02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

عوارض لمینت دندان، آیا لمینت سرامیکی ضرر دارد؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1399/02/30

ونیر های دندانی یکی از روش های فوق العاده ایمن با کمترین عوارض جانبی در دندانپزشکی زیبایی به شمار می‌آیند که خطر چندانی برای بیماران به دنبال ندارد. با این حال برخی از عوارض لمینت دندان به صورت موقتی و کوتاه مدت پس از کاشت ونیر سرامیکی مشاهده می شود که کاملاً طبیعی است و به مرور زمان برطرف میشود. امروز قصد داریم به طور کامل به پاسخ این سوال که آیا لمینیت سرامیکی ضرر دارد بپردازیم تا شک و تردید بیمارانی که نسبت به کاشت ونیر لمینت مردد هستند و از عوارض لمینت دندان می‌ترسند را برطرف کنیم.

عوارض موقتی لمینت دندان

حساس شدن دندان ها بعد از لمینت دندان

 همانطور که در مقاله " روش ساخت لمینت سرامیکی و نحوه تراش دندان برای نصب آن چگونه است؟ " اشاره کردیم برای کاشت ونیر لمینت سرامیکی باید بخشی از مینای دندان تراشیده شود تا پوسته نازک لمینت جای آن را بگیرد و دندان‌ها ضخیم به نظر نرسند. تراش دندان موجب می‌شود بخشی از مینای دندان برداشته شود و دندانها به سردی و گرمی حساس شوند. این حساسیت دندان ها بخصوص هنگام خوردن و نوشیدن غذاهای بسیار داغ یا بسیار سرد کاملاً طبیعی است که حداکثر تا دو هفته بعد از کاشت لمینت سرامیکی از بین میرود و بیماران نباید تصور کنند که لمینیت سرامیکی ضرری برای دندان هایشان داشته است.

احساس درد و ناراحتی بعد از نصب لمینت پرسلین

هر چند به طور معمول کاشت ونیر لمینت، درد و ناراحتی چندانی برای بیمار ایجاد نمی کند و بیماران به راحتی با مصرف یک یا دو مسکن در روز کاشت لمینت دندان که توسط دندانپزشک تجویز شده است؛ با درد بعد از نصب ونیر لمینت کنار می آیند. با این وجود اگر تا یک هفته بعد از کاشت لمینت سرامیکی نیز در دندان های خود احساس درد می کردید؛ طبیعی است. چون ممکن است برخی از دندان های شما به علت عیوب ظاهری بیشتری که داشتند؛ نیاز به تراش دندان وسیع‌تری پیدا کرده باشند و اعصاب دندان های شما تحریک شده باشد. در نتیجه مدت زمان بیشتری طول می کشد تا به حالت طبیعی برگردند. در صورتی که درد شما بیش از یک هفته طول کشید حتماً به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

التهاب لثه و واکنش آلرژیک به لمینیت 

گاهی اوقات لثه به علت تماس با لمینت سرامیکی به عنوان یک جسم خارجی، دچار التهاب می‌شود. هرچند التهاب لثه ممکن است به دلایل آلرژیک مشاهده شود اما این التهاب تا حدودی طبیعی به نظر می رسد. در صورتی که التهاب لثه شما دو تا سه روز بعد از نصب لمینت سرامیکی فروکش نکرد و از لثه ها خونریزی داشتید حتماً با دندان پزشک مشورت کنید و در صورت نیاز برای چکاپ به مطب مراجعه کنید.

آیا لمینت سرامیکی برای دندانهای طبیعی ضرر دارد؟

خطرات و عوارض جانبی لمینت سرامیکی جزئی و متوسط است و روشی تقریباً غیر تهاجمی به شمار می آید. از عوارض لمینت دندان در بلند مدت که می‌تواند برای دندانهای طبیعی ضرر داشته باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ونیرهای پرسلین برگشت پذیر نیستند 

زمانی که کاشت ونیر پرسلین پس از تراش دندان به پایان رسید و پیوند بین لایه نازک سرامیک و مینای دندان برقرار شد امکان استفاده مجدد از دندانهای طبیعی بدون لمینت‌دندان وجود نخواهد داشت و بیماران باید تا پایان عمر ونیر لمینیت را روی دندان های خود داشته باشند. این برگشت پذیر نبودن لمینت سرامیکی شاید به عنوان یکی از عوارض لمینت دندان در نظر گرفته شود و چون مینای دندان تراشیده می شود تصور شود که لمینت برای دندان ضرر دارد اما حقیقت این است که لمینت های سرامیکی تا حدودی از دندانهای شما در برابر ضربه و فشار و همچنین تغییر رنگ محافظت می کنند و در صورتی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید و به موقع به دندانپزشک مراجعه کنید؛ پوسیدگی دندان های شما نیز به سرعت تشخیص داده شده و پیش از گسترش یافتن، ترمیم میشود تا آسیبی به دندان‌های شما وارد نشود.

