02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

عمر مفید ایمپلنت دندان - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1398/09/07

مدت زمان زیادی از کشف ایمپلنت دندان توسط دانشمند سوئدی – اینگوار برنکمارک – نمی گذرد اما در در همین چند دهه طولانی بودن عمر مفید ایمپلنت دندان موجب شده که به عنوان یکی از بهترین جایگزین های دندان های از دست رفته شناخته شود. 
مطمئنا علاوه بر اینکه که ایمپلنت ظاهری بسیار طبیعی به صورت میبخشد و میتواند به بالا رفتن عزت نفس و اعتماد بنفس شما کمک نماید؛ عمر مفید ایمپلنت دندان از مهمترین دلایل گسترش استفاده از آن است. چون نسبت به روشهای جایگزین مانند بریج یا دندان مصنوعی دوام و طول عمر بسیار بیشتری دارد.
عمر مفید ایمپلنت دندان چقدر است؟ 
احتمالا شنیدهاید که طول عمر مفید ایمپلنت حدود 25 سال و یا بیشتر است و به عبارت دیگر تا زمانی که از آنها به خوبی مراقبت کنید؛ بدون هیچ مشکلی در دهان شما بافی خواهند ماند و عملکردی طبیعی خواهند داشت. 

چه عواملی روی دوام و طول عمر ایمپلنت دندان تاثیر گذارند؟

مراقبت از ایمپلنت هاب دندانی به راحتی با نخ دندان کشیدن، مسواک زدن، و مراجعه منظم به دندانپزشک هر شش ماه یک بار انجام می گیرد. مراقبت های بعد از عمل جراحی کاشت ایمپلنت مانند رعایت رژیم غذایی و پرهیز از خوردن غذاهای سفت و عدم استفاده از ایمپلنت و پروتز دندان مصنوعی به عنوان ابزاری برای باز کردن درب قوطی ها یا شکستن پوست آجیل و غیره نیز تاثیر قابل توجهی در افزایش عمر مفید ایمپلنت دندان دارد. 
معمولا تا زمانی که ایمپلنت شل نشود و یا عفونتی در آن وجود نداشته باشد نیازی به تعویض ایمپلنت پیدا نخواهید کرد. برای مراقبت بهتر از ایمپلنت های دندانی، باید هر شش ماه یک بار جهت کنترل منظم نزد دندانپزشک خود رفته و مطمئن شوید که ایمپلنت ها سالم و دارای عملکرد طبیعی هستند. تجربه متخصصین در ارزیابی پیشرفت پیوند استخوان و تکمیل فرایند اسئواینتگریشن می تواند به بهبود عرچه سریعتر ایمپلنت دندان و درنتیجه افزایش طول عمر آن کمک کند. در کل می توان گفت سبک زندگی و رعایت بهداشت در حفظ ایمپلنت دندان بسیار حائز اهمیت است.

آیا عمل پیوند استخوان در افزایش عمر مفید ایمپلنت دندان موثر است؟

کمتر از ده درصد افرادی که ایمپلنت دندان انجام میدهند برای افزایش استحکام و تراکم استخوان فک خود به پیوند استخوان نیاز دارند. از بین رفتن تراکم استخوان فک معمولا به دلیل تصادف، عفونت، بیماری و یا کشیدن دندانها مشاهده می شود. پیوند استخوان روش ایدهآلی برای ترمیم استخوان فک است طوری که بتوانید از ماندگاری و دوام ایمپلنت دندان لذت ببرید. 

چند نوع پیوند استخوان برای افزایش استحکام پایه ایمپلنت وجود دارد؟

پیوند استخوان اتوژنوس (autogenous): در روش اتوژنوس از استخوان طبیعی فرد دهنده به ‌منظور بخش پیوندی استفاده می‌شود. استخوان طبیعی می‌تواند از بخش‌های مختلف فرد دیگری به عنوان دهنده مثل چانه، فک، ساق پا، استخوان ران و استخوان لگن استخراج شود. 
پیوند اتوگرفت (autograft): در روش اتوگرفت از استخوان خود بیمار به‌عنوان ماده پیوندی استفاده می‌شود، بنابراین عوامل سلولی مورد نیاز برای رشد استخوان فراهم می‌شود. به‌ بیان‌دیگر روش اتوگرفت به دو مرحله جراحی برای استحراج استخوان از بدن بیمار و سپس پیوند استخوان نیاز دارد. درنتیجه برای شخصی که دارای ضعف در سلامتی باشد، مناسب نیست.
پیوند استخوانی زنوگرفت: این نوع پیوند از طریق استخوان غیرزنده و پودر استخوان تیهیه شده از منبع غیر انسانی انجام می‌گیرد. در اکثر موارد این استخوان از گاو استخراج می‌شود و استخوان برداشت‌شده در دمای بالا نگهداری می‌شود تا از احتمال آلودگی و پس زدن سیستم ایمنی در امان باشد. با پیوند زنوگرفت، استخوان کافی در فک وجود خواهد داشت تا کاشت ایمپلنت در آن قسمت استخوان امکان‌پذیر شده و عمر مفید ایمپلنت دندان افزایش یابد. این روش کاملا با آناتومی و ترکیب استخوان شما سازگار است. 
پیوند استخوانی Alloplastic: در این پیوند به جای استفاده از عناصر استخوان طبیعی از پیوندهای مصنوعی و فسفات کلسیم استفاده میشود که قابل جذب و غیر قابل جذب هستند.
 
