02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

درمان کجی دندان بدون ارتودنسی آیا لمینت می تواند جایگزین ارتودنسی شود؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1399/03/21

درمان کجی دندان بدون ارتودنسی و با استفاده از روش های متعدد دیگری امکان پذیر است و یکی از این روش ها جایگزین نمودن لمینت به جای ارتودنسی می باشد. افرادی که دندان های کج و نامرتبی دارند اغلب دارای اعتماد به نفس پایینی هستند و سعی می کنند با گوشه گیری در جمع دوستان خود ظاهر نشوند. علاوه بر اینکه کجی دندان می تواند زیبایی را تحت تأثیر قرار دهد می تواند بهداشت دهان و سلامت عمومی را نیز به خطر بیندازند. 
فشار روی فک در دندان های کج زیاد بوده و باعث می شوند که فرد دچار سردردهای مزمن و یا مشکلاتی به هنگام غذا خوردن و یا صحبت کردن شود. یکی دیگر از مشکلات شایع دیگر این است که دندان های کج به سختی تمیز می شوند و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های لثه یا پوسیدگی دندان افزایش می یابد.
زمانی که فرد برای درمان و مرتب نمودن دندان های کج به دندانپزشکی مراجعه می کند دندانپزشک معمولا ارتودنسی را به عنوان گزینه اول پیشنهاد می دهد اما به یاد داشته باشید که این تنها گزینه برای درمان نبوده و گزینه های دیگری نیز برای شما وجود دارد.

دلیل استفاده از لمینت برای درمان کجی دندان بدون ارتودنسی

معمولا نخستین گزینه پیشنهادی و یکی از بهترین روش های درمانی برای مرتب نمودن دندان های کج ارتودنسی می باشد اما این روش درمانی نیز برای همه خوشایند نیست. در ادامه در ابتدا به معرفی کوتاه ارتودنسی پرداخته و سپس عوارض این درمان را بیان می کنیم.

برای درمان دندانهای کج اورتودنسی بهتر است یا لمینت؟

ارتودنسی (Orthodontics) شاخه ای از علم دندانپزشکی است که برای نظم دادن به دندان های کج و یا ناهنجاری های فک به کار می رود. دندانپزشک در این درمان از وسایلی مانند سیم یا براکت (Brace) استفاده می نماید. اما باید به یاد داشته باشید که ارتودنسی نیز مانند هر روش درمانی در دندانپزشکی عاری از خطر یا عارضه نیست. از این رو برخی دندانپزشکان بنا به شرایط بیمار کجی دندان را بدون ارتودنسی برطرف می کنند و گزینه های دیگری مثل لمینت را به جای آن پیشنهاد  می کنند. بعضی از معایب ارتودنسی عبارتند از:
پوسیدگی دندان: یکی از شایع ترین عوارض ارتودنسی پوسیدگی دندان است. فردی که برای کجی دندان از ارتودنسی استفاده نموده است باید به بهداشت دهان و دندان خود بسیار توجه نماید. زیرا در صورت تمیز نشدن دندان ها، ذرات مواد غذایی سبب پوسیده شدن سریع دندان ها می شوند. بهداشت دهان و دندان و رسیدگی دقیق به آن به علت بریس های ارتودنسی در دهان آسان نبوده و این خود به یک چالش برای افرادی که ارتودنسی انجام می دهند شده است.
آفت دهان: جداره داخلی دهان، لثه یا لب ها ممکن است در تماس با بریس های ارتودنسی دچار زخم و ناراحتی شوند. یکی دیگر از مشکلات زدن آفت است. این یک مشکل جدی بوده و از این رو شخص می تواند کجی دندان های خود را دون ارتودنسی و با جایگزین نمودن روش های دیگری انجام دهد. 
واکنش های آلرژیک: فلزهای ارتودنسی ممکن است برای برخی افراد آلرژی ایجاد کنند. از این رو باید در اولین جلسه تمام حساسیت هایی را که دارید برای پزشک بازگو نمایید.
بیماری های پریودنتال (Periodontal) (لثه): بریس های ارتودنسی به جز پوسیدگی دندان می توانند احتمال بیماری های پریودنتال را افزایش دهند. این بیماری ها به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان در زمان ارتودنسی به وجود می آیند و از آنجاییی که مسواک زدن و کشیدن نخ دندان برای افرادی که ارتودنسی دارند دشوار است پس ممکن است بیشتر دچار این بیماری شوند. 
حرکت و بازگشت دندان ها به حالت اولیه پس از ارتودنسی: این احتمال وجود دارد که دندان ها پس از ارتودنسی به حالت اولیه خود برگردند از این رو متخصص از نگهدارنده یا ریتینر (Retainer) که نوعی ارتودنسی متحرک است استفاده می کند. اما اگر بیمار طبق دستور دندانپزشک از ریتینر استفاده نکند ارتودنسی بلافاصله پس از برداشتن بریس ها به احتمال زیاد عود خواهد کرد. 

درمان کجی دندان بدون ارتودنسی

خوشبختانه درمان کجی دندان بدون ارتودنسی و با استفاده از روش های دیگری نیز امکان پذیر است و بیماران می توانند در هر سنی که هستند به لبخند زیبا دست یابند. این روش ها عبارتند از:
ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین (Invisalign): ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین برای مرتب کردن دندان های کج به کار می رود. در این نوع ارتودنسی از پلاک های پلاستیکی که نازک، سبک و شفاف هستند برای جابجایی و حرکت دندان استفاده می شود. افرادی که خواستار این نوع ارتودنسی هستند می خواند طول درمان آنها طوری باشد که زیبایی دندان و اعتماد به نفس خود را حفظ کنند و بتوانند در جمع دوستان خود با وجود ارتودنسی حاضر شوند. زیرا در این روش از هیچ سیم و فلزی استفاده نمی شود.
بادندینگ دندان (Dental Bonding): یکی از روش های سریع و آسان برای بهبود ظاهر دندان ها و مرتب کردن آنها استفاده از باندینگ است. در این روش از ماده ای به نام رزین کامپوزیت برای بهبود ناهنجاری های دندان استفاده می شود. این روش درمانی تنها در یک جلسه انجام می شود و هزینه آن نیز بالا نیست. اما در نظر داشته باشید که ماده به کار رفته در آن نسبت به برخی مواد غذایی حساس بوده و خیلی زود تغییر رنگ می دهد.
لمینت دندان: کجی دندان بدون ارتودنسی و با استفاده از لمینت امکان پذیر است. در واقع لمینت می تواند جایگزین ارتودنسی شود. در این روش درمانی دندانپزشک کمی از سطح مینای دندان را تراش می دهد تا فضا برای ونیر ایجاد شود. درست است که این روش درمانی باید طی چندین جلسه انجام شود اما عمر بالایی داشته و در مقابل تغییر رنگ نیز مقاوم است. در ادامه با گزینه لمینت به جای ارتودنسی بیشتر آشنا خواهیم شد.

درمان کجی دندان بدون ارتودنسی  آیا لمینت می تواند جایگزین ارتودنسی شود؟

آیا لمینت می تواند جایگزین ارتودنسی شود؟

بدون شک دندان های کج از زیبایی فرد می کاهند اما مشکل به همین جا ختم نمی شود. کجی دندان همچنین تهدیدی برای سلامت دهان و دندان شما به شمار می رود. اگر کجی و نامرتبی دندان ها بسیار زیاد باشد جایگزین نمودن لمینت به جای ارتودنسی به جای آنکه مشکل را از پایه حل نماید تنها آن را پوشش می دهد. علاوه بر این اگر لمینت برای درمان دندان های بسیار کج استفاده شود ممکن است ظاهری عجیب و غریب به دندان ها و در نتیجه به ظاهر شما بدهد. 
در این موارد که کجی دندان زیاد است دندانپزشک شما در ابتدا درمان ارتودنسی را پیشنها می دهد تا دندان های شما در جای مناسب خود قرار گیرند. زمانی که دندان ها و فک اصلاح شدند آنگاه می توانید برای رسیدن به لبخندی زیبا و بی نقص از لمینت ونیر استفاده نمایید.
اما اگر کجی دندان های شما زیاد نیست و مشکلات جدی در این زمینه شما را تهدید نمی نماید، این امکان وجود دارد که دندانپزشک شما لمینت را جایگزین ارتودنسی نماید. لمینت ونیر سبب تغییر شکل دندان های شما شده و لبخندی ایده آل برای شما به ارمغان می آورد. در حقیقت به راحتی می توانید کجی دندان خود را بدون ارتودنسی و استفاده از بریس ها حل نمایید. 
اما به یاد داشته باشید که این دندانپزشک شماست که باید در این زمینه تصمیم گیری نماید و مشخص کند که آیا لمینت ونیر برای شما مناسب است یا خیر. و اگر توصیه نمود که در ابتدا باید از درمان ارتودنسی استفاده نمایید و بعد از لمینت ونیر، باید به توصیه وی گوش دهید. 
اکثر دندانپزشکان مجرب برای کجی دندان گزینه ارتوندسی را بیشتر به جای لمینت توصیه می کنند. زیرا ترمیم دندان ها در ارتودنسی به خوبی صورت می گیرد. اما برخی از آنها نیز گزینه لمینت را پیشنهاد می نمایند. از نظر لمینت دندان های کج و درمان فاصله بین دندان ها، همچنین نحوه قرارگیری و هماهنگ نمودن آنها یک گزینه مناسب به شمار می رود.
 یکی از مواردی هم که افراد تمایلی به استفاده از ارتودنسی برای کجی دندان های خود ندارند به دلیل مشغله های روزمره و زمان بر بودن این روش درمانی است.  البته به خاطر داشته باشید که اگر کجی دندان ها بیش از اندازه باشد دندانپزشکان این روش را انتخاب مناسبی نمی دانند و از این رو توصیه می کنند قبل از لمینت، در ابتدا درمان را با ارتودنسی آغاز نمایند.
لمینت ونیر روکش نازکی است که روی سطح دندان ها قرار گرفته و فرم جذاب تری به آنها می دهد. از لمینت می توان علاوه بر ترمیم دندان های کج برای دندان های ترک خورده یا شکسته، دندان های بدشکل، لکه دار یا پر کردن فواصل بین دندان ها استفاده نمود. ماده ای بسیار قوی به نام پرسلن (porcelain) در لمینت استفاده می شود که دارای عمر طولای نیز می باشد.
از آنجایی که لمینت عمر بسیار بالایی دارد می تواند با مراقبت دقیق ده الی پانزده سال دوام بیاورد. همچنین در مقابل رنگدانه های مواد غذایی یا سیگار مقاوم بوده و رنگ اولیه خود را حفظ می نماید. می توان گفت تراش خوردن مینای دندان تنها عیب آن است.

مزایای درمان کجی دندان بدون ارتودنسی با لمینت 

ظاهری طبیعی
درمان در کوتاه ترین زمان ممکن و تنها طی دو یا سه جلسه
درد بسیار کم
هماهنگی بهتر دندان های جلویی در لمینت
عدم تغییر رنگ در برابر مواد غذایی حاوی رنگدانه و یا سیگار
ماندگاری و مقاومت بالا
عدم نیاز به مواد بی حسی یا در صورت نیاز مقدار بسیار کم بی حس کننده موضعی

معایب درمان کجی دندان بدون ارتودنسی با لمینت 

درمان کجی دندان با لمینت از هزینه بالایی برخودار است.
اگر لمینت شکسته شود باید تعویض شده و مجددا متحمل هزینه خواهید شد.
امکان تغییر رنگ و یا تغییر شکل دیگر پس از چسباندن لمینت وجود ندارد.

نحوه مراقبت دندان ها پس از لمینت دندان های کج

- مراقبت دقیق هنگام مسواک زدن دندان هایی که لمینت شده اند. 
- استفاده از مسواک هایی که برس نرم دارند. 
- به کار بردن خمیر دندانی که حاوی مواد ساینده نیست.
- خودداری از گاز زدن غذاهای سفت مثل ته دیگ و یا خرد کردن آجیل ها.

پس یکی از بهترین گزینه ها در درمان کجی دندان بدون ارتودنسی و استفاده از بریس ها، استفاده از لمینت ونیر است زیرا آن به جز زیبایی که به چهره می بخشد از دوام بالایی نیز برخوردار است. برخی نیز به جای ونیر ترجیح می دهند از باندینگ برای کجی دندان خود استفاده نمایند. گرچه به نظر می رسد این روش عالی بوده و هزینه کمتری نسبت به لمینت داشته باشد اما ماندگار نیست. در نهایت قبل از هر چیزی با یک دندانپزشک مجرب و متخصص مشورت کنید. 

جمع بندی

درمان کجی دندان بدون ارتودنسی با لمینت در صورتی امکان پذیر است و به خوبی نتیجه می دهد که دندان ها زیاد کج نباشند. به عبارتی اگر کجی دندان های شما به حدی است که خطرات زیادی را برای سلامتی تان به همراه دارند درمان آن با لمینت گزینه مناسبی نیست. درمان کجی دندان با لمینت در اینجا تنها دندان ها را پوشش می دهند و اصلاحی در آنها صورت نخواهد گرفت. به علاوه ممکن است دندان های شما با دریافت لمینت ظاهری عجیب و نامطلوب پیدا کنند.
اما اگر کجی دندان ها به مقدار کم بوده و در مورد نیش مشکلی ندارید می توانید برای درمان کجی دندان از لمینت استفاده نمایید. در این روش بدون نیاز به بریس و طی چند جلسه تغییر چشمگیری در دندان های شما ایجاد خواهد شد. اما به خاطر داشته باشید که تنها دندانپزشک شما می تواند تشخیص دهد که آیا لمینت می تواند جایگزین ارتودنسی شود یا خیر. مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!