02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

نحوه نگاهداری و بهداشت ایمپلنت دندان چگونه است؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1398/08/08

ایمپلنت های دندانی در حال حاضر به عنوان یکی از متداول ترین گزینه های جایگزین کردن یک یا چند دندان از دست رفته در بزرگسالان به شمار می آیند. از روش کاشت ایمپلنت می‌توان برای کاشتن اوردنچر برای یک قرص کامل فک نیز استفاده کرد.
با توجه به عملکرد مناسب و طبیعی ایمپلنت های دندانی و همچنین هزینه ای که بیمار بابت آن پرداخت می کند؛ مطمئناً دوام و طول عمر ایمپلنت ها در دهان یکی از دغدغه های بیماران است. به همین علت ایمپلنتولوژیست توصیه های لازم را در خصوص نحوه نگاهداری و بهداشت ایمپلنت دندان بعد از عمل جراحی به آنها گوشزد می کند تا بتوانند تا پایان عمر از داشتن دندانهایی طبیعی و زیبا لذت ببرند.
در صورتی که ایمپلنت دندان کاشته اید؛ اولین و مهمترین نکته‌ای که برای نگاهداری و بهداشت ایمپلنت دندان باید رعایت کنید؛ حفظ بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از رشد باکتری یا پلاک در نواحی اطراف ایمپلنت است. چون هر گونه تجمع باکتری، ذرات غذا یا پلاک می تواند در ایمپلنت یا بافت های اطراف آن ایجاد عفونت کرده و موجب شکست کاشت ایمپلنت شود. در صورتی که عفونت به سرعت تشخیص داده نشود؛ بیماری‌هایی مانند پری ایمپلنتایتیس گسترش پیدا کرده و در نتیجه کاشت ایمپلنت با شکست مواجه خواهد شد.
متخصصین بهداشت دهان و دندان نقش بسیار مهمی در حفظ و نگهداری ایمپلنت های دندانی ایفا می کنند. دندانپزشکان می‌توانند با تمیز کردن نواحی اطراف ایمپلنت، زیر تاج دندان و اباتمنت بدون آسیب رساندن به خود ایمپلنت از تجمع باکتری ها و عفونت جلوگیری کنند.
بیمارانی که تحت عمل جراحی کاشت ایمپلنت قرار گرفته‌اند نیز نقش کلیدی دیگری در موفق بودن ایمپلنت های کاشته شده در طولانی مدت دارند. با رعایت چند نکته زیر می توان مطمئن بود که نگاهداری و بهداشت ایمپلنت دندان با بهترین شرایط انجام می‌گیرد.
برای یک ایمپلنت
حداقل دو بار در روز از مسواک‌های نرم برای تمیز کردن ایمپلنت استفاده کنید
از خمیردندان های با سایش کم استفاده کنید
اطراف ایمپلنت و زیر تاج دندان را نیز مسواک بزنید
از مسواک های داخل دندانی پوشش داده شده با نایلون برای تمیز کردن نواحی که دسترسی به آنها سخت است استفاده کنید
هر روز نخ دندان بکشید و سعی کنید از نخ دندان های مخصوص ایمپلنت استفاده کنید
قرقره محلول های شوینده دهان تجویز شده یا آب نمک را فراموش نکنید
برای اوردنچر
هر روز دندان‌های مصنوعی را از دهان خارج کرده و آنها را در محلول های تمیز کننده به مدتی که توصیه شده قرار دهید
تمام ضمائم و اتصالات ایمپلنت ها مانند کلیپس ها و اورینگ ها را چک کنید و در صورتی که شکسته یا افتاده اند به دندانپزشک مراجعه کنید
حتما دندان های مصنوعی را مسواک بزنید
پیش از قرار دادن اوردنچر داخل دهان حتماً آنها را با آب بشویید
سالی یک بار برای جایگزین کردن اورینگ ها و کلیپ ها به دندان پزشک مراجعه کنید
چه کارهایی را باید بعد از کاشت ایمپلنت انجام داد
حداقل تا سه روز بعد از کاشت ایمپلنت غذاهای نیمه جامد مانند پوره سیب زمینی، پنکیک ها، تخم مرغ، ماکارونی و برنج بسیار نرم و غیره را باید به رژیم غذایی خود اضافه کنید 
یک هفته پس از کاشت ایمپلنت می‌توانید به رژیم غذایی قبلی و طبیعی خود برگردید
چه کارهایی را نباید بعد از عمل جراحی ایمپلنت دندان انجام دهید
از خوردن غذاهای چیپسی و بسیار سفت مانند پاپ کورن، آجیلها و چیپس به مدت یک هفته پس از ایمپلنت دندان خودداری کنید
از سیگار کشیدن و مصرف نوشیدنی های الکلی نیز حداقل دو هفته بعد از ایمپلنت دندان باید پرهیز کنید

آیا بعد از کاشت ایمپلنت می توانم دندان هایم را مسواک بزنم؟

حفظ بهداشت دهان و دندان برای کمک به بهبود هرچه سریعتر ایمپلنت های دندان ضروری است.  بنابراین دندان‌های خود را مثل قبل مسواک بزنید. اما سعی کنید از برخورد سر مسواک با بخیه ها پرهیز کنید و ناحیه ایمپلنت شده را نیز مسواک نکشید.

ایمپلنت های دندانی را چگونه باید تمیز کرد؟

متخصصین بهداشت دهان و دندان می توانند با پاکسازی ایمپلنت های دندانی از بافت لثه اطراف آن ها و خود ایمپلنت ها محافظت کنند. به همین علت اکثر ایمپلنتولوژیست ها توصیه می کنند که علاوه بر مسواک زدن منظم در هر حال هر سه تا چهار یک ماه برای پاکسازی ایمپلنت های دندانی و نواحی اطراف آن به دندانپزشک مراجعه کنید تا از هرگونه عفونت و التهاب اطراف ایمپلنت جلوگیری شود.
پاکسازی ایمپلنت دندان بهترین این روشی است که می توانید در خانه برای اطمینان از افزایش طول عمر ایمپلنت دندان آن را انجام دهید. رعایت بهداشت دهان و دندان در روز های بعد از عمل جراحی کاشت ایمپلنت بسیار مهم است.

نگاهداری و بهداشت ایمپلنت دندان در خانه

در اصل پاکسازی ایمپلنت  های دندانی مشابه با دندانهای طبیعی شماست. می توانید با مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و حتی قرقره دهان شویه های عاری از الکل به صورت روزانه از ایمپلنت های دندان خود مراقبت کنید.
برای حفاظت از دندان های مصنوعی روی پایه ایمپلنت نیز باید سعی کنید ذرات غذا و باکتری هایی که میتوانند در نواحی اطراف ایمپلنت گیر کنند را پاکسازی کنید تا از تجمع پلاک ها و ایجاد عفونت جلوگیری شود.
به منظور حفظ دندان های مصنوعی خود تا حد ممکن باید از ابزارهای زیر برای پاکسازی دندان ها استفاده کنید:
مسواک‌های اینتر پروکسیمال
تفاوت چندانی ندارد که از مسواک های دستی یا برقی برای تمیز کردن ایمپلنت های دندانی استفاده کنیم. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید چگونه مسواک زدن ایمپلنت ها و راحتی خود شما در استفاده از نوع مسواک است. البته هر نوع مسواکی که مورد استفاده قرار می دهید باید دقت کنید که از نوع نرم باشد.
نخ دندان کشیدن
نخ دندان های مختلفی در بازار موجود است که می توان یکی از آنها را انتخاب کرد. معمولا دندان پزشک به شما توصیه می کند که از نخ دندان های بدون وکس برای ایمپلنت ها استفاده کنید تا مطمئن شوید که از بافت های اطراف آن به خوبی محافظت می شود.
پروتزهای دندان مصنوعی متنوعی در بازار موجود است و شاید دندان پزشک به شما توصیه کند که از نخ دندان های خاصی استفاده کنید تا هنگام نخ دندان کشیدن آسیبی به آنها وارد نشود.
استفاده از دهان شویه ها
دهانشویه ها می توانند به کاهش پلاک و التهاب لثه کمک کنند. بهتر است روزی یکبار دهانشویه های غیر الکلی را غرغره کنید و سپس مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
ماساژور لثه
ماساژور لثه می‌توانند به سلامتی بافت های لثه کمک کند و نقش بسیار مهمی در نگاهداری و بهداشت ایمپلنت دندان دارد. بهترین نوع ماساژور های لثه از نوع سر لاستیکی است که به راحتی روی لثه ها حرکت می کند.
پاکسازی ایمپلنت های دندانی توسط متخصص
پاکسازی ایمپلنت های دندانی توسط متخصص نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است چون آنها می‌توانند تمام ذرات غذایی، پلاک هایی که اطراف ایمپلنت و بافتهای آن گیر کرده تمیز کند و از رشد باکتری که منجر به عفونت می شود؛ جلوگیری کند. همچنین دندانپزشک با بررسی شرایط و نحوه قرار گیری پایه های ایمپلنت از سلامت بودن آن نیز مطمئن می شود.
پس از گذراندن دوره اولیه ریکاوری اسئواینتگریشن و نصب پروتز دندان مصنوعی بهتر است هر ۶ ماه یکبار برای پاکسازی ایمپلنت های دندانی به دندانپزشک مراجعه کنید.

چرا باید از ایمپلنت دندان مراقبت کنیم

بهترین روش مراقبت از ایمپلنت های دندانی به منظور جلوگیری از ایجاد هر گونه عفونت یا التهاب و شکسته روش کاشت ایمپلنت بهداشت دهان و دندان است. در صورتی که از ایمپلنت دندان به خوبی مراقبت نکنید؛ احتمال مشاهده خونریزی اطراف ایمپلنت وجود دارد که علائم بروز بیماری موکوسیتیس است. در صورتی که این بیماری به سرعت تشخیص داده شود می‌توان با تمیز کردن بافت های اطراف ایمپلنت سلامت لثه و ایمپلنت را مجدداً باز گردند. اما در صورتی که عفونت گسترش پیدا کند و منجر به تحلیل استخوان شود نمی‌توان ایمپلنت های دندانی را حفظ کرد و ممکن است روش کاشت ایمپلنت با شکست مواجه شود.

نگاهداری و بهداشت ایمپلنت دندان ۴۸ ساعت بعد از کاشت ایمپلنت 

در ۴۸ ساعت اول پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت علائم درد و ناراحتی بسیار آزار دهنده است و باید بتوانید آن ها را مدیریت کنید.
برای جلوگیری از خونریزی بیشتر بهتر است یک ساعت پس از عمل جراحی، روی گاز استریل که در محل عمل جراحی قرار گرفته  فشار وارد آورید تا در جای خود ثابت باقی بماند.
نباید گاز را قبل از یک ساعت تعویض کنید؛ مگر اینکه خونریزی بسیار شدیدی داشته باشید. در صورتی که خونریزی شما پس از یک ساعت متوقف نشد؛ گاز جدیدی را به مدت ۳۰ دقیقه روی محل کاشت ایمپلنت قرار دهید و سپس آن را عوض کنید. می‌توانید هر 30 تا ۴۵ دقیقه یک بار گاز را تعویض کنید.
برخی از علائمی که پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت  با آن مواجه می شوید شامل خونریزی، تورم لثه و سوزش میشود.
تمام این علائم نشان می دهد که بدن شما در حال طی کردن فرایند بهبود و ریکاوری است. اگر می خواهید به بهبود سریعتر زخم خود کمک کنید باید موارد زیر را رعایت نمایید:
منطقه عمل شده را دستکاری نکنید
پس از کاشت ایمپلنت دندان های خود را با مسواک نرم مسواک بزنید
۲۴ ساعت بعد از عمل کاشت ایمپلنت قرقره آب نمک را ۲ تا ۳ بار در روز انجام دهید
به اندازه کافی استراحت کنید
در صورت نیاز از کیسه یخ استفاده کنید
در روز دوم و سوم پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت، بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. 
ممکن است تغییر رنگ و کبودی اطراف ناحیه عمل شده مشاهده کنید که کاملاً طبیعی است و تا یک هفته بعد از عمل جراحی خود به خود از بین خواهد رفت.
بعد از چند روز می توانید ناحیه کبود شده را گرم کنید و تغییر رنگ به تدریج از بین برود.

مراقبت از ایمپلنت‌های دندانی یک هفته بعد از عمل جراحی

هفته بعد از عمل جراحی باید از ابزارهای تمیز کننده ای که ذکر شد برای پاک سازی دندان استفاده کنید و به طور منظم برای چکاپ نزد دندانپزشک بروید. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و قرقره آب نمک باید جزو کارهای روزمره شما باشد که هرگز آنها را فراموش نمی کنید تا زمانی که ایمپلنت دندان به خوبی بهبود یابد.
نکته دیگری که باید به آن توجه کنید؛ رعایت رژیم غذایی حاوی غذاهای حاوی اسید کمتر، غذاهای نرم و نوشیدنی های مقوی و غذاهای مغذی است.
همچنین نباید جلسات بعد از کاشت ایمپلنت را که دندانپزشک برای شما تعیین کرده پشت گوش بیندازید. چون در این جلسات دندانپزