02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1398/08/16

اگر دندان پزشک به شما توصیه کرده باشد که باید یک یا چند دندان خود را بکشید و به جای آن از ایمپلنت های دندانی استفاده کنید احتمالاً این سوال برایتان پیش آمده که چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد. با توجه به این که حتی کشیدن یک دندان میتواند روی نحوه قرارگیری و تراز سایر دندانهای طبیعی تاثیر بگذارد و موجب شود از موقعیت خود خارج شده و به سمت جای خالی کج شوند بهتر است هر چه سریعتر بعد از کشیدن دندان ایمپلنت کنید.

برنامه ریزی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته با ایمپلنت

برنامه ریزی برای تعیین اینکه چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد نیاز به بررسی فاکتورهای مختلفی از جمله شرایط حفرات خالی پس از کشیدن دندان، تراکم استخوان فرد و سلامت عمومی بیمار دارد. معمولاً جراح پس از بررسی عکس اشعه ایکس و سیتی اسکن از دندان ها می تواند دید بهتری نسبت به نحوه عمل جراحی کاشت ایمپلنت داشته باشد عامل دیگری که می‌تواند در کاشت ایمپلنت او موثر باشد؛ نحوه کشیدن دندان است. در صورتی که از تکنیک تروماتیک استفاده شده باشد؛ حفرات موجود در استخوان کاملاً سالم باقی مانده و جراح می توانند ایمپلنت فوری انجام دهد. اما در صورتی که بیمار هرگونه مشکلی در استخوان بافت لثه داشته باشد ابتدا باید به درمان آنها بپردازد و هر گونه نقص در استخوان، عفونت و بیماری را برطرف کرده و سپس اقدام به کاشت ایمپلنت نماید.

چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟

چهار دوره زمانی مختلف بعد از کشیدن دندان وجود دارد که می توان عمل جراحی ایمپلنت را انجام داد:

1. کاشت ایمپلنت فوری

این روش اولین راه حلی است که جراح برای کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت در نظر می گیرد. البته حداکثر می توان تا دو ماه نیز پس از کشیدن دندان برای کاشت ایمپلنت فوری اقدام کرد. در روش کاشت ایمپلنت دندان فوری پایه ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان طبیعی در حفره های خالی موجود قرار می گیرد. در صورتی که فضای خالی بین حفرات دندان و پایه ایمپلنت وجود داشته باشد از گرفت استخوانی اطراف پایه ایمپلنت استفاده میشود. معمولاً این روش فقط زمانی توسط جراح توصیه می گردد که حفرات خالی موجود در استخوان توانایی ساپورت کردن پایه ایمپلنت را داشته باشد. در صورتی که ۱ تا ۲ ماه پس از کشیدن دندان منتظر بمانید بافت اولیه لثه بهبود یافته که خود مزیتی برای کاشت ایمپلنت دندان و بالا رفتن درصد موفقیت آن است. چون بافت لثه می تواند از پایه ایمپلنت حمایت کرده و نتیجه آن از لحاظ زیبایی نیز بسیار بهتر خواهد بود.

2. کاشت ایمپلنت استاندارد

در صورتی که حدود ۲ تا ۴ ماه از کشیدن دندان طبیعی گذشته باشد؛ استخوان فک شما نیز تا حدودی بهبود پیدا کرده است و در این شرایط جراح باید استخوان فک را دریل کند تا فضای کافی برای کاشت پایه ایمپلنت ایجاد شود. نتایج مطالعات نشان می دهد که فرایند اسئواینتگریشن در این شرایط بهتر انجام می‌گیرد و در نتیجه ایمپلنت‌های دندانی مستحکم تر و پایدارتر خواهند بود و به طور کامل به استخوان فک جوش می خورند.

3. کاشت ایمپلنت تاخیری

در صورتی که بیش از چهار ماه از کشیدن دندان گذشته باشد و بخواهید ایمپلنت دندان بکارید استخوان فک شما به طور کامل بهبود پیدا کرده و حفرات خالی نیز به طور کامل پر شده است. این مدت زمان در صورتی که بیماری خاصی در استخوان فک یا لثه شما ایجاد نکرده باشد برای کاشت ایمپلنت ایده‌آل است و جراح با دریل کردن استخوان فک میتواند به راحتی پایه ایمپلنت را بکارد.