 
  

عمر مفید ایمپلنت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

طبق آمار جهانی، میزان موفقیت عمل جراحی کاشت ایمپلنت بیش از نود و پنج درصد گزارش شده است اما عمر مفید ایمپلنت به محل کاشت ایمپلنت، تعداد ایمپلنت های کاشته شده، مهارت جراح و همچنین بهداشت و سبک زندگی شما بستگی دارد. 

آیا عمر مفید ایمپلنت برای همه بیماران یکسان است؟

از آنجایی که کاشت دندان در بافت لثه ها و فک انجام می گیرد، برخی افراد از جمله کسانی که از دیابت رنج میبرند و یا سیگار میکشند، ممکن است گزینهی مناسبی برای عمل جراحی کاشت ایمپلنت نباشند و عمر مفید ایمپلنت دندان آنها کمتر از افراد سالم باشد. به هرحال بهتر است قبل از پاقدام به کاشت دندان، دندانپزشک شما دهان، استخوان فک و لثه های شما را معاینه کرده و به شما میگوید که آیا گزینه ی مناسبی برای این عمل هستید یا خیر.

چه عوارض جانبی پس از عمل جراحی می تواند عمر مفید ایمپلنت دندان را کاهش دهد؟

گرچه عوارض جانبی کاشت ایمپلنت دندان که موجب کاهش عمر مفید آن شود بسیار نادر است اما وجود دارد. حتی با وجود میزان بالای درصد موفقیت کاشت ایمپلنت، می توان به موارد زیر به عنوان عوارض جانبی که روی دوام و طول عمر کاشت دندان موثر است؛ اشاره کرد:
- آسیب به عصب یا بافت که باعث بیحسی، درد یا سوزن سوزن شدن در لثه ها، چانه، لبها و یا دندانهای طبیعی شما میشود.
- فشار روی ناحیه ی ایمپلنت که سبب میشود بهبودی و فرایند اسئواینتگریشن کاشت دندان به خوبی پیش نرود.
- مشکلات سینوسی به دلیل وارد شدن ایمپلنت به حفرات سینوسی، البته اگر ایمپلنت شما در فک فوقانی واقع شود. 
- پری ایمپلنتیتیس، التهابی که در اثر عفونت استخوان و لثه پیرامون ایمپلنت ایجاد می شود. این شرایط اگر درمان نشود، میتواند سبب کاهش عمر مفید ایمپلنت و از دست رفتن آن شود. 
- درست است که ایمپلنت معمولا از تیتانیوم ساخته میشود اما هنوز هم امکان شکستگی یا خم شدن آن وجود دارد. بنابراین اگر ایمپلنت در معرض فشارهای خارجی سخت مانند ضربه به صورت قرار گیرد، احتمال شکستن و یا ترک خوردن آن وجود خواهد داشت.
- به طور کلی، اگر بدن ایمپلنت را به هر دلیل پس بزند پایه ایمپلنت باید برداشته شود تا ناحیهی اطراف آن بهبود یابد. سپس، زمانی که دندانپزشک احساس کند این ناحیه مجددا مناسب است، میتواند کاشت ایمپلنت جدید را شروع کند. در صورت نیاز و به منظور افزایش عمر مفید ایمپلنت در شرایطی که به علت پیشرفت عفونت استخوان فک تحلیل رفته باشد نیاز به پیوند استخوان است.
- اگر چندین بار پایه ایمپلنت را تعویض کرده اید و دچار مشکل شده اید احتمالا بدنتان به تیتانیوم آلرژی دارد و باید از ایمپلنت های سرامیکی استفاده کنید تا دوام و طول عمر مناسبی در استخوان فک شما داشته باشند.
به همین علت مهم است که پس از ایمپلنت، مراقبتهای معمول را برای محافظت از آن انجام دهید تا از بروز این نوع مشکلات جلوگیری شود. 
چکاپ منظم نزد دندانپزشک چه تاثیری روی افزایش عمر مفید ایمپلنت دندان دارد؟
طی مراحل کاشت دندان و پس از بهبودی کامل، دندانپزشک بافتهای نرم و سخت اطراف را معاینه کرده و با استفاده از ابزارهای خاصی هرگونه تجمع باکتری، ذرات غذا و پلاک پیرامون ایمپلنت را رفع مینماید. دندانپزشک همچنین طرز قرارگیری و سالم بودن دندانهای کنار ایمپلنت را بررسی می کند تا اطمینان حاصل کند که روی ایمپلنت تأثیر منفی نداشته باشد. 
ممکن است روند بهبودی کامل جراحی ایمپلنت چندین ماه طول بکشد زیرا استخوان اطراف ایمپلنت باید بهبود یابد. البته اگر ریشهی دندان دچار عفونت شود و یا نیاز به پیوند استخوان باشد زمان بهبودی ممکن است بیشتر طول بکشد. به همین علت مراجعه منظم به دندانپزشک می تواند به بهبود هرچه سریعتر پایه ایمپلنت با استخوان فک کمک کرده و در افزایش طول عمر مفید آن موثر باشد.
در اکثر موارد، اگر هنگام بروز مشکل و پیش از حاد شدن آن سریعا به دندانپزشک مراجعه نمایید این احتمال وجود دارد که بتوان ایمپلنت را حفظ کرد.

آیا روش جراحی در افزایش عمر مفید ایمپلنت موثر است؟

ایمپلنت دندان از سه بخش ساخته شده است: یک پایه یا پیچ، یک تاج سرامیکی و یک اباتمنت برای اتصال این دو به یکدیگر. در روش استاندارد جراح، پست ایمپلنت را در استخوان فک می کارد به طوری به عنوان ریشهی مصنوعی برای تاج دندان عمل میکند. در اکثر موارد، کسی نمیتواند تشخیص دهد که این دندان طبیعی نیست. پس از جراحی، استخوان فک برای جوش خوردن با پایهی تیتانیومی ایمپلنت بهبود مییابد. از آنجایی که استخوان با پایه پیوند میخورد، استحکام ایمپلنت دندان حتی از دندان طبیعی نیز بیشتر خواهد بود. 
روشهای دیگری نیز مانند ایمپلنت All on 4، اوردنچر، بریج برپایه ایمپلنت نیز وجود دارد که اساس کار آنها مشابه با همان روش استاندارد است. حتی با وجود حداقل دو ایمپلنت که با جراحی در استخوان فک کاشته می شود می توان اتصال ایمنتری را برای پروتزهای متحرک یا بریجهای ثابت ایجاد کرد.

چرا عمر مفید ایمپلنت های دندان بسیار طولانی است؟

تیتانیوم، یکی از قویترین فلزات موجود است و آلیاژهای آن خورده نمیشود و از این رو بیماران به ندرت عدم موفقیت ایمپلنت را تجربه میکنند. 
مسئلهای دیگر مقاومت ایمپلنت ها در برابر پوسیدگی؛ دندانهای طبیعی دچار پوسیدگی میشوند چون دهان شما پر از باکتری بوده و زمانی که شیرینیجات مصرف میکنید، آنها با باکتریها ترکیب شده و تولید اسید مینمایند. در نتیجه وجود این باکتریها به روند پوسیدگی دندان سرعت میبخشند و اگر به موقع درمان صورت نگیرد، پوسیدگی اغلب باعث از دست رفتن دندان میشود. در صورتیکه هرگز با پوسیدگی ایمپلنت مواجه نخواهید شد چون باکتریها نمیتوانند به تیتانیوم نفوذ کنند. به جرأت میتوان گفت که ایمپلنت حتی با دوامتر از دندانهای طبیعی است.
تیتانیوم در برابر شکستگی بسیار مقاوم است. پایه های تیتانیومی که برای کاشت دندان به کار میروند حتی از ریشههای دندان طبیعی نیز قویتر هستند. با این وجود، مشکلاتی که معمولا رخ میدهد مربوط به تاج سرامیکی است. در صورت استفاده نادرست، تاج میتواند دچار شکستگی یا ترک خوردگی شود. درست است که سرامیک فوقالعاده محکم است اما دوام آن بیشتر از دندان واقعی نیست. 

آیا عمر مفید ایمپلنت از دندان طبیعی بیشتر است؟

حقیقت این است که اگر از ایمپلنت های دندان به درستی مراقبت کنید عمر مفید آنها می تواند حتی از دندان های طبیعی شما نیز بیشتر باشد.
محبوبیت ایمپلنت به دلیل ساختار و شکل آن است، چون ظاهر آنها به دندانهای طبیعی ما بسیار شبیه است. البته پایه ایمپلنت که نقش اصلی را در دوام و طول عمر کل اجزا ایفا می کند، بخشی از دندان کاشته شده است که آن را نمیبینید. 
ریشهی مصنوعی یک پایهی تیتانیوم است که با جراحی در استخوان فک کاشته میشود. سپس یک تاج سرامیکی به آن متصل میشود تا دقیقا مانند دندان طبیعی به نظر برسد. این طراحی با پیشرفت غیر منتظرهای که دارد ایمپلنت را قادر میسازد تا سالها در دهان شما ماندگار باشد. 
از آنجایی که سلولهای استخوانی به راحتی با تیتانیوم جوش می خورند به مرور زمان رشد کرده و به ایمپلنت متصل میشوند که نه تنها باعث افزایش استحکام ایمپلنت در استخوان فک میشود بلکه همچنین به جلوگیری از تحلیل استخوان فک نیز کمک میکند. 
این استحکام موجب افزایش عمر مفید ایمپلنت و رسیدن به بالاترین میزان موفقیت کاشت ایمپلنت میشود. عمر بیش از نود و پنج درصد از ایمپلنتهایی که تاکنون در آمریکا کاشته شده به بیش از ده سال رسیده و برای دههها ماندگار خواهند بود. در هر حال، درمان ایمپلنت دندان ممکن است در هر شرایطی، بخصوص زمانی که استخوان تحلیل رفته باشد یا به علت گران بودن امکانپذیر نباشد؛با این وجود، امروزه ایمپلنتها نقش موثر و مهمی در ترمیم دندان و ایمپلنتولوژی ایفا می کنند. 
در نهایت، اگر می خواهید عمل جراحی ایمپلنت را با اطمینان انجام دهیدف ابتدا باید تحت یک معاینه ی دقیق قرار بگیرید تا مشخص شود آیا ایمپلنت برای شما کارآمد است یا خیر. برای دریافت پاسخ سوالات خود در مورد ایمپلنت و کاشت دندان، میتوانید با کلینیک دندان تماس بگیرید. امیدواریم که بتوانیم راهنمای خوبی برای شما باشیم. ما می توانیم همین امروز لبخند زیبای شما را تضمین کنیم. 

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

اشرف

ایمپلنت من دنتیس است ال ای هست چند سال عمر می کنه؟؟

دکتر شهاب محمدی

سلام ماندگاری به چندین عامل بستگی داره

جواد

من بی دندانی کامل داشتم وایمپلنت انجام دادم .یه مقدار در مورد طول عمر ایمپلنت نگرانم .

دکتر شهاب محمدی

سلام نگرانی خاصی نداره از ایمپلنت سوئیسی استفاده کنین مادام العمر هست

ثنا

من قالب داشتم که 20ساله چیزی نشده ایمپلنت اگ دایمی چرا فقط 10سال میتونه دووم بیاره؟

دکتر شهاب محمدی

سلام فقط ۱۰ سال نیست میتونه دائم العمر باشه ولی قالب، استخوان فک رو تحلیل میبره

مریم

سلام.خسته نباشید.اگر ایمپلنت بعداز سالها ازبین رفت آیابایدمثل دندان طبیعی بکشیم؟درغیراین صورت راهکار چیست؟

دکتر شهاب محمدی

سلام یه ایمپلنت جدید جایگزین میشه

ناشناس

سلام خسته نباشید ببخشید میخواستم بدونم قیمت کاشت دو دندان آسیاب چند میشه؟ آیا اقساطی هم انجام میدین؟

دکتر شهاب محمدی

سلام هزینه ها تو سایت موجوده میتونید در 3 مرحله پرداخت کنید.

مصطفی

سلام اگر ایمپلنت به هر دلیلی عمرش تمام درمان بعدی وجود دارد؟

دکتر شهاب محمدی

سلام میتونید یک ایمپلنت دیگه بزارید

عمار

سلام . بهترین ساخت کدام کشور است.

دکتر شهاب محمدی

سلام سوئیسی

مرینانی

بسیار عالی و متشکرم

فخرالسادات سیدینژاد

توضیحات عالی بود متشکرم

معصومه فراشیانی

عاای و کاملا مفید

احمدی

سلام از نوع ساخت کشور کره استفاده کرده ام مشکل ندارد

دکتر شهاب محمدی

سلام کره ای هم برند خوبیه