02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

بهترین خمیر دندان مخصوص لمینت دندان از نظر دندانپزشکان - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1399/02/20

پیشرفت تکنولوژی در دندانپزشکی زیبایی با معرفی ونیر پرسلین توانسته لبخند رضایت را بر لب بسیاری از بیمارانی که از ظاهر دندان های خود راضی نبودند؛ بنشاند. این پوسته های سرامیکی متنوع بهترین گزینه برای پوشاندن عیوب ظاهری مانند زرد شدن دندان ها، ساییدگی ها، یا وجود فاصله بین دندانها هستند. مراقبتهای بعد از نصب لمینیت سرامیکی برای افرادی که هزینه های بسیار زیادی از جیب خود پرداختند تا طرح لبخندشان را اصلاح کنند؛ بسیار مهم است. یکی از عوامل موثر در افزایش دوام و طول عمر لمینیت های پرسلین مسواک زدن با خمیر دندانهای مناسب است. به همین علت قصد داریم در این مقاله بهترین خمیر دندان مخصوص لمینت دندان از نظر دندانپزشکان را به شما معرفی کنیم.

چرا استفاده از بهترین خمیر دندان مخصوص لمینت دندان از نظر دندانپزشکان مهم است؟

اگر مقاله "مزایای لمینت های سرامیکی چیست؟" را مطالعه کرده باشید با ویژگی های لمینت سرامیکی آشنا شده اید و می دانید که باوجود طول عمر بسیار بالای لمینت دندان، این ونیرها به طور کامل در مقابل سایش و تغییر رنگ مقاوم نیستند. با گذشت زمان، ونیرهای پرسلین ساییده شده و رنگ آنها متمایل به زرد می شود؛ درنتیجه نیاز به تعویض پیدا می کنند. استفاده از خمیردندانهای نامناسب می تواند فرایند سایش و زرد شدن لمینت دندان را تسریع کند و موجب شود ونیرهای پرسلین از روی دندانها بیفتند. در صورتی که خمیر دندان مخصوص لمینت را استفاده نکنید؛ احتمال کم شدن چند سال از طول عمر ونیروهای پرسلین وجود دارد.

ویژگی های خمیر دندان مخصوص لمینت از نظر دندانپزشکی

از نظر دندانپزشکان، دو نوع خمیر دندان وجود دارد که نباید لمینت پرسلین و تاج دندان را با آنها مسواک زد:
1. خمیر دندان های حاوی مواد ساینده: وجود جوش شیرین و مواد ساینده دیگر در خمیر دندان ها نسبتا متداول است. متاسفانه این مواد ساینده نقش کاغذ سنباده را روی ونیرهای پرسلین ایفا می‌کنند و هر بار که با آنها لمینیت سرامیکی را مسواک بزنیم؛ بخشی از پیوند میان لمینت سرامیکی و مینای دندان را از بین میبریم. بنابراین بهترین خمیر دندان مخصوص لمینت دندان از نظر دندانپزشکان نباید حاوی مواد ساینده باشد.
2. خمیر دندان های سفید کننده: پراکسید هیدروژن موجود در خمیردندانهای سفید کننده، اثری روی سفید کردن ونیرهای پرسلین ندارد. در عوض این ماده شیمیایی، مواد ونیز را نرم کرده و موجب سایش و افتادن آنها از روی دندان ها پس از مسواک زدن میشود. به توصیه دندانپزشکان، خمیر دندان مخصوص لمینت نباید حاوی مواد سفید کننده باشد.

چرا نباید از خمیر دندان سفید کننده برای ونیر پرسلین استفاده کرد؟

اگر چندین سال از کاشت ونیرهای دندانی شما می گذرد؛ احتمالاً ظاهر آنها دیگر جذابیت قبل را ندارد و تغییر رنگ داده است. شاید به همین علت تصور کردید که با استفاده از خمیر دندان سفید کننده می توانید روشنی و شفافیت لمینیت های سرامیکی را بازگردانید. اما همانطور که پیش از این اشاره کردیم؛ بهترین خمیر دندان مخصوص لمینت دندان از نظر دندانپزشکان، انواعی هستند که حاوی مواد سفید کننده نمی باشند. بیایید ببینیم خمیر دندان سفیدکننده چه تاثیری روی ونیرهای لمینت می‌گذارد:
هر چقدر هم که با لمینت های سرامیکی خود مانند دندان های طبیعی احساس راحتی کنید باید بدانید که آنها ساختاری متفاوت دارند. بنابراین استفاده از خمیر دندان سفید کننده نتایجی مشابه با دندان طبیعی روی لمینیت پرسلین نخواهد داشت. برخی از خمیر دندان های سفید کننده، حاوی مواد شیمیایی یا ساینده هستند که به سطح آنها آسیب وارد می کند. به عنوان مثال اگر از خمیر دندان سفید کننده کلگیت استفاده می کنید که حاوی مواد ساینده است؛ به تدریج پیوند میان لمینت و مینای دندان را از بین می برد و به ونیر پرسلین آسیب وارد می‌کند.
استفاده مداوم از خمیر دندان های سفید کننده موجب می شود ظاهر ونیر های لمینت سرامیکی کاملا غیرطبیعی به نظر برسد و ساییدگی، تغییر رنگ، خراش و ترک خوردگی روی آن مشاهده شود. وجود خراش روی ونیر لمینت، احتمال زرد شدن، شکستن و افتادن آنها را در آینده‌ای نزدیک بیشتر می‌کند. با استفاده از خمیر دندان سفید کننده شرایطی روی لمینت دندان فراهم می شود که مقاومت خود را نسبت به تغییر رنگ از دست می‌دهد. چون غذا، نوشیدنی های رنگی و دود سیگار به راحتی روی خراش های ایجاد شده در لمینت سرامیکی می‌چسبند و موجب تغییر رنگ سطح آن میشوند. به همین علت بهترین خمیر دندان مخصوص لمینت دندان از نظر دندانپزشکان، خمیردندانهای بدون مواد ساینده و سفید کننده است.

بهترین خمیر دندان مخصوص لمینت دندان از نظر دندانپزشکان کدام است؟

ژل های غیر ساینده مخصوص لمینت 

پس از کاشت ونیر پرسلین معمولاً دندانپزشکان به شما توصیه می کنند که از خمیر دندان‌های ژل غیر ساینده استفاده کنید. این نوع خمیردندان‌ها حاوی هیچ نوع ماده ای که به سطح ونیرها آسیب برساند؛ نیستند. بنابراین، اگر قصد دارید که خودتان خمیردندان تهیه کنید بهتر است به دنبال خمیر دندان های ژلی غیر ساینده باشید. برخی از این خمیر دندان ها توسط مارک های معروفی مانند کلگیت (Colgate)، سنسوداین (Sensodyne)، مریدنت (Merident) و غیره در بازار موجودند؛ فقط باید دقت کنید که خمیر دندان سفید کننده خریداری نکنید. معمولاً خمیر دندان کلگیت روی جعبه به نوع خمیر دندان مناسب برای لمینت سرامیکی اشاره میکند؛ بهتر است در سایر برند ها مانند خمیر دندان سنسوداین یا خمیر دندان مریدنت نیز به دنبال چنین نشانه ای باشید.
مزیت ژل های غیر ساینده به خمیردندان‌های سفید کننده عدم وجود مواد نامناسب برای ونیر پرسلین است. به خاطر داشته باشید که سایش ونیر لمینت موجب می شود ذرات غذا به آن بچسبد و در مدت کوتاهی تغییر رنگ دهد. بنابراین لمینت سرامیکی که طبق ادعای دندانپزشک نسبت به زرد شدن مقاوم بود؛ فقط طی چند ماه استفاده از خمیردندان سفیدکننده نامناسب تغییر رنگ داده و از بین می رود. مسواک زدن لمینت ونیر با خمیردندان های غیر ساینده و بدون مواد سفید کننده می‌تواند به پیشگیری از بروز چنین آسیبی به ونیر سرامیکی جلوگیری کند.

خمیردندان های ضد حساسیت مخصوص ونیر دندان

خمیردندان های ضد حساسیت در حقیقت برای دندانهای حساس طراحی و فرمول سازی شده‌اند که انتخاب مناسبی برای تمیز کردن ونیر سرامیکی نیز می باشند. بسیاری از بیماران از مزایای خمیر دندان ضد حساسیت طی چند روز یا چند هفته اول پس از کاشت ونیر پرسلین رضایت داشته اند چون این خمیر دندان ها به کاهش علائمی مانند حساس شدن دندان ها به غذاهای سرد و گرم و درد و ناراحتی آنها تا زمانی که به لمینت ونیر عادت کنند؛ کمک میکند. این نوع خمیر دندان ها حاوی موادی هستند که به مینای دندان آسیب چندانی نمی رساند و در نتیجه برای ونیر پرسلین نیز مناسب اند. 
خمیر دندان های مخصوص لمینت سرامیکی توسط شرکت ها و برندهای مشهور مانند کلگیت، سنسوداین و مریدنت نیز تولید شده که می توانید از دندانپزشک خود بخواهید از میان آنها یک خمیر دندان خوب معرفی کند.آیا دندان پزشک می تواند سطح ونیرهای پرسلین را مجددا سفید کند؟

اگر از تغییر رنگ و ظاهر ونیر های خود راضی نیستید باید به جای استفاده از خمیر دندان های سفید کننده و ساینده به دندان پزشک مراجعه کنید و از او بخواهید یک خمیردندان خوب معرفی کند. البته متخصص بهداشت دهان و دندان می تواند تا حدودی رنگ لمینت سرامیکی را با پاکسازی روشن تر کند. دندانپزشک همچنین می تواند لمینت پرسلین را ترمیم کرده و به نحوی آنها را تغییر دهد که با پولیش کردن کمی روشن تر به نظر برسند. پاکسازی های مخصوص ونیر سرامیکی که توسط دندانپزشک انجام می‌گیرد؛ تغییر رنگ ونیرها را برطرف کرده و مجددا آنها را براق و درخشنده می کند.
کاربرد وارنیش فلوراید مخصوصاً در لبه اتصال لمینت به لثه بعد از پاکسازی حرفه ای و پولیش لمینت از روش های سفید کردن ونیر سرامیکی است. البته باید مطمئن شوید که دندانپزشک از وارنیش فلوراید به جای شستشوی فلورید بعد از پاک سازی استفاده می کند. وارنیش فلوراید یک روش بسیار جدید و موثر برای پاکسازی لمینت های سرامیکی است. خمیر دندانهای حاوی فلوراید مانند خمیر دندان کلگیت مدل Prevident 5000 انتخاب مناسبی برای افرادی است که ونیر پرسلین کاشته اند و ترمیم های دندانی مانند تاج دندان یا کامپوزیت دندان دارند. معمولا این نوع خمیر دندان ها در داروخانه ها فقط با نسخه پزشک به بیماران داده می شوند و در دسترس عموم قرار ندارند. برای مشاهده انواع خمیر دندانهای تولید شده توسط شرکت کلگیت می توانید به سایت زیر مراجعه کنید:
https://www.colgate.com/en-us/products/toothpaste
در صورتی که مدتی بسیار زیادی از کاشتن لمینت سرامیکی گذشته است؛ احتمالاً ترمیم آن با پاکسازی های معمولی امکانپذیر نیست و دندان پزشک به شما توصیه می‌کند که آنها را تعویض کنید. به این ترتیب دندان پزشک می تواند ونیر های لمینت را از روی دندان شما برداشته و یک ست جدید برای شما سفارش دهد که رنگ آن مطابق با سلیقه تان باشد.

چطور بهترین خمیر دندان مخصوص لمینت دندان از نظر دندانپزشکان را انتخاب کنم؟

انتخاب خمیردندان مناسب و مخصوص لمینت دندان بسیار مهم است. برخی از برندهای خمیر دندان، خواص ساینده بسیار قوی دارند که موجب ایجاد خراش های بسیار عمیق روی ونیرهای پرسلین و در نتیجه تغییر رنگ و ظاهر آن ها خواهد شد. به عنوان مثال خمیردندان سفید کننده سنسوداین به نحوی طراحی شده که جرم و زردی روی دندانهای طبیعی را پاکسازی کند اما به ونیر پرسلین آسیب وارد می‌کند. این نوع خمیردندان‌ها که معمولاً با نشانه خمیر دندان سفید کننده به بازار عرضه می‌شوند؛ حاوی جوش شیرین هستند که یک ماده ساینده است. در عوض خمیر دندان های دیگری در بازار موجود هستند که فقط برای مسواک زدن لمینت های پرسلین طراحی شده اند و حتی می تواند خاصیت پاکسازی موثری روی آنها داشته باشند. برای انتخاب خمیر دندان مخصوص لمینت می توانید از دندانپزشک خود بخواهید که یک خمیردندان خوب معرفی کند.
بهترین خمیر دندان های مخصوص لمینت سرامیکی، ژل های غیر ساینده هستند که حاوی مواد سایشی نمی باشند. به منظور انتخاب خمیردندان مناسب حتما نوشته های روی جلد آن را بررسی کنید. بهتر است در مواد تشکیل دهنده خمیر دندان به دنبال پراکسید هیدروژن (Hydrogen Peroxide) یا جوش شیرین (Baking Soda) باشید. در صورتی که این دو ماده در هر خمیردندانی موجود بود؛ از آن برای لمینت سرامیکی استفاده نکنید. هرچند این نوع خمیردندان‌ها برای دندان طبیعی کاملا مناسب هستند اما گرانول های ریز آن ها موجب سایش ونیر پرسلین و در نتیجه آسیب رسیدن به آن خواهد شد.