4. کاشت ایمپلنت با تأخیر بسیار زیاد

اگر بیش از یک سال از کشیدن دندان شما گذشته باشد باز هم می توانید ایمپلنت دندان انجام دهید. البته پریودنتیست باید مطمئن شود که شرایط لازم برای موفقیت آمیز بودن کاشت ایمپلنت را دارید. به همین علت با بررسی عکس اشعه ایکس میزان تراکم استخوان شما را بررسی کرده و بافت لثه را نیز چک می کند تا به بیماری پریودنتال دچار نشده باشید. همچنین اگر استخوان شما تحلیل رفته باشد ابتدا باید عمل جراحی پیوند استخوان را انجام دهید و پس از بهبودی کامل که بین ۶ تا ۹ ماه زمان میبرد اقدام به کاشت ایمپلنت نمایید.

به طور کلی در پاسخ به این سوال که چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟ جراحان پاسخ دقیقی از لحاظ زمانی نمی‌دهند بلکه با بررسی شرایط هر بیمار نحوه کاشت ایمپلنت را برای آنها تعیین می کنند. در برخی بیماران می توان کاشت ایمپلنت فوری را بلافاصله پس از کشیدن دندان انجام داد و در برخی دیگر نیز به علت تحلیل لثه یا وجود بیماری های عفونی در بافت لثه و تحلیل استخوان باید عمل جراحی جانبی پیش از کاشت ایمپلنت انجام گیرد و پس از گذشت چند ماه زمانی که بیمار بهبودی کامل حاصل کرد؛ عمل جراحی ایمپلنت دندان انجام گیرد.


چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟


چرا بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟

ایمپلنت های دندانی ظاهر زیباتری به دندان های شما می دهند و می توانند جای خالی دندان ها را با ظاهری کاملاً طبیعی پر کنند. چون پایه ایمپلنت جایگزین ریشه دندان در استخوان فک می شود به استخوان کمک می کند تا اطراف پایه ایمپلنت رشد کند؛ به این ترتیب از تحلیل استخوان فک در ناحیه ای که دندان کشیده شده جلوگیری میکند.

برخی از بیماران با اینکه مزایا و فواید ایمپلنت های دندانی را می دانند اما به علت ترس از عمل جراحی، کاشت ایمپلنت را به تاخیر می اندازند. زمانی که پس از مدتی طولانی بیش از یک سال به کلینیک دندان مراجعه می کنند اولین سوال آنها این است که چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟

دکتر شهاب محمدی ایمپلنتولوژیست و جراح دندان در پاسخ به این سوال توضیح دادند در صورتی که یک سال یا بیشتر از کشیدن یک یا چند دندان شما گذشته باشد احتمالاً دندان های دیگر شما از جای خود خارج شده و به سمت جای خالی کج شده اند؛ این شرایط می‌تواند به سرعت به تحلیل استخوان منجر شود. در صورتی که به تحلیل استخوان دچار شده باشید پایه ایمپلنت به خوبی حمایت نخواهد شد و احتمالاً عمل جراحی کاشت ایمپلنت با شکست مواجه می شود.

من به اکثر بیمارانم توصیه می کنم که حتما در این شرایط عمل پیوند استخوان را پیش از کاشت ایمپلنت انجام دهند. با پیوند استخوان نواقص استخوان فرد از لحاظ تراکم یا ارتفاع برطرف خواهد شد و محل مورد نظر برای کاشت ایمپلنت آماده می شود. البته فرآیند کاشت ایمپلنت و بهبود یافتن آن چندین ماه زمان می برد و موجب می شود زمان  کاشت ایمپلنت نیز به تعویق بیافتد.

 تراز نبودن سایر دندانها نیز می تواند برای ایمپلنت های دندانی مشکلاتی ایجاد کنند. بنابراین در صورتی که بیش از یک سال از کشیدن دندان شما می‌گذرد احتمالا باید با درمان های ارتودنسی سایر دندان‌های خود را تراز کنید و سپس اقدام به ایمپلنت دندان نمایید. روش های ارتودنسی دندان نیز بسیار زمان بر هستند و مجدداً کاشت ایمپلنت را با تأخیر چند ماهه روبه‌رو می‌کند.

چه مدت بعد از کشیدن دندان برای ایمپلنت کردن دیر شده است؟

خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی و ابداع روش هایی مانند پیوند استخوان فک یا پیوند لثه هیچ زمانی برای ایمپلنت کردن دیر نیست؛ فقط ممکن است زمان آن به تعویق بیفتد چون باید برای آماده سازی بافت استخوان و لثه عمل های جراحی جانبی مانند پیوند استخوان، پیوند لثه، لیفت سینوس، افزایش ریج و غیره انجام گیرد.

آیا می توان روش هایی مانند بریج و دندان مصنوعی را با ایمپلنت دندان جایگزین کرد؟

بیماران بسیاری به مطب مراجعه می کنند که سال ها است از بینی یا دندان مصنوعی جزئی یا کامل استفاده کرده اند و از آنها خسته شده اند اولین سوال آنها این است که چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد و آیا حتی پس از گذشت سالها و استفاده از روش‌های دیگر مانند بریج باز هم می توانند از مزایای ایمپلنت های دندانی بهره مند شوند؟

هرچند روش هایی مانند بریج و دندان مصنوعی می تواند از لحاظ ظاهری نیازهای بیمار را برطرف کند اما نمی تواند از بروز مشکلاتی مانند تحلیل استخوان فک یا تحلیل لثه جلوگیری نماید به همین علت است که پس از مدتی بیماران تصمیم می‌گیرند جای خالی دندان های خود را با ایمپلنت دندان پر کنند چون پایه ایمپلنت جایگزین ریشه دندان طبیعی میشود؛ به استحکام استخوان فک کمک کرده و اثرات منفی روش بریج و دندان مصنوعی را نخواهد داشت.

 چه مدت بعد از کشیدن دندان بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت است؟

به طور ایده آل فرآیند ایمپلنت دندان باید بلافاصله بعد از کشیدن دندان طبیعی یا از دست دادن آن به علت حوادث مختلف شروع شود. چون در این شرایط استخوان فک تراکم کافی برای حمایت کردن از پایه های ایمپلنت را دارد و می‌توان به راحتی پایه ایمپلنت را در حفرات خالی پس از کشیدن دندان قرار داد.

هر چه زمان بیشتری از کشیدن دندان بگذرد و استخوان فک اطراف حفرات خالی شروع به تحلیل رفتن و نرم شدن کنند؛ عمل کاشت ایمپلنت نیز با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد. همچنین در صورتی که سایر دندان های طبیعی از جای خود خارج شوند و به سمت جای خالی کج شوند؛ کاشت ایمپلنت دندان امکان پذیر نخواهد بود.

خالی بودن جای دندان از لحاظ روحی نیز بیماران را دچار مشکل می کند و در صورتی که دندان از دست رفته در ناحیه پیشین فک باشد؛ بیمار تمایل دارد که هر چه سریعتر آن را پر کند. اما این که چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد بستگی به محل افتادن یا کشیدن دندان، تراکم و کیفیت استخوان فک و شرایط عمومی خود بیمار دارد.

به طور کلی سه مرحله زمانی بعد از کشیدن دندان برای کاشت ایمپلنت وجود دارد:

کاشت فوری با یک ایمپلنت

در صورتی که دندان کشیده شده شرایط مناسبی برای کاشت ایمپلنت از جمله سالم بودن استخوان فک و نداشتن هیچ گونه عفونت در بافت های اطراف را داشته باشد می توان کاشت ایمپلنت فوری را همزمان با کشیدن دندان انجام داد. مطالعات نشان می دهد که روش کاشت ایمپلنت فوری کاملا موفقیت آمیز است و دوام و طول عمر آن نیز در صورتی که بیمار به خوبی از آن مراقبت کند دقیقا مانند ایمپلنت های استاندارد است. پس از کاشت پایه ایمپلنت حدود شش ماه طول می‌کشد تا فرایند اسئواینتگریشن تکمیل شود و پس از آن بیمار می تواند تاج دندان دائمی را نیز روی پایه ایمپلنت سوار کند.

کاشت ایمپلنت در کوتاه مدت

در صورتی که دندان کشیده شده در فک بالا قرار داشته باشد و یا چند ریشه ای باشد یا استخوان فک اطراف آن از سلامت کافی برخوردار نباشد معمولاً جراح ترجیح می دهد دو تا سه ماه منتظر بماند تا بافت لثه و استخوان کمی بهبود یابد. چون در این شرایط ایمپلنت می تواند بهتر با استخوان فک جوش بخورد. کاشت ایمپلنت در کوتاه مدت برای سایر دندان هایی که در فک پایین قرار دارند نیز مناسب است. مخصوصاً آنهایی که ریشه های پهنی دارند. در هر صورت اگر جراح تشخیص دهد که کاشت ایمپلنت فوری برای بیمار خطراتی به دنبال دارد؛ جراحی ایمپلنت دندان را چند ماه به تاخیر می اندازد.

کاشت ایمپلنت با تأخیر در بلندمدت

در صورتی که پس از کشیدن دندان جراح تشخیص دهد که استخوان فک یا بافت لثه دچار تحلیل شده اند یا عفونت در بافت های اطراف وجود دارد؛ ابتدا ناحیه ای که دندان کشیده شده را به طور کامل پاکسازی کرده و سپس عمل جراحی پیوند لثه و پیوند استخوان را انجام می دهد تا بافت ها بتوانند مجدداً توانایی کافی برای حمایت کردن از پایه ایمپلنت را به دست بیاورند. حدود ۵ تا ۶ ماه دوره ریکاوری در نظر گرفته می شود و سپس کاشت ایمپلنت انجام می گیرد.

بسته به کیفیت استخوان فک حدود ۴ تا ۶ ماه زمان می برد تا بافت های لثه و استخوان پس از عمل پیوند بهبود یابد. دلیلی ندارد که دندانپزشک برای کاشت ایمپلنت عجله کند. جراح با بررسی ناحیه پیوند شده بهترین زمان کاشت ایمپلنت را تعیین خواهد کرد تا شرایط کاشت ایمپلنت با درصد موفقیت بالا ایجاد شود.

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

عسل ناصری نیا

سلام من حدود سه روره دندون شماره ۷ بالا رو کشیدم و میخدستم بدونم چقد زمان لازمه تا بتونم ایمپلنت کنم دندانپزشک خودم گفته باید خوب بشه اول ولی من حس خوبی به این وضع ندارم و دوس دارم زودتر جاشو پر کنم ://

دکتر شهاب محمدی

سلام و عرض ادب برای جایگزینی دندان کشیده شده با ایمپلنت باید 3 ماه صبر کنید.

محمدی

سلام وقت بخیر من یه دندون کرسی نهفته داشتم که همراه با دندون عقلم جراحی کردم و جفتشون رو دراوردم. دکتر فرمود فک چند ماه طول میکشه تا استخون سازی کنه به جای دندون نهفته. میخواستم ببینم بعد این مدت حتما باید ایمپلنت کنم یا چون از اول نهفته بوده امکان داره در دراز مدت برای فک مشکلی ایجاد نشه؟ من دارم مهاجرت میکنم و امکان ایمپلنت رو ندارم. ممنون

دکتر شهاب محمدی

سلام بهتره که ایمپلنت کنید

حسن

سلام من۷ماه پیش ۴ دندان جلو را کشیدم و الان ۲ماه یک دندان از جلو کشیدم پیش دوتا دکتر رفتم یکیش گفته لثه تحلیل رفته باید پیوند بشه ودکتردیگه گفته نه لثه زیاد تحلیل نرفته میشه ایمپلنت کرد میشه راهنمای کنید

دکتر شهاب محمدی

سلام دندان جلو رو بهتره پیوند استفاده کنین در بلند مدت خیلی مهمه

سیما

سلام من۳ساله۲تاازدندانهایم راکشیدم میشه ایمپلنت کنم

دکتر شهاب محمدی

سلام بله میشه شاید نیاز به پودر استخوان باشه که تو معاینه مشخص میشه

ممنون خوب بود

سلام .من بعد از درمان مجدد ریشه دندون ۶ بالا از کف شکست ومتاسفانه باید بکشم .الان هم پانسمانه و به شدت همه ی فک بالا و پایین رو درگیر کرده و درد دارم ‌.با این شرایط ایا می تونم ایمپلنت فوری انجام بدم .

دکتر شهاب محمدی

سلام احتمالا بله میشه قبل از کشیدن تشریف بیارین ویزیت

فرحی

هزینه ایمپلنت رو تو کدوم سایت نوشتن؟؟ و کجا هزینه ایمپلنت کمتر است؟و آیابیمه هم قبول میکنند؟

دکتر شهاب محمدی

پاسخ داده شد.

فرحی

هزینه ایمپلنت رو تو کدوم سایت نوشتن؟؟ و کجا هزینه ایمپلنت کمتر است؟و آیابیمه هم قبول میکنند؟

دکتر شهاب محمدی

سلام تو همین سایت قسمت تعرفه ی ایمپلنت https://bit.ly/3hOHFlo خیر. ما میتونیم واستون بنویسیم که خودتون به مرکز بیمتون مراجعه کنید.

فرج

سلام من حدود سه سال هست همه دندانهایم را کشیدم و از دندان مصنوعی هم استفاده نکردم ایا میشود ایمپلنت کرد، ممنون

دکتر شهاب محمدی

سلام بله میشه

سادات

سلام من میخام دندون فک بالام و ایپملنت کنم چند وقت بعداز کشیدن دندونای خورد میشه ایمپلنت و انجام بدم

دکتر شهاب محمدی

سلام بهترین زمان ایمپلنت، همون موقع کشیدنه

حسین کریمی

سلام من ۳تا از دندونامرخرابرشه هنوز ریشه اشو نکشیدم غیرازایمپلنت هیچ راهی دیگه نیست چون هزینه ایمپلنت خیلی بالاست

دکتر شهاب محمدی

سلام هزینه های ایمپلنت رو میتونید در 3 یا 4 قسط پرداخت کنید. تشریف بیارید معاینه شاید راه دیگه ای باشه.

صدف

من جراحی دندان نهفته کردم می شود 12 روز بعد ارتودنسی کنم

دکتر شهاب محمدی

سلام بله

صدف

من جراحی دندان نهفته کردم می شود بعد از 12 روز ارتودنسی را شروع کرد

دکتر شهاب محمدی

سلام بله

زمانی

سلام دندونا بالا رو همه کشیدم ۴تا دارم میشه ایمپلنت کنم

دکتر شهاب محمدی

سلام بله تشریف بیارید ویزیت

سحر جهانی

سلام. ایا میشه همه دندون هارو یک دست باهم ایمپلنت کرد؟

دکتر شهاب محمدی

سلام بله

نسترن

با سلام دندان شماره ۲فک بالای من باید کشیده بشه اگر بخوام ایمپلنت بزارم میشه همزمان با کشیدن دندان این کارو انجام بدم؟تاج دندان چی میشه چون ظاهر زشتی داره نگرانم

دکتر شهاب محمدی

سلام بله امکانش هست باید پزشک ببیننتون. اگه ایمپلنت فوری بزارید همون موقع تاجشو میزارن در غیر این صورت حدودا 3 ماه بعد واسه تاجش باید مراجعه کنید.

علی

با سلام ایا شما متخصص اینترنت هستید یا دندان پزشک عمومی که کار اینترنت را انجام می دهید؟ باتشکر

دکتر شهاب محمدی

پاسخ داده شد.

سلام

با سلام ایا شما متخصص اینترنت هستید یا دندان پزشک عمومی؟

دکتر شهاب محمدی

سلام ما جواب های دکتر رو براشون توی اینترنت میزاریم

Negar

با سلام من حدود یکسال است که یک دندان را کشیده ام و حدود یک ماه هم میشود دندان کنار آنرا کشیده ام ،ایا میتوان ایمپلنت هر دو دندان را با هم انجام داد ؟؟

دکتر شهاب محمدی

سلام احتمالا میشه تو ویزیت مشخص میشه

Negar

با سلام من حدود یکسال است که یک دندان را کشیده ام و حدود یک ماه هم میشود دندان کنار آنرا کشیده ام ،ایا میتوان ایمپلنت هر دو دندان را با هم انجام داد ؟؟

دکتر شهاب محمدی

سلام بله معمولا میشه باید تشریف بیارید ویزیت تا مشخص بشه.

فرشته موسوی

هزینه ی ایمپلنت هر دندان چقدر است؟

دکتر شهاب محمدی

سلام هزینه ها تو سایت موجوده

فرشته موسوی

با سلام، حدود 7سال است دندانهای بالا را کشیدم واز دندان مصنوعی استفاده میکنم آیا می توتنم ایمپلنت کنم

دکتر شهاب محمدی

سلام بله تشریف بیارید ویزیت

سکینه عزتی

سلام حدود ۱۰ سال است که دندان هایم را کشیدم آیا میشود ایمپلنت کرد؟

دکتر شهاب محمدی

سلام بله تشریف بیارید ویزیت

مهین کریمی

بسیار عالی خسته نباشید