02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

تفاوت لمینیت و روکش دندان چیست؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1398/12/05

ونیر و روکش دندان هر دو از روشهای اصلاح و ترمیم دندان هایی هستند که از لحاظ ظاهری و عملکردی برای بیماران مشکلاتی ایجاد کرده‌اند. اصلی ترین تفاوت لمینیت و روکش دندان در نحوه پوشش دادن دندان ها است. در حقیقت ونیر لمینیت فقط یک لایه سطحی از روی دندان ها را می پوشاند؛ در حالی که روکش دندان که به تاج دندان نیز معروف است؛ به طور کامل جای خالی دندان طبیعی را پر میکند. کاشتن لمینیت یا روکش دندان، هزینه بسیار زیادی به بیمار تحمیل می‌کند. بنابراین باید پیش از انتخاب مناسب ترین روش اصلاح دندان‌ها، شرایط بیمار به دقت بررسی شود و با بررسی اینکه تفاوت لمینیت و روکش دندان چیست بهترین نوع ترمیم که بیشترین درصد موفقیت را نتیجه خواهد داد؛ انتخاب شود. در ادامه تفاوت لمینیت با روکش دندان، مزایا و معایب هر کدام و همچنین نحوه نصب آنها روی دندان بررسی خواهیم کرد.

تفاوت لمینیت و روکش دندان چیست؟

ضخامت ونیر و تاج دندان

لمینیت لایه بسیار نازکی از جنس پرسلین یا سرامیک است که ضخامتی حدود یک میلیمتر دارد و با برقراری پیوند با مینای دندان روی سطح دندان ها قرار می گیرد. در حالی که روکش دندان یا تاج دندان مصنوعی حدود ۲ میلی متر از کل یک دندان را می پوشاند.

جنس لمینیت و روکش دندان

به طور کلی چهار نوع روکش دندان ساخته می‌شود: تمام سرامیکی، پرسلین (Porcelain) با جوش فلزی، آلیاژهای طلا و آلیاژهای بر پایه فلزی. تاج دندان سرامیکی از جنس پرسلین یا سرامیک ساخته می‌شود. در روکش دندان سرامیکی با جوش فلزی (PFM) از نوعی فلز همراه با پرسلین که روی آن قرار گرفته است؛ استفاده می شود. این دو نوع تاج دندان از لحاظ ظاهری کاملاً شبیه دندان طبیعی می باشند و معمولاً به عنوان روکش دندان ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرند. تاج دندان ساخته شده از آلیاژ طلا معمولاً از ترکیب مس و طلا ساخته می شود. فلز پایه تاج دندان آلیاژ بر پایه فلزی نیز معمولاً از فلزات غیر نجیب هستند که شبیه نقره به نظر می رسند. این دو نوع تاج دندان کاملا مصنوعی به نظر می‌رسد و رنگ آن با سایر دندانهای طبیعی متفاوت است.
کاربرد انواع مختلف روکش دندان با یکدیگر متفاوت است و معمولاً دندانپزشک مشخص می کند که کدام نوع روکش دندان باید مورد استفاده قرار گیرد چون روکش دندان تمام سرامیکی از لحاظ ظاهری شبیه دندان طبیعی به نظر می رسد؛ از نظر بیماران مناسب تر است. با این وجود روکش دندان تمام سرامیکی کمی شکننده است و در صورتی که فشار بسیار زیادی هنگام گاز زدن به آن وارد شود؛ امکان ترک خوردن آن وجود دارد معمولاً از تاج دندان تمام سرامیکی برای دندانهای جلو استفاده میشود. روکش دندان سرامیکی با جوش فلزی استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارد. چون فلز بکار رفته به عنوان پایه آن می‌تواند در مقابل فشار زیاد مقاوم باشد چون این نوع تاج دندان ارزانتر است کاربرد آن نیز به عنوان روکش دندان ایمپلنت بیشتر میباشد.
روکش های دندان ساخته شده از آلیاژ طلا یا فلزی نسبت به شکستن یا ترک برداشتن کاملا مقاوم هستند. بنابراین گزینه مناسبی برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته به شمار می‌آیند. معمولاً اگر دندان‌های آسیای شما نیاز به جایگزین شدن با روکش دندان داشته باشد پیشنهاد دندانپزشک شما استفاده از روکش دندان طلا یا آلیاژ فلزی است. اما چون ظاهر آن با دندانهای طبیعی دیگر متفاوت است معمولاً بیماران روکش دندان سرامیکی را ترجیح می‌دهند.
برخلاف روکش دندان چون لمینیت ونیر فقط با هدف اصلاح طرح لبخند و زیباتر شدن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ فقط از جنس سرامیک ساخته می‌شود تا بتوان رنگ آن را با سایر دندانهای طبیعی بیمار، منطبق کرد.

تراشیدن مینای دندان در لمینیت و تاج دندان

چون ونیر دندانی فقط سطح روی دندان ها را می پوشاند؛ نسبت به تاج دندان کم تهاجمی تر هستند و آماده سازی دندان ها برای نصب لمینت سرامیکی نیاز به تراشیدن کامل مینای دندان ندارد. تقریباً حدود نیم میلی متر از مینای دندان های جلو برای برقراری پیوند مناسب بین لمینت و دندان، تراشیده می شود.
نوع خاصی از ونیرهای لمینت که به لومینرز مشهور شده حتی نیازی به تراشیدن مینای دندان نیز ندارد و نسبت به روکش دندان فرایندی غیر تهاجمی به شمار می آید. درصورتیکه به منظور نصب روکش دندان باید تقریبا دور تا دور دندان تراشیده شود تا فضای کافی برای قرارگیری تاج دندان ایجاد شود.

درد حین کاشت لمینیت و روکش دندان

برای آماده سازی دندان ها پیش از کاشت لمینت و روکش دندان، داروی بی حسی موضعی تزریق می شود چون فرآیند تراش دادن مینای دندان تا حدودی دردناک است. اما برای نصب لمینت و تاج دندان نیازی به تزریق داروی بی حسی نیست و معمولا بیمار درد و ناراحتی چندانی احساس نخواهد کرد. 

مراحل کاشت  لمینت و روکش دندان

برای کاشت لمینیت ابتدا دندانپزشک دندان را آماده می کند و با استفاده از قالب یا اسکن دیجیتالی، طرح لمینیت سرامیکی را به لابراتوار می فرستد تا لمینیت های سرامیکی سفارش داده شده طبق مشخصات و رنگ انتخاب شده توسط دندانپزشک ساخته شود. در صورتی که دندان پزشک به علت وجود عیوب ظاهری عمیق مجبور به تراشیدن بخش زیادی از مینای دندان شده باشد؛ از ونیرهای موقتی استفاده می شود تا زمانی که لابراتوارلمینیت سرامیکی اصلی را برای دندانپزشک ارسال کند. بعد از طراحی و ساخت لمینیت سرامیکی، دندان پزشک به نحوی آنها را روی دندان‌ها سیمان می‌کند که به طور کامل با مینای دندان پیوند خورده و سفت شوند. معمولاً در لمینیت های سرامیکی هیچ گونه جابجایی روی دندان‌های بیمار نخواهند داشت و با توجه به ویژگی های منحصر به فرد مانند مقاوم بودن نسبت به سایش و زرد شدن، طرح لبخند بیمار را برای مدتی طولانی حدود ۵ تا ۷ سال اصلاح خواهند کرد. لیمنیت سرامیکی نیاز به مراقبت خاصی ندارد و بیمار باید به طور معمول بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نماید.
برای کاشت روکش دندان، ابتدا دندانپزشک به منظور تراشیدن مینای دندان و آماده سازی آن باید از بی حسی موضعی استفاده کند. سپس با استفاده از قالب دندان یا اسکن دیجیتالی مشخصات روکش دندان به لابراتوار فرستاده می شود تا طی دو تا سه هفته طراحی و تولید شود. در این مدت بیمار می تواند از روکش دندان موقتی استفاده کند. پس از ساخت تاج دندان، دندانپزشک روکش دندان را در محل مورد نظر روی قسمتی از دندان طبیعی که به عنوان پایه استفاده می‌شود؛ قرار داده و با استفاده از چسب هم خصوصی سیمان میکند. روکش دندان ممکن است حین گاز زدن و جویدن غذا ها تا حدودی جابجا شود. در صورتی که تاج دندان بیش از حد لق باشد باید مجددا به دندانپزشک مراجعه کنید تا آن را با چسب مخصوص در جای خود محکم کنید.

قیمت لمینیت سرامیکی و تاج دندان

تفاوت لمینیت و روکش دندان از لحاظ قیمت به اندازه دندان، تعداد واحد های دندانی که باید ترمیم شوند و جنس ترمیم دندان بستگی دارد. چون کاشت لمینیت و روکش دندان به عنوان روش های زیبایی شناخته می شود؛ معمولا توسط بیمه های درمانی پوشش داده نخواهد شد. هزینه هر واحد لمینیت سرامیکی نسبت به تاج دندان ارزانتر است. در صورتیکه بخواهید یک دندان را با روکش دندان سرامیکی جایگزین کنید حدوداً باید دو برابر یک واحد لمینیت سرامیکی برای پوشاندن سطح دندان هزینه بپردازید. روکش های دندان تماماً سرامیکی نسبت به روکش دندان سرامیک جوش خورده به فلز (PFM) یا تاج دندان تمام فلزی گرانتر هستند.

تفاوت لمینت و روکش دندان چیست؟

چطور تشخیص دهم لمینت برایم مناسب تر است یا روکش دندان؟

برای تشخیص اینکه لمینیت برای شما مناسب تر است یا روکش دندان باید شرایط و عیوب ظاهری دندان توسط دندانپزشک بررسی شود. در صورتیکه یک یا چند مورد از عیوب زیر روی دندان های جلویی شما مشاهده شود بهتر است از ونیر لمینیت استفاده کنید:
تغییر رنگ یا زرد شدن دندانها 
لب پریدگی، شکستگی یا ترک روی دندان ها 
پوسیدگی جزئی یا از بین رفتن مینای دندان
افرادی که مینای دندان کافی روی دندانهای پیشین آنها وجود داشته باشد؛ کاندید مناسبی برای کاشت ونیر سرامیکی هستند. در صورتی که دندان شما پوسیدگی بسیار عمیقی داشته باشد یا روت کانال انجام داده باشید یا ایمپلنت دندان کاشته باشید حتما باید از روکش دندان یا تاج دندان مصنوعی استفاده کنید. اما در صورتی که ظاهر دندان شما آسیب جزئی دیده و ریشه دندان هیچ مشکلی ندارد و فقط برای اصلاح طرح لبخند و با هدف زیباتر شدن دندانها می خواهید از ترمیم استفاده کنید؛ ونیر دندان بهترین گزینه برای اصلاح عیوب ظاهری دندان های شماست.
در صورتی که پوسیدگی دندان شما بسیار زیاد باشد به نحوی که دندانپزشک مجبور باشد بیش از نیمی از ضخامت دندان شما را بتراشد و یا در صورتی که دندان خود را روت کانال کرده باشید؛ دندانپزشک به شما پیشنهاد می دهد که به جای لمینت سرامیکی از روکش دندان استفاده کنید چون با استفاده از تاج دندان، کل دندان طبیعی پوشش داده می‌شود. در حقیقت دندانپزشک باید به علت وجود پوسیدگی های عمیق، بخش زیادی از مینای دندان را بتراشد و تاج دندان مصنوعی را به نحوی بسازد که کل دندان بیمار را پوشش دهد.

مزایای ونیر لمینیت

از لحاظ زیبایی ونیر لمینیت نسبت به تاج دندان در طولانی مدت رضایت بخش تر است چون خط لثه بعد از چندین سال از لبه های تاج دندان بیرون می آید و ظاهر ناخوشایندی پیدا می‌کند در صورتی که برای لمینیت دندان چنین اتفاقی نمی‌افتد.
تراشیدن مینای دندان برای کاشت ونیر لمینیت بسیار کمتر از تاج دندان است.
جابجایی لمینیت سرامیکی روی دندان ها بسیار کمتر از روکش دندان است.

مزایای روکش دندان

تاج دندان، کل دندان را پوشش میدهد؛ بنابراین دندان نسبت به ضربه یا پوسیدگی مجدد مقاوم تر است. 
ظاهر روکش دندان سرامیکی کاملا شبیه سایر دندان های طبیعی بنظر میرسد. 
دوام و طول‌عمر تاج دندان بسیار طولانی‌تر از لمینیت سرامیکی است. 
تاج دندان نیازی به خارج شدن از دندان برای تمیز کردن مثل دندان مصنوعی ندارد.

معایب ونیر لمینت 

      احتمال پوسیدگی دندان های سالم بعد از کاشت ونیر لمینیت افزایش پیدا میکند.
طول عمر لمینت سرامیکی نسبت به روکش دندان کمتر است و حداکثر بعد از ۷ تا ۱۰ سال باید جایگزین شود. 
فرایند کاشت لمینیت سرامیکی بازگشت ناپذیر است و بیمار باید تا آخر عمر از ونیر پرسلین روی دندان های خود استفاده کند. 
هزینه لمینیت پرسلین توسط بیمه پوشش داده نمی‌شود.

معایب روکش دندان

برای کاشت روکش دندان باید تقریبا تمام دندان طبیعی تراشیده شود تا فضای کافی ایجاد شود.
تاج دندان نسبت به گرما و سرما حساس تر است و در صورت گاز زدن و خوردن غذاهای بسیار داغ یا بسیار سرد ممکن است احساس درد روی لثه تجربه شود. 
     امکان جابجایی روکش دندان نسبت به لمینیت بسیار بیشتر است و بیماران مجبورند حداقل سالی یکبار برای چسباندن مجدد تاج دندان به دندانپزشک مراجعه کنند. 
در صورتی که از روکش دندان تمام فلزی استفاده شود؛ از لحاظ زیبایی چندان جالب نیست و با سایر دندانهای طبیعی هماهنگ نمی باشد. 
در سطح روکش های دندان سرامیکی جوش خورده با فلز نیز یک خط تیره رنگ نازک بین دندان طبیعی و تاج دندان مشاهده می‌شود که ظاهر زیبایی ندارد. 
قیمت روکش دندان نسبت به یک واحد لمینیت سرامیکی تقریباً دو برابر است.

جمع بندی

دو روش ونیر لمینیت و روکش دندان می‌توانند از لحاظ زیبایی و عملکردی برای دندان های شما مفید باشند. تفاوت لمینیت و روکش دندان به عنوان ترمیم های زیبایی درمانی از لحاظ قیمت چندان قابل توجه نیست. زمانی که بیش از یک دندان شما نیاز به ترمیم و اصلاح داشته باشد؛ هر دو روش هزینه بالایی خواهند داشت. جنس لمینیت و روکش دندان نیز تفاوت چندانی با هم ندارد. در صورتی که بیمار تمایل داشته باشد که ظاهر دندان های طبیعی او حفظ شود؛ لمینیت و تاج دندان از جنس سرامیک یا پرسلین ساخته خواهد شد اما برای کاهش هزینه‌های بیمار می توان روکش دندان را از جنس تمام فلزی یا پرسلین جوش خورده به فلز ساخت. معمولاً از ونیر لمینیت زمانی استفاده میشود که فقط نیاز به اصلاح عیوب ظاهری دندانها مانند پر کردن فاصله بین دو دندان یا پوشاندن ترک خوردگی و لب پر شدن دندانها مورد نظر باشد. در صورتی که روکش دندان زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که پوسیدگی بسیار شدیدی در دندان ها مشاهده شود یا دندان ها نیاز به روت کانال داشته باشند. درصورتی که لمینیت سرامیکی یا تاج دندان نصب کرده‌اید به منظور افزایش دوام و طول عمر آنها باید بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نمایید و چکاپ های منظم نزد دندانپزشک را فراموش نکنید.مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

حسینی

بسیار عالی و مفید

ف ک

عالی بود سپاس