جمع بندی

خمیر دندان های بسیار زیادی وجود دارد که در داروخانه ها یا سوپرمارکت ها می توانید آنها را خریداری کنید. برای خرید بهترین خمیر دندان مخصوص لمینت دندان بهتر است به توصیه های دندانپزشک خود نیز توجه کنید. ژل های مخصوص برای لمینت ونیر طراحی شده‌اند که می‌تواند به افزایش طول عمر لمینت سرامیکی کمک کند. خمیر دندان های ژلی می توانند بهترین انتخاب برای ونیر های پرسلین باشند؛ چون نه تنها ساینده نیستند؛ بلکه معمولاً حاوی مواد سفید کننده نیز نمی باشند. موادی مانند پروکسید هیدروژن و جوش شیرین که در خمیر دندان های معمولی وجود دارند؛ به شدت به ونیر های پرسلین آسیب وارد کرده و به جای روشن تر کردن آنها، موجب تغییر رنگ، شکستن و افتادن آنها از روی دندان ها می شوند.
بهتر است در کنار خرید یک خمیردندان مناسب به فکر خرید مسواکی با پرزهای نرم نیز باشید. مسواک هایی که پرز‌های بسیار زبری داشته باشند می توانند روی سطح ونیر لمینت را خراب کرده و به آن آسیب بزنند.
اگر به توصیه‌های دندانپزشکان عمل کنید و به خوبی از لمینت های سرامیکی خود محافظت نمایید؛ طول عمر آنها حتی می تواند بیش از یک دهه باشد. برای افزایش طول عمر لمینت سرامیکی، انتخاب خمیردندان مناسب یکی از عوامل کلیدی به شمار می آید. خمیر دندان های غیر ساینده و خمیردندان هایی که در فرمول آنها مواد سفید کننده مورد استفاده قرار نگرفته باشد؛ بهترین خمیر دندان مخصوص لمینیت دندان از نظر دندانپزشکان هستند.


مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

حسن هستم

یک هفته کاپوزیت کردم چ خمیر دندون استفاده کنم بهتر است

دکتر شهاب محمدی

سلام یک خمیر دندان معمولی.

...

سلام من دو هفته اس کامپوزیت کردم خمیر دندون مخصوص کامپوزیتو ک خواستم مطب گفتن ندارن راهنمایی هم نکردن ک چی بخرم؟میشه شما لطفا ی خمیر دندوم خوب رو معرفی کنید باتوجه ب متن بالا؟

دکتر شهاب محمدی

سلام میتونید تماس بگیرید و از مطب تهیه کنید.

شقایق

سلام من ی ماهه کامپوزیت کردم ولی دندونام کاملا رنگ گرفته انگار لک شده،البته مواد رنگی مث چای و ایناهم خیلی استفاده میکنم،میخواستم بدونم دلیلش چیه؟ممکنه جنس کامپوزیتم خوب نباشه؟چون واسم مهمه و میخوام فک پایینمم انجام بدم پیش همون دکتر

دکتر شهاب محمدی

سلام دلایل زیادی داره: مواد کامپوزیت، مواد غذایی(مخصوصا رنگی)، ....

مجید

من از اکتیدنت استفاده میکنم که طبیعی هست و کاملا راضیم ازش https://actident.co

فاطمه

من كامپوزيت آمريكايى كردم روشن ترين درجه اما تغيير رنگ داد دليلش چيه؟ممنون

دکتر شهاب محمدی

سلام دلایل خیلی متنوعی داره

بهلر

من 8 ماه كامپوزيت كردم ولي رنگش كدر شده چيكار كنم

دکتر شهاب محمدی

سلام شاید بتونین پالیش کنین.

سبحان

سلام من ۳ هفته اس کامپوزیت کردم چه خمیر دندونی بزنم که سفید کننده نداشته باشه..ممنون از شما

دکتر شهاب محمدی

سلام با مطب تماس بگیرین خمیر دندون مناسب کامپوزیت موجوده

سحر

باسلام خدمت شما. من۶ماه هست ک کامپوزیت کردم ولیکن لابه لای دندان هاکمی زردشده!بهترین خمیردندانی ک میشه استفاده کردچیست؟ممنون از راهنماییتون🌹

مم

نخ دندان بکشید

سحر

باسلام خدمت شما. من۶ماه هست ک کامپوزیت کردم ولیکن لابه لای دندان هاکمی زردشده!بهترین خمیردندانی ک میشه استفاده کردچیست؟ممنون از راهنماییتون🌹

دکتر شهاب محمدی

سلام با مطب ‌تماس بگیرین خمیر دندان مناسب کامپوزیت رو خریداری کنین