لمینت دندان نیاز به تعویض پیدا میکند

ونیرهای پرسلین ممکن است بشکنند یا از روی دندانها بیفتند و نیاز به ترمیم و تعویض پیدا کنند. هرچند لمینیت پرسلین به نحوی طراحی شده که طول عمر بسیار زیادی دارد و تقریباً بیش از ۱۵ سال روی دندان‌ها باقی می‌ماند اما امکان شکستن و افتادن آنها از روی دندان‌ها نیز وجود دارد و ممکن است در اثر وارد آمدن فشار زیاد یا عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان آسیب ببیند. در این شرایط امکان ترمیم لمینت سرامیکی وجود ندارد و باید از روی دندان برداشته شده سپس با لمینت دیگری که در لابراتوار طراحی و ساخته می‌شود؛ جایگزین شود

برداشتن بیش از حد مینای دندان قبل از کاشت لمینت سرامیکی

اگر به دندانپزشک زیبایی با تجربه و متخصص مراجعه نکنید؛ احتمال برداشتن بیش از حد مینای دندان پیش از کاشت لمینت سرامیکی وجود دارد. در صورتی که دندانپزشک، تراش دندان را به درستی انجام ندهد و به جای لایه نازکی از مینای دندان، لامینت سرامیکی را به لایه دنتین که در حقیقت زیر مینای دندان قرار دارد؛ پیوند بزند؛ نه تنها بیمار احساس درد و ناراحتی زیادی هنگام خوردن و جویدن غذا ها خواهد داشت بلکه پیوند بین ونیر لمینت و دندان به درستی برقرار نمی‌شود و احتمال افتادن ونیر پرسلین از روی دندانها در کوتاه مدت وجود دارد. متاسفانه در چنین شرایطی چون مینای دندان به طور کامل از بین رفته احتمالاً دندانپزشک مجبور به روت کانال و استفاده از روکش دندان می شود.

پوسیدگی دندانهای زیر لمینت

لمینت سرامیکی به خودی خود برای دندان ها ضرر ندارد اما در صورتی که دندان های ناسالمی داشته باشید و یا به بیماری پریودنتال و عفونت لثه دچار باشید و بدون این که بیماری ها را درمان کنید یا پوسیدگی دندان را برطرف نمایید؛ تصمیم به کاشت لمینت دندان بگیرید؛ احتمال بروز مشکلات بسیار بیشتری بعد از کاشت لمینت وجود خواهد داشت. حتی با گسترش پوسیدگی زیر لمینت دندان شاید نیاز به روت کانال کردن و استفاده از روکش دندان نیز پیدا کنید. متاسفانه چون لامینت ها به طور کامل روی دندان ها را پوشش می دهند؛ از ظاهر دندان ها نمی توان به پوسیدگی آنها پی برد و به همین علت مراجعه منظم به دندانپزشک و ترمیم دندان ها پیش از کاشت لمینت سرامیکی به منظور جلوگیری از بروز عوارض لمینت دندان اهمیت بسیار زیادی دارد.

لمینت سرامیکی امکان سفید شدن مجدد ندارد

یکی از نکاتی که میتوان به عنوان عوارض لمینت دندان به آن اشاره کرد؛ زرد شدن لمینت و عدم امکان سفید کردن مجدد آنها است. دلایل مختلفی برای زرد شدن لمینیت دندان وجود دارد. اگر سیگار می کشید یا عادت به مصرف نوشیدنی های الکلی دارید و حتی اگر در طول روز قهوه یا چای بسیار زیادی مصرف می کنید؛ احتمال زرد شدن ونیرهای پرسلین بعد از ۳ تا ۴ سال وجود دارد. اگر پس از گذشت چند سال لمینت دندان شمال زرد شد؛ امکان سفید کردن آن با روشهایی مثل بلیچینگ یا حتی استفاده از خمیر دندان های سفید کننده وجود ندارد و شما مجبورید کل لمینت دندان های خود را برداشته و یک سری جدید با رنگ دلخواه سفارش دهید و مجددا نصب نمایید و از آنجایی که نصب لمینت دندان یک فرآیند بازگشت ناپذیر است در صورتی که تغییر رنگ بدهند نمی توانید مجدداً از دندانهای طبیعی خود استفاده کنید و حتما باید لمینت‌دندان جدید سفارش دهید.
یکی دیگر از دلایل زرد شدن لمینت سرامیکی، ضعیف شدن پیوند بین مینای دندان و لایه پرسلین است که احتمالاً به علت از بین رفته یا خورده شدن چسب پیوند لمینت و مشاهده شده است. در صورتی که به سرعت به دندانپزشک مراجعه نکنید؛ به مرور زمان چسب به طور کامل از بین رفته و لمینت ها از روی دندانها می افتند. در این شرایط و مینای دندان شما نیز تا حدودی حساس شده و احساس سردی و گرمی غذاها شما را اذیت می کند و تصور می‌کنید که لمینت سرامیکی برای دندان طبیعی شما ضرر داشته است.

عوارض لمینت دندان، آیا لمینت سرامیکی ضرر دارد؟

آیا بعد از کاشت لمینت سرامیکی در تاج دندان پوسیدگی ایجاد می‌شود؟

نصب لمینت سرامیکی بهترین راه برای اصلاح طرح لبخند و پوشاندن عیوب ظاهری دندان است. همان قدر که شما از زیبایی و جذابیت دندان های جدید خود لذت می برید؛ به همان میزان باید از آنها مراقبت کنید. همانطور که دندانهای طبیعی شما پیش از نصب لمینت سرامیکی در معرض خطر پوسیدگی قرار داشتند؛ پس از نصب ونیر پرسلین نیز شرایط تغییر نکرده است و در صورتیکه به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنید؛ بعد از کاشت لمینت سرامیکی نیز احتمال پوسیدگی در تاج دندان وجود خواهد داشت.
نکته اینجاست که ونیر های پرسلین، دلیل اصلی ایجاد پوسیدگی نیستند. لامینت دندان فقط لایه نازکی است که روی دندان های شما را می پوشاند و از لحاظ ظاهری، عیوب آن دیگر به چشم نمی آید. اما تاج دندان که زیر لمینیت قرار دارد؛ به مرور در اثر تجمع پلاک ها و باکتری ها دچار پوسیدگی می شود و باید ترمیم شود.
علت گسترش پوسیدگی زیر لمینت دندان، عدم امکان مشاهده دندانهای طبیعی و تشخیص پوسیدگی از ظاهر آنها است. بیمارانی که لمینت سرامیکی نصب میکنند چون ظاهر دندان های خود را زیبا و جذاب می بینند؛ تصور می کنند که مشکلی برای دندان‌های آنها پیش نیامده است و چکاپ منظم نزد دندانپزشک را به فراموشی می سپارند. غافل از این که دندان های زیر لمینت دچار پوسیدگی شده‌اند و حفراتی در آنها ایجاد شده است. این حفرات باکتری ها و ذرات غذایی بیشتری را به خود جذب می کند و موجب پوسیدگی سریعتر دندان میشود. متاسفانه این بیماران معمولاً زمانی به دندانپزشک مراجعه می‌کنند که به اصطلاح پوسیدگی به عصب رسیده است. در این شرایط دندانپزشک چاره‌ای ندارد جز اینکه دندان را روت کانال کرده و به جای لمینت از روکش دندان استفاده کنند.

چطور از عوارض لمینت دندان جلوگیری کنیم تا لمینت سرامیکی برای دندان ها ضرر نداشته باشد؟

بعد از کاشتن لمینیت دندان حتماً دستورالعمل‌های پزشک را در خصوص مراقبت از از دندان ها رعایت کنید:
دندان های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید تا ذرات غذا ما بین لمینت و دندان طبیعی شما گیر نکنند و پوسیدگی در دندان های شما گسترش نیابد. 
از دهانشویه های مناسب بدون الکل برای مبارزه با باکتری ها استفاده کنید. 
مواد غذایی و نوشیدنی های بسیار اسیدی نخورید. 
مصرف شیرینی جات و شکلات را به حداقل برسانید و در صورت مصرف حتماً مسواک بزنید. 
سیگار نکشید؛ نوشیدنی الکلی مصرف نکنید. 
در صورت بروز هر مشکل کوچکی در دندان یا لثه خود بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید. 
فراموش نکنید؛ چکاپ های منظم نزد دندانپزشک هم به سلامت دهان و دندان شما کمک می‌کند و هم در افزایش دوام و طول عمر لمینت های سرامیکی موثر است.

جمع بندی

ونیرهای دندانی، لایه های نازکی از جنس پرسلین هستند که روی دندانهای طبیعی جلو نصب می ‌شوند. این روش بسیار ساده می تواند مشکلات ظاهری دندان‌ها را بپوشاند و طرح لبخند را بدون نیاز به روش های طولانی مدت مثل ارتودنسی اصلاح کند. با توجه به اینکه نصب لمینت سرامیکی یک روش دائمی است باید پیش از اقدام به کاشت ونیر پرسلین، درباره عوارض لمینیت دندان و اینکه آیا لمینت سرامیکی ضرر دارد یا خیر تحقیقات کاملی انجام دهید و سپس تصمیم بگیرید.
ونیر پرسلین به دندان‌های طبیعی شما آسیب وارد نمی کنند اما اگر همچنان نسبت به نصب لمینت سرامیکی مردد هستید می توانید برای یک جلسه مشاوره رایگان به کلینیک تخصصی دکتر شهاب محمدی مراجعه کنید و پاسخ تمام سوالات خود را در مورد عوارض لمینت دندان و اینکه آیا لمینت سرامیکی ضرر دارد؟ بگیرید.
به طور کلی باید گفت که ونیر پرسلین موجب پوسیده شدن دندان ها نمی شود و فقط به صورت یک لایه نازک به مینای دندان پیوند می خورد تا عیوب ظاهری دندان را بپوشاند. متاسفانه گسترش پوسیدگی زیر لمینت های سرامیکی که معمولاً به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد شده در ظاهر مشاهده نمی‌شود و به همین علت بیمارانی که چکاپ های منظم نزد دندانپزشک را پشت گوش انداخته اند؛ بسیار دیر و پس از رسیدن دندان به عصب به دندانپزشک مراجعه می‌کنند؛ در این شرایط تصور می‌کنند که لمینت سرامیکی برای دندانهایشان ضرر داشته در صورتیکه در حقیقت سهل انگاری خود بیمار موجب پوسیدگی شدید دندان شده است.مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

زيتون

سلام خاستم بپرسم آیا بعد از چند سال که لمینت خراب شد و از دندان افتاد امکان اینو داره که یکباره دیگه لمینت کرد؟

دکتر شهاب محمدی

سلام وعرض ادب لمینت سرامیکی بعد از عمر مفیدش باید تعویض شود. اگر آسیبی به دندان نرسیده باشد بله امکان لمینت مجدد هست.

بنیامین رحمانی

سلام میخواستم بپرسم هزینه دندون پرکردن چقدر هست

دکتر شهاب محمدی

سلام لطفا با مطب تماس بگیرید

اتوسا

سلام وقت بخیر.من میخواستم بپرسم بعد از لمینت کردن دندان ها.بعدا دهان بوی بد نمیگیره؟و اینکه هزینه لمینت چقدره؟

دکتر شهاب محمدی

سلام خیر. لطفا برای اطلاع از قیمت ها با مطب تماس بگیرید.

محدثه

سلام وقت بخیر میخواستم بدونم اگه بخواد جای دندانیکه کشیدام دندان بزارم و روکش کنم پوستگی ایجاد نمیشه

دکتر شهاب محمدی

سلام هیچ مشکلی پیش نمیاد

فریده

سلام

فریده

سلام وقت به خیر لمینت کردم اما دندونا مثل قبل تیز وبرنده نیستن وخیلی حساس شدن وپشت دندونای پایین مثل اینکه آدامس چسبیده وبا زبانم بازی میکنم راهنمایی بفرمایید

دکتر شهاب محمدی

سلام بعد از مدتی عادی میشه

emad bahram

سلام وقتتون بخیر من دندون های جلو بالام خیلی کج و بالا پایینه با دکترم هم صحبت کردم گفت ارتودنسی برات مناسب نیست تنها راهش اینه که با لمینت تا یه حدی اصلاحش کنی مبخواستم ببینم راه دیگه ای هست واسه درست کردن کجی دندون هام؟

دکتر شهاب محمدی

سلام تشریف بیارید واسه معاینه ی دندوناتون بعدش مشخص میشه