02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

بعد از کامپوزیت دندان تا چند روز نمی توانیم سیگار بکشیم؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1398/11/05

در صورتی که تاج دندان یا کامپوزیت ونیر روی دندانهای خود نصب کرده‌اید؛ سیگار کشیدن می‌تواند تاثیر بدی روی آنها داشته باشد. چون نه تنها موجب زرد شدن کامپوزیت ونیر خواهد شد بلکه می ‌تواند از مهمترین دلایل افتادن آنها از روی دندان باشد. در صورتیکه لثه‌های شما تحلیل رود یا به بیماری‌های لثه و عفونت دندان دچار شوید؛ احتمال افتادن کامپوزیت دندان باز هم بیشتر می‌شود.
بعد از کامپوزیت دندان منعی در خوردن یا نوشیدن غذاها و یا کشیدن سیگار وجود ندارد اما بهتر است به مدت ۴۸ ساعت از کشیدن سیگار خودداری کنید تا کامپوزیت دندان دوام و طول عمر بیشتری داشته باشد و برای مدت بیشتری روی دندانهای شما زیبا و جذاب باقی بماند. بعد از کامپوزیت دندان، دوره نقاهت و ریکاوری وجود ندارد و به محض اینکه باندینگ کامپوزیت روی دندان شما سفت شد می توانید هر نوع غذایی که دوست دارید بخورید و هر نوشیدنی را مصرف کنید. اگر به شما توصیه می شود که حداقل به مدت ۴۸ ساعت بعد از کامپوزیت دندان سیگار نکشید و نوشیدنی‌هایی مانند چای، قهوه، شراب قرمز یا خوراکی های رنگی دیگر را مصرف نکنید؛ برای جلوگیری از زرد شدن کامپوزیت دندان است. 

چرا بعد از کامپوزیت دندان تا چند روز نمی توانیم سیگار بکشیم؟

زرد شدن کامپوزیت
دود سیگار حاوی رنگ دانه های قهوه ای موجود در برگه تنباکو است. این رنگدانه های قهوه ای می توانند مسئول زرد‌شدن کامپوزیت ونیر ها باشند. شراب قرمز نیز رنگدانه هایی دارد که به آن آنتوسیانین می‌گویند. این مواد نیز که در پوست خارجی انگور وجود دارد می‌تواند موجب زرد شدن کامپوزیت شود. به علاوه نتایج تحقیقات نشان داده است که الکل موجود در شراب قرمز و نیکوتین موجود در سیگار، به ماتریس پلاستیکی کامپوزیت آسیب می‌زند و در نتیجه بافت آن را نسبت به زرد شدن نفوذ پذیر تر می کند.
تحلیل لثه
از طرف دیگر سیگار کشیدن جریان خون بدن را محدود می کند. زمانیکه مقدار اکسیژن موجود در خون کاهش پیدا کند؛ لثه های شما مانند سایر بافت های بدن با عدم اکسیژن رسانی صحیح، شروع به تحلیل رفتن می‌کنند. با تحلیل رفتن لثه، کامپوزیت ها بیرون می زنند و ظاهر نامناسبی پیدا می کنند. معمولا افراد سیگاری مجبور می‌شوند چندین بار در سال کامپوزیت ونیر های خود را ترمیم کنند.
پوسیدگی دندان
پوسیدگی سریعتر دندان ها در اثر سیگار کشیدن افزایش پیدا میکند. چون دود سیگار موجب می شود پلاک های بیشتری اطراف دندان ها تجمع یافته و مکان مناسبی برای رشد باکتری فراهم آورند. در صورتی که دندان های زیر کامپوزیت دچار پوسیدگی شوند؛ حتماً باید آنها را ترمیم کرده و سپس مجدداً کامپوزیت نمایید. اگر عفونت گسترش پیدا کند و دندان شما نیاز به عصب کشی داشته باشد باید به جای کامپوزیت از تاج دندان استفاده کنید و هزینه های بیشتری را متحمل شوید.
سرطان دهان
یکی از بزرگترین آسیب های سیگار کشیدن یا استفاده از محصولات حاوی تنباکو، افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهان است که تمام بافت های موجود در دهان و دندان مانند زبان، چانه، لثه ها، دندان ها و سایر بافت های داخل دهان را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر سریعا تشخیص داده نشود می‌تواند مرگبار باشد. سیگار کشیدن فقط به عوارضی مانند زرد شدن کامپوزیت دندان ختم نمی شود بلکه می تواند احتمال ابتلا به سرطان دهان و دندان را افزایش دهد. به همین علت تمام دندانپزشکان پیش از انجام هر نوع عمل جراحی یا نصب ونیر به افراد سیگاری توصیه می‌کنند که کشیدن سیگار یا مصرف تنباکو را ترک کنند.
عفونت لثه
سیگار کشیدن می تواند مشکلات جدی برای کامپوزیت‌دندان ایجاد کند. این مشکلات با ترک سیگار فقط طی چند روز اول بعد از نصب کامپوزیت و حتی با رعایت بهداشت دهان و دندان نیز متوقف نخواهد شد. از جمله مشکلات بسیار جدی که افراد سیگاری بعد از نصب کامپوزیت دندان و مواجهه می‌شوند؛ بیماری های لثه است. مطالعات نشان داده است که افراد سیگاری ۴ برابر افراد معمولی به بیماری لثه دچار می شوند. چون در این بیماران، پلاک در اطراف دندان جایی که دندان به لثه چسبیده تجمع می یابد و بعد از نصب کامپوزیت ونیر، باکتری ها اطراف آن تجمع پیدا می کنند و رشد خواهند یافت. با رشد باکتری ها اطرف کامپوزیت دندان،  باندینگ با مینای دندان از بین رفته و در نتیجه کامپوزیت از روی دندان خواهد افتاد.چگونه آسیب های ناشی از کشیدن سیگار بعد از کامپوزیت دندان را کاهش دهیم؟

سیگار کشیدن اثرات ناخوشایندی روی سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی بدن افراد دارد. با این حال اگر کامپوزیت دندان نصب کرده اید و نمی توانید سیگار کشیدن را ترک کنید بهتر است با رعایت بهداشت دهان و دندان، اثرات ناخوشایند سیگار کشیدن را روی کامپوزیت ونیر خود کاهش دهید. افراد سیگاری باید به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بیشتری بدهند. حتی روش‌هایی وجود دارد که می‌توان با رعایت آنها، آسیب های ناشی از کشیدن سیگار را بعد از نصب کامپوزیت دندان کاهش داد. مطمئنا ترک سیگار بهترین روشی است که می تواند سلامت دهان و دندان شما را بهبود بخشد اما روش هایی نیز برای افراد سیگاری وجود دارد که بتوانند با رعایت آن ها بهداشت دهان و دندان خود را بهتر حفظ کند و ریسک مربوط به کشیدن سیگار در ابتلا به بیماری‌های عفونی پریودنتال، پوسیدگی ها و غیره را کاهش دهند.
چکاپ منظم
در مرحله اول باید به یک دندانپزشک متخصص مراجعه کنید تا وضعیت سلامت دهان و دندان شما را بررسی کند. در این معاینه، دندان پزشک علائم ابتلا به بیماری لثه و یا پوسیدگی دندان ها را تشخیص خواهد داد. به افراد معمولی توصیه می‌شود که حداقل هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنند اما برای افراد سیگاری بهتر است معاینات دندانپزشکی هر سه ماه یکبار انجام گیرد.
ترمیم لثه و دندان ها
افراد سیگاری پیش از نصب کامپوزیت ونیر باید تمام مشکلات دهان و دندان خود را برطرف نمایند. تمام پوسیدگی ها و عفونت های لثه یا دندان ها باید برطرف شود تا بعد از کامپوزیت دندان احتمال گسترش عفونت به حداقل برسد.
حفظ بهداشت دهان و دندان
 بعد از کامپوزیت دندان، افراد سیگاری باید به خوبی مسواک بزنند و نخ دندان بکشند . زبان خود را نیز به خوبی تمیز کنند. استفاده از دهانشویه نیز به حفظ بهداشت دهان و دندان افراد سیگاری کمک می نماید. افراد سیگاری باید پشت دندان های خود را به طور کامل تمیز کنند.
انتخاب خمیردندان مناسب
بعد از کامپوزیت دندان نباید از خمیر دندان های سفید کننده استفاده کنید اما از طرف دیگر خمیر دندان باید از نوعی باشد که بتواند آثار تنباکو و دود سیگار را از روی دندان ها و کامپوزیت پاک کند. خمیر دندان هایی تولید شده است که مخصوص افراد سیگاری است و حاوی مواد قوی تر و بهتری برای تمیز کردن دندان و از بین بردن باکتری ها است. قرقره آب نمک و دهان شویه های مناسب نیز که مخصوص افراد سیگاری تولید شده به حفظ بهداشت دهان و دندان آنها بیشتر کمک می کند.
رعایت رژیم غذایی مناسب
سیگار کشیدن تنها عاملی نیست که به کامپوزیت دندان آسیب وارد می‌کند. برخی از غذاها نیز می توانند موجب زرد شدن و خورده شدن کامپوزیتها شوند. افراد سیگاری باید خوردن غذاهایی که به کامپوزیت دندان آسیب وارد می‌کند را به حداقل برسانند چون مصرف تنباکو به خودی خود آسیب زیادی به کامپوزیت ها وارد می کند. بنابراین بهتر است از نوشیدن قهوه و چای تا حد ممکن خودداری کنند. افراد سیگاری همچنین باید از خوردن غذاهایی که میزان اسید آنها بسیار بالاست خودداری کنند تا از ایجاد حفره روی دندانهای آنها جلوگیری شود.
بررسی مداوم دندانها
افراد سیگاری همچنین می توانند دندان های خود را به طور مداوم بررسی نمایند. در صورتی که هرگونه التهاب یا تحلیل لثه مشاهده کردند باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند و در صورتیکه سوزش و التهاب لثه بیشتر از دو هفته ادامه داشته باشد ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشد. اگر افراد سیگاری هنگام مسواک زدن خونریزی داشته باشند باید با دندان پزشک مشورت کنند. گاهی اوقات اوقات لکه های قرمز یا سیاه رنگ در داخل دهان یا روی زبان افراد سیگاری مشاهده می شود و اگر این علائم بیش از دو هفته ادامه داشته باشد باید توسط دندانپزشک بررسی شده و بلافاصله درمان شود.

پاسخ به سوال بیماران:

سوال: "من حدود دو سال است که برای دو دندان جلو از کامپوزیت دندان استفاده کرده‌ام اما رنگ آنها تقریباً زرد شده و دیگر با سایر دندانهای طبیعی من هم خوانی ندارد. سعی کردم با خمیر دندان های سفید کننده رنگ آنها را کمی روشن تر کنم اما موفق نشدم. من نمی دانستم بعد از کامپوزیت دندان تا چند روز نمی توانیم سیگار بکشیم. آیا کشیدن سیگار علت تغییر رنگ کامپوزیت ونیر های من است؟ آیا می توانم کاری کنم که رنگ آنها مجدداً مثل قبل شود؟"
پاسخ: "کامپوزیت ونیر ها از همان رزین های کامپوزیتی که برای پر کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند؛ ساخته شده اند. چون کامپوزیت ونیر ها مانند لمینت در برابر زرد شدن مقاوم نیستند؛ کشیدن سیگار یا خوردن غذاها و نوشیدنی های رنگی مثل چای و قهوه می تواند در مدتی طولانی موجب تغییر رنگ آن ها شود. از طرف دیگر کشیدن سیگار با از بین بردن باندینگ بین کامپوزیت و مینای دندان شما موجب می‌شود کامپوزیت ها، زرد به نظر برسند و نتایج مطالعات مختلف تا سال ۲۰۱۱ نشان داده است که زرد شدن کامل کامپوزیت در افراد سیگاری حدود ۳۰ درصد بیشتر از افراد غیر سیگاری بوده است. حتی در بسیاری از مطالعات مشاهده شده که کشیدن سیگار موجب سیاه شدن کامپوزیت های دندان شده است. در صورتی که به طور مداوم شراب قرمز می خورید و همراه با آن سیگار می کشید احتمال زرد شدن و سیاه شدن کامپوزیت ونیر ها به شدت افزایش پیدا می‌کند.
تاکنون تجربیات بیماران مختلف نشان داده است که نه تنها خمیر دندان های سفید کننده بلکه هیچ کدام از روش های سفید کردن دندان مانند بلیچینگ نمی تواند اثر زرد شدن کامپوزیت ونیر ناشی از سیگار کشیدن را از بین ببرد. در حقیقت اکثر محصولات بلیچینگ حتی باعث آسیب رساندن به کامپوزیت و افتادن آنها از روی دندان می شوند. اگر از دندان پزشک خود بخواهید که کامپوزیت ونیرهای شما را پولیش کند تا رنگ زرد ناشی از سیگار کشیدن شما از بین برود؛ به هیچ عنوان قبول نخواهد کرد. چون پولیش کردن نه تنها تاثیری در تغییر رنگ کامپوزیت دندان نخواهد داشت بلکه آن را نسبت به زرد شدن با سایر مواد غذایی نیز نفوذپذیر تر خواهد کرد.
توصیه من به شما این است که در مرحله اول سیگار خود را ترک کنید چون اولاً به سلامت ریه ها و دندان های طبیعی خود کمک خواهید کرد و دو ماه بعد از اینکه مجدداً کامپوزیت دندان انجام دادید بهداشت دهان و دندان خود را به طور کامل رعایت کنید تا متحمل هزینه‌های اضافی نشوید. درصورت مراقبت صحیح، کامپوزیت دندان می‌تواند ۳ تا ۵ سال روی دندانهای شما با همان زیبایی قبل باقی بماند. در غیر این صورت بهتر است به جای کامپوزیت ونیر از لمینت استفاده کنید."
سوال: "چند سال است که در حال تحقیق برای انتخاب بهترین روش اصلاح طرح لبخند خود هستم. چند دندان جلویی ام کج در آمده اند و می خواهم با ونیر دندان آنها را بپوشانم. من هر روز سیگار می کشم و الکل مصرف می کنم. با اینحال دندانهایم کاملا سفید هستند و بعد از چکاپ های منظم مطمئن شدم که دندانها و لثه هایم مشکلی ندارند. می خواهم بدانم بعد از کامپوزیت دندان  تا چند روز نمی توانیم سیگار بکشیم؟"
پاسخ: "هرچند ونیرهای دندانی معمولاً انتخاب بسیار مناسبی برای اصلاح طرح لبخند و پوشاندن عیوبی مانند کج درآمدن دندان ها هستند؛ اما به افراد سیگاری و الکلی توصیه می شود که پیش از نصب کامپوزیت اعتیاد خود را ترک کنند. به هر حال بهتر است شرایط خود را با یک دندانپزشک مطرح کنید تا پس از معاینه دندان ها و شرایط عمومی شما تصمیم نهایی را بگیرد. مدت زمان سیگار کشیدن و مصرف الکل، ریسک آسیب پذیری کامپوزیت دندان را به شدت افزایش می دهد و معمولاً توصیه می‌شود که حداقل به مدت دو روز بعد از نصب کامپوزیت دندان از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل و کشیدن سیگار، خودداری کنید.
سیگار کشیدن و نوشیدن قهوه و چای می تواند کامپوزیت دندان را تا حد زیادی زرد کند. مطمئناً پیش از این نیز دندان های طبیعی خودتان زرد شده بودند. شاید به علت استفاده از خمیر دندان های سفید کننده یا روش های دیگر شدت زرد شدن آنها را کاهش داده بودید اما مطمئنا سیگار کشیدن اثرات خود را روی آنها گذاشته است. اما متاسفانه باید بدانید که بعد از نصب کامپوزیت دیگر روشهای سفید کردن تأثیری نخواهد داشت و تنها روشی که بتوانید جلوی زرد شدن کامپوزیتها را بگیرید؛ ترک سیگار و خودداری از خوردن و نوشیدن مواد رنگی و حاوی است.
از طرف دیگر افراد سیگاری بیشتر دچار بیماری های دهان و دندان می شوند و درمان بیماری هایی مانند عفونت لثه یا بیماری پریودنتال برای آنها مشکل تر است. در صورتی که بعد از کامپوزیت دندان دچار بیماری‌های مانند عفونت لثه شوید؛ احتمال افتادن کامپوزیت ها از روی دندان شما افزایش می یابد."

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

علی

سلام من جایی بابت مصرف ترامادول و خرابی دندان مطلبی ندیدم واقعا باعث خرابی میشه ؟ حتی مصرف کمش؟

دکتر شهاب محمدی

سلام مصرف کم یعنی چقدر؟

یاسین

ایا مصرف ترامادول تاثیر منفی در کامپوزیت یا به طور کلی دندان داره؟

دکتر شهاب محمدی

سلام بله باعث پوسیدگی میشه.

مهدی

تاثیر مشروبات الکلی تاثیری روی کامپوزیت یا آمالگام چقدره؟

دکتر شهاب محمدی

سلام باعث کاهش عمرشون میشه

حامد

سلام وقت بخیر اگر سیگار بکشیم بعد مسواک برنیم تاثیر روی کامپوزیت دارد؟

دکتر شهاب محمدی

سلام بهتره نکشین اگر کشیدین مسواک بزنین

زهرا

سلام من میخام دندونام رو کامپوزیت کنم آیا مصرف قلیان باعث لکه دار شدن دندون میشه ؟ حتی اگر مثلا ماهی چنبار از قلیان استفاده کنم

دکتر شهاب محمدی

سلام اگر مسواک بزنین بعدش خیر