابراتوار ساخته می شوند. با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته، لامینت ها استحکام بسیار بالایی پیدا کرده‌اند و در برابر ضربه و زرد‌شدن مقاوم اند. در صورتیکه کامپوزیت ها سریعتر زرد می شوند و در صورتی که فشار زیادی به آنها وارد شود؛ احتمال شکستن و ساییده شدن آنها وجود دارد. حتی بهترین نوع کامپوزیت ونیر که در حال حاضر با تکنولوژی نانو هیبرید یا میکروفیل ساخته می شود؛ نسبت به لمینیت سرامیکی با کیفیت متوسط استحکام و مقاومت کمتری دارند.

قیمت اصلاح طرح لبخند 

فرق کامپوزیت و لمینت از لحاظ قیمت نیز برای بیمارانی که قصد اصلاح طرح لبخند خود را دارند؛ اهمیت بسیار زیادی دارد. قیمت کامپوزیت دندان نسبت به لمینت سرامیکی ارزانتر است که می‌تواند تنها مزیت کامپوزیت ونیر نیز نسبت به ونیر لمینت به شمار بیاید. چون کامپوزیت رزین ها معمولاً با قیمت پایین تری در کارخانه های تولید شده و به بازار عرضه می‌شوند و فرآیند نصب آنها نیز طی یک جلسه و به راحتی انجام می‌گیرد؛ هزینه نهایی اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت بسیار کمتر از لمینت ونیر است.

ونیرهای کامپوزیت چه زمانی موثرتر واقع می شوند؟

کامپوزیت در شرایط زیر تأثیرپذیری بیشتری دارد: 
ترک خوردگی یا بد رنگ بودن دندان های طبیعی یا کجی جزئی دندان ها
اما اگر خرابی دندان ها یا فاصله بین دندان ها زیاد باشد و همچنین دندان ها خیلی کوتاه باشند؛ دیگر ونیر کامپوزیت نمی تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. 

چه انتظاراتی می توان از ونیر کامپوزیت داشت؟

با مواد مدرن و امروزی کامپوزیت می توان به اصلاح طرح لبخند زیبایی دست یافت و به مدت 5 تا 10 سال از آن بهره برد. در هر صورت ونیرهای کامپوزیت به شدت به مهارت و هنر بالای دندانپزشک بستگی دارند. انتخاب دندانپزشک ماهر گاهی می تواند یک فرآیند چالش برانگیز باشد؛ در هر صورت شما باید قبل از دریافت این روش درمانی، از فرق لمینت و کامپوزیت دندان را به خوبی آگاهی یابید. 


فرق لمینت و کامپوزیت دندان در چیست؟

مزایای ونیرهای کامپوزیتی

مدت زمان کوتاه درمان:

ونیر کامپوزیت تنها در یک جلسه درمانی انجام می شود. در مقابل ونیرهای پرسلین باید در لابراتور ساخته شوند و از این رو نیازمند جلسات متعددی برای تکمیل فرآیند درمان می باشند. در حالی که این یک قاعده کلی نیست اما آماده سازی ونیر کامپوزیت کمتر طول می کشد. 

هزینه پایین تر ونیر کامپوزیت نسبت به لمینت دندان:

یکی از فرق های بارز لمینت و کامپوزیت دندان در هزینه پایین کامپوزیت است. کامپوزیت روش درمانی مقرون به صرفه تری نسبت به ونیرهای پرسلن به شمار می آید و این هزینه تقریبا نصف روش درمانی لمینت دندان می باشد.

معایب ونیرکامپوزیت 

یکی دیگر از فرق های لمینت و کامپوزیت دندان در ماندگاری و طول عمر آنها می باشد. کامپوزیت به اندازه ونیرهای پرسلن ماندگار نبوده و از آنجایی که در افر آسیب زودتر از بین می رود پس مستلزم نگهداری و محافظت بیشتری می باشد. همچنین زودتر نسبت به لمینت دندان دچار لکه و تغییر رنگ می شوند و باید اگر سیگار می کشید و یا از نوشیدنی های رنگی بسیار استفاده می نمایید این جوانب را به خوبی در نظر داشته باشید. دلیل این امر آن است که کامپوزیت یک رزین متخلخل بوده و لمینت دندان از جنس سرامیک و غیر قابل نفوذ می باشد. 

ونیرهای پرسلین

ونیرهای پرسلن یکی از زیباترین ترمیم های موجود در دندانپزشکی زیبایی به شمار می آیند. آنها در لابراتور دندانپزشکی و پس از قالب گیری دندان های فرد توسط دندانپزشک آماده می شوند. بسته به شرایط دندان های فرد مراجعه کننده، ساختار دندان به منظور نصب ونیرهای پرسلن تراش می خورند. 

از ونیرهای پرسلین چه انتظاراتی می توان داشت؟

ونیرهای لمینت سرامیکی بسیار مقاوم و ماندگار هستند. آنها به ندرت ترک خورده یا می شکنند و در مقابل رنگ نسبت به کامپوزیت پایدارتر هستند. طول عمر آنها در صورت رعایت مراقبت صحیح دندان ها بین 15 تا 20 سال می باشد. 
نکته مهم دیگری که باید برای نصب لمینت دندان در نظر گرفت مهارت دندانپزشک می باشد. دندانپزشک باید مهارت و تبحر کافی جهت نصب لمینت داشته باشد و از بهترین مواد برای ساخت آن استفاده نماید. اما اگر دندانپزشک در این زمینه تجربه نداشته و از مواد نه چندان مرغوب هم بهره گیرد قطعا لمینت دندان با شکست مواجه خواهد شد.  

مزایای لمینیت سرامیکی

افرادی که دارای دندان های برجسته ای هستند نمی توانند کاندیدای خوبی برای کامپوزیت باشند زیرا ضخامت کامپوزیت از لمینت دندان بیشتر بوده و ظاهری غیر طبیعی به دندان های فرد می بخشد و در نتیجه می تواند از لمینت بهره گیرد. ونیرهای پرسلن با این ضخامت کم زمانی که به دندان ها پیوند می خورند از استحکام و مقاومت بالایی نیز برخوردارند. 

معایب لمینت سرامیکی

فرایند کاشت لمینت ونیر با تراشیدن مینای دندان و لبه دندان های نیش شما تکمیل می شود. ضخامت لمینیت دندان معمولا در حدود 0.5 تا 0.7 میلی متر است و این یک مزیت بزرگ برای آنها محسوب می شود. در واقع ضخامت آن جزء فرق لمینت و کامپوزیت دندان به شمار می رود. 

جمع بندی

فرق لمینت و کامپوزیت دندان در نحوه نصب، مدت زمان اصلاح طرح لبخند و قیمت نهایی ترمیم دندان ها است. اگر قصد اصلاح طرح لبخند خود با لمینت دندان یا کامپوزیت ونیر را دارید؛ بهتر است با بررسی مزایا و معایب هر کدام و مشورت با یک دندانپزشک با تجربه تشخیص بدهید که کدام نوع ونیر دندان با توجه به عیوب ظاهری دندان‌های شما و بودجه ای که در نظر گرفته اید؛ برای تان مناسب تر است.
به طور کلی لمینت های سرامیکی با توجه به اینکه قیمت بالاتری از کامپوزیت دارند؛ از استحکام و مقاومت بهتری برخوردارند و دوام و طول عمر آنها بیشتر است. از طرف دیگر کامپوزیت ونیرها طی مدت زمان کوتاه تری روی دندان شما نصب می شوند و ارزان تر هستند.

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

نازنین

سلام دکتر عزیز میخواستم بدونم منی ک دندون هام کوچک هست و اصطلاحا جنس آهکی داره لمینت کنم مینای دندونم آیا خیلی آسیب میبینه ؟

دکتر شهاب محمدی

سلام و عرض ادب به غیر از تراش جزیی که بر روی دندان انجام میشه خیر.

مبیناا

سلام دوتاازدندونای جلوموپرکردم یکیشم نصف کمترش شکسته ایامیتونم کامپوزیت کنم؟میشه هزینه ی تقریبی بگین چقدهه؟

دکتر شهاب محمدی

سلام باید ویزیت بشین لطفا برای قیمت ها با مطب تماس بگیرین

مهدیه

سلام ببخشید برای جایگزین کردن دندان شماره۵و۴بالا چپ،میشه از روش پل استفاده کرد؟

دکتر شهاب محمدی

سلام با دندونهای مجاور؟ بله اما توصیه نمیشه

مهدی زرین دخت

سلام ممنون از رهنمایی خوبتون فقط یسوال بنظر شخص خود شما لمینت بهتره از نظر هزینه نه از نظر کاریی و بادوام بودن یا کامپوزیت

دکتر شهاب محمدی

سلام بله به نظر من لمینیت بهتره

نگین احمدی

سلام وقتتون بخیر اگر جنس دندان خوب نباشه وسریع ترپوسیده بشه پیشنهادمیکنید کامپوزیت بشه یابلیچینگ؟

دکتر شهاب محمدی

سلام بلیچینگ.

امیر

سلام،دوتا سوال داشتم،اول اینکه اگه دندونات مشکل نداشته باشن و فقط بخوای لبخند زیبایی داشته باشی کدوم بهتره؟ دوم اینکه قیمت هر کدومشون چطوره؟

دکتر شهاب محمدی

سلام نمیشه گفت کدوم بهتره هرکدوم‌ مزیت های خودشونو دارن قیمت ها رو از مطب بپرسین چون نوسان قیمت زیاده

نازنین

من مادرزادی دندون شماره ۳ فک بالا رو ندارم بین دندونام فاصله ندارم (قبلاً ارتودنسی انجام دادم) کامپوزیت میتونم بکنم ؟

دکتر شهاب محمدی

سلام بله

یلدا

سلام مرسی از مطالب مفید و خوبتون اگر از چهارتا دندون پایینیمون ۲ تاش جلو باشه ۲ تاش عقب کامپوزیت خوبه یا نه؟

دکتر شهاب محمدی

سلام باید معاینه بشید اگه امکانش باشه میشه کامپوزیت کرد در غیر این صورت نیاز به ارتودنسی دارید.

معصومه

سلام من دوتا دندونای جلوییم کج هستش میخواستم ببینم لمینت کنم یا کامپوزیت

دکتر شهاب محمدی

سلام اگه خیلی کج نباشه هر دو رو میتونید. در غیر این صورت یا لمینت یا ارتودنسی. تشریف بیارید واسه معاینه