نظرات مردم درباره کامپوزیت دندان، آیا کامپوزیت خوب است؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

تاریخ انتشار - ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹

کامپوزیت دندان یک روش مدرن و پیشرفته برای ترمیم دندان های شکسته، آسیب دیده، ترک خورده و دندان هایی است که تغییر رنگ داده اند و یا فاصله جزئی بین آنها وجود دارد. به هر دلیلی که قصد داشته باشید کامپوزیت ونیر نصب کنید بهتر است نظرات مردم درباره کامپوزیت دندان را بدانید تا تصمیم بگیرید آیا کامپوزیت خوب است یا خیر. نصب کامپوزیت دندان با شکل دهی رزین کامپوزیت روی دندان های جلویی و سفت کردن آن با یک لیزر مخصوص که موجب پیوند خوردن آن با مینای دندان می شود؛ انجام می گیرد. در نهایت، دندانپزشک کامپوزیت ونیرها را روی دندان های شما پولیش می کند تا شکل نهایی و درخشان خود را به دست بیاورند. 
کامپوزیت دندان، ظاهر بسیار زیبایی دارد و کاملا شبیه دندان طبیعی به نظر می‌رسد. کامپوزیت ها می توانند عیوب ظاهری دندان ها را به نحوی برطرف کنند که شما از ظاهر زیبا و جذاب لبخند خود لذت ببرید. با وجود این که مزایای کامپوزیت ونیر بسیار زیاد است و از جمله آن می‌توان به غیر تهاجمی بودن، عدم نیاز به تراشیدن مینای دندان و ارزان تر بودن نسبت به لمینت سرامیکی اشاره کرد اما گاهی اوقات افراد نسبت به اینکه کاندید مناسبی برای کاشت ونیر کامپوزیت باشند تردید دارند و تصور می کنند کامپوزیت دندان ارزش هزینه کردن ندارد. بنابراین تصمیم گرفتیم در این مقاله نظرات مردم درباره کامپوزیت دندان را با شما درمیان بگذاریم تا خودتان تصمیم بگیرید که آیا کامپوزیت خوب است یا خیر.

مینا – 32 ساله از کرج

من چهار ساله کامپوزیت دندان انجام دادم و تا ۶ ماه پیش از طرح لبخندم که خیلی جذاب و زیبا شده بود؛ کاملا راضی بودم. همش دوست داشتم لبخند بزنم و هر جا که می رفتم دندانهایم را به همه نشون میدادم. ولی از حدود چند ماه پیش بعضی از ونیرهای کامپوزیتم شکست و تغییر رنگ داد. به دندانپزشک مراجعه کردم و وقتی که ونیر ها را بررسی کرد به من گفت که نمی توان ونیرها را ترمیم کرد و حتماً باید همشون رو از روی دندون هام بردارم و دوباره کامپوزیت کنم یا لمینت نصب کنم. دکتر برام توضیح داد چون کامپوزیت ها به طور کامل سفت شده اند؛ فرم دهی کامپوزیت رزین جدید روی آنها ظاهر مناسبی پیدا نخواهد کرد. بنابراین ابتدا باید به طور کامل کامپوزیت های قبلی را از روی دندان هایم بردارم. زمانی که برای اولین بار کامپوزیت‌دندان نصب کردم تصور می کردم اگر مشکل کوچکی هم برای کامپوزیت پیش بیاید می توانم آنها را ترمیم کنم و هزینه چندانی برایم ندارد. طی این ۴ سال واقعا از کامپوزیت دندان راضی بودم اما الان متوجه شدم که باید مجدداً هزینه کامپوزیت دندان کامل را پرداخت کنم تا عیوب ظاهری دندان هایم برطرف شود.

شیرین – 48 ساله از تهران

حدود 10 سال است که روی دندان هایم کامپوزیت ونیر نصب کرده ام و چندین بار هم آنها را ترمیم نموده ام. اولین بار که کامپوزیت ونیرهایم تغییر رنگ داد و زرد شد؛ متوجه شدم که به درستی از آنها مراقبت نکرده‌ام و به دندانپزشک گفتم که کل آن‌ها را بردارد و دوباره کامپوزیت ونیر های جدیدی نصب کند. برای بار دوم دستورالعمل های دندانپزشک را رعایت کردم و سعی کردم بعد از هر بار خوردن و نوشیدن غذا، دندانهایم را مسواک بزنم و با کامپوزیت ونیر هایم مواد غذایی سفت را گاز نزنم. با رعایت همین چند نکته ساده، کامپوزیت دندان حدود ۵ سال دوام آورد و من کاملا از طرح لبخندم راضی هستم.

لیانا – 27 ساله از تهران

من تصمیم داشتم کامپوزیت دندان کنم. تحقیقات بسیار زیادی انجام دادم و متوجه شدم برای نصب کامپوزیت دندان نیازی نیست مینای دندان را بتراشند اما از طرف دیگر مطمئن نبودم که بعد از پیوند کامپوزیت به دندان هایم به اندازه کافی مستحکم باشد و دوام بیاورد. تصور می کردم به محض اینکه چیزی را با آن گاز بگیرم یا بجوم؛ کامپوزیت ها از روی دندان هایم می‌افتند. به چند دندانپزشک مراجعه کردم و آنها طرح لبخندم را بررسی کردند. دو تا از دندانهایم کاملا کج شده و از جای خود تا حدودی خارج شده بودند. دندان پزشکان به من توصیه کردند که باید پیش از کاشت کامپوزیت ونیر تا حدودی دندان‌هایم را با ارتودنسی جابجا کنم. اما من نمی خواستم وارد یک درمان طولانی مدت مثل ارتودنسی بشوم و ترجیح می دادم با یک روش ساده تر مثل کامپوزیت ونیر، به سرعت طرح لبخندم را اصلاح کنم. با کلینیک دکتر شهاب محمدی آشنا شدم و زمانی که به ایشان مراجعه کردم برایم توضیح دادند که بهتر است به جای کامپوزیت دندان از لمینت سرامیکی استفاده کنم. ایشان تاحدودی دندان‌های کجم را تراشیدند تا با سایر دندان هایم هم سطح شود و پس از آن لمینت سرامیکی روی دندان هایم نصب کردم. تقریبا ۶ ماه است که کاملاً از اینکه لمینت دندان را به جای کامپوزیت دندان انتخاب کردم راضی هستم.

نیلسا – 32 ساله از کرج

من قبل از اینکه به دندانپزشک مراجعه کنم اصلا با کامپوزیت ونیر آشنا نبودم فقط از فاصله ای که بین دندان هایم وجود داشت خیلی بدم می آمد. هر بار که می خندیدم یا صحبت می کردم؛ صدای سوت بدی از دندان هایم شنیده می شد. به توصیه یکی از دوستان به فکر اصلاح طرح لبخند و پر کردن فاصله بین دندان هایم افتادم. نمی دانستم کامپوزیت خوب است یا نه. اما زمانی که به دندانپزشک مراجعه کردم برای من توضیح داد که اکثر دندان هایم سالم هستند و بهتر است به جای لمینت سرامیکی، کامپوزیت دندان نصب کنم چون دندان هایم نه بالا و پایین بود و نه هیچگونه کجی یا عیب دیگری در دندانهایم دیده می‌شد. با توجه به مزایای کامپوزیت دندان که روش غیر تهاجمی بود و هزینه کمتری نسبت به لمینت دندان داشت؛ پیشنهاد دندانپزشک را پذیرفتم و بعد از نصب کامپوزیت دندان کاملا از نتیجه آن راضی هستم. حالا به راحتی لبخند می زنم و صحبت می کنم و از اینکه در جمع حاضر شوم اصلا خجالت نمی کشم. 

سیما- 45 ساله از تهران

حدود 7 سال پیش به توصیه یکی از دوستانم برای اصلاح دندان های جلویی که شکسته بود به دندانپزشک مراجعه کردم و متوجه شدم که با استفاده از کامپوزیت می‌توانم این دندان را اصلاح کنم. کاشت کامپوزیت دندان روی دندانم حدود یک ساعت در مطب دندانپزشک طول کشید و زمانیکه به طور کامل نصب شد؛ ظاهر دندانم اصلاح شده بود و هیچ تفاوتی با سایر دندان های طبیعیم نداشت. اما متاسفانه حدود دو هفته بعد کامپوزیت از روی دندان هایم افتاد. مجدداً به دندانپزشک مراجعه کردم و ایشان توضیح دادند که چون روی دندان جلویی کامپوزیت نصب کرده ام؛ غذاهای سفت را با دندان های عقب، گاز بزنم تا فشار زیادی به کامپوزیت ونیر وارد نشود و مجدداً برایم کامپوزیت دندان را نصب کرد. این بار نیز کامپوزیت یک ماه بیشتر دوام نیاورد و به این نتیجه رسیدم که دندانپزشک در این کار تخصص کافی را ندارد و یا از کامپوزیت ونیر های نامرغوب استفاده می‌کند. به دنبال یک کلینیک تخصصی معتبر گشتم و زمانی که نظرات مردم درباره کامپوزیت دندان در کلینیک تخصصی دکتر شهاب محمدی را خواندم؛ متوجه شدم که همه آنها از کامپوزیت دندان در این کلینیک راضی هستند. بنابراین یک جلسه مشاوره با این کلینیک تنظیم کردم و خوشبختانه در همان جلسه، کار کامپوزیت توسط دندانپزشک انجام گرفت و در کمتر از نیم ساعت دندان هایم به طور کامل کامپوزیت شد. الان حدود سه سال از زمانی که کامپوزیت ونیرهایم را نصب کرده ام؛ می گذرد و با مراقبت هایی که از دندان هایم می کنم؛ هیچ مشکلی برای کامپوزیت ونیرهایم پیش نیامده است.

نظرات مردم درباره کامپوزیت دندان، آیا کامپوزیت خوب است؟

مهسا – 37 ساله از کرج

من 4 سال پیش تصمیم گرفتم سال جدید را با اصلاح طرح لبخندم شروع کنم و در حقیقت کامپوزیت‌دندان را به خودم عیدی دادم. ده روز قبل از تحویل سال به دندانپزشک مراجعه کردم و تمام دندانهای جلویی را کامپوزیت کردم. واقعا از نتیجه آن خوشحالم چون وقتی که برای دید و بازدید عید به خانه اقوام و فامیل و دوستان می رفتم؛ همه از تغییر ظاهر دندانهایم تعریف می‌کردند و خودم هم از کاشت کامپوزیت دندان راضی هستم. با توجه به اینکه دو تا از دندانهای جلویی کمی کج درامده بود؛ اصلاح آنها در ظاهر چهره ام تاثیر بسیار زیادی داشت و حالا که با کاشت کامپوزیت دندان همه دندان هایم صاف و یکدست شده از ظاهر چهره ام کاملا راضی هستم.

رقیه – 44 ساله از تهران

من تصمیم گرفتم تجربیاتم را با کسانی که قصد دارند کامپوزیت‌دندان نصب کنند؛ در میان بگذارم و امیدوارم با استفاده از اطلاعات من بتوانند تصمیم بگیرند؛ کامپوزیت دندان خوب است یا خیر. اول از همه توصیه می کنم برای نصب کامپوزیت دندان به یک دندانپزشک مجرب مراجعه کنید. من از بچگی چند تا از دندان هایم کج در آمده بودند و زمانی که بیست سالم شد؛ تصمیم گرفتم با روش ارتودنسی دندانهایم را اصلاح کنم. متاسفانه دندانپزشکی که برای ارتودنسی مراجعه کردم چندان در کار خود ماهر نبود و نهایتاً با وجود اینکه توانست دندان هایم را تا حدودی صاف کند اما متاسفانه دو تا از دندانهای آسیا را کشید و پس از اینکه ارتودنسی کامل شد؛ فاصله بسیار زیادی بین دندانهای جلوی من ظاهر شد. از اینکه دوباره برای ارتودنسی به یک پزشک دیگر مراجعه کنم؛ واقعا ترسیده بودم تا اینکه با روش کامپوزیت دندان آشنا شدم و متوجه شدم بدون نیاز به ارتودنسی می توانم فاصله بین دندان هایم را از بین ببرم. خیلی هیجان زده بودم و حتی تصورش را هم نمی کردم که فقط طی یک ساعت بتوانم زیبایی لبخندم را به دست بیاورم. نمی توانم احساسم را زمانیکه دندانپزشک کارش را به پایان رساند و به دندان‌هایم در آینه نگاه کردم؛ برای شما توضیح بدهم. با خودم فکر می کردم سه سال تمام روی دندان هایم براکت گذاشته بودم و آن همه سختی تحمل کردم که هیچکدام نتیجه نداد و حتی ظاهر دندان هایم بدتر شد و الان فقط یک ساعت در مطب دندانپزشکی وقت گذاشتم و توانستم زیباترین لبخند دنیا را داشته باشم. چون تجربه ارتودنسی را داشتم؛ نمی ‌خواستم به راحتی کامپوزیت ونیر هایم را از دست بدهم. بنابراین به خوبی از آنها مراقبت می‌کنم. نوشیدن چای و قهوه را محدود کردم و اگر خوراکی های رنگی مصرف می کنم؛ بلافاصله دندان هایم را مسواک میزنم. از دندانپزشک خواستم که خمیر دندان مخصوص کامپوزیت ونیر را به من معرفی کند. دهانشویه های مخصوص آن را نیز استفاده می‌کنم و الان 3 سال از نصب کامپوزیت ونیرهایم گذشته و من بدون هیچ مشکلی همچنان لبخند زیبای خودم را حفظ کرده‌ام. امیدوارم شما هم با مراجعه به یک دندانپزشک متخصص بتوانید طرح لبخند خودتان را به بهترین شکل اصلاح کنید.

مریم – 37 ساله از تهران

متاسفانه من تجربه چندان خوبی از کامپوزیت‌دندان ندارم. با وجود اینکه قبل از کاشت کامپوزیت از مردم درباره کامپوزیت دندان تحقیقات زیادی کردم و متوجه شدم کامپوزیت به اندازه لمینت سرامیکی به دندانها آسیب وارد نمی کند؛ بازهم نتیجه مناسب را نگرفتم. روزی که به مطب دندانپزشک برای نصب کامپوزیت ونیر مراجعه کردم احساس خوبی داشتم اما زمانیکه کار به اتمام رسید؛ لثه هایم نسبت به رزین کامپوزیت واکنش آلرژیک نشان داد و تورم شدیدی کرد. چند روز اول دندان پزشک به من گفت شاید به علت فرم دهی کامپوزیت، دندان ها یا اعصاب لثه تحریک شده و برایم چند مسکن و ضد التهاب تجویز کرد تا مصرف کنم و التهاب لثه کاهش پیدا کند اما حتی بعد از گذشت یک هفته نمی توانستم با دندان هایم چیزی را بجوم یا گاز بزنم و لثه هایم به شدت درد می‌کرد و ملتهب شده بود. نهایتاً به دندانپزشک مراجعه کردم و به من توضیح دادند که نسبت به رزین کامپوزیت آلرژی دارم و بلافاصله همه کامپوزیت ها را از روی دندان هایم برداشت. آنقدر احساس درد و ناراحتی داشتم که اصلاً به خاطر نمی آورم پس از کاشت کامپوزیت دندان از آن ظاهر آن راضی بودم یا نه. فقط از اینکه احساس درد و ناراحتی شدید داشتم؛ تجربه اصلا خوبی نبود.مشاوره رایگان دندانپزشکی

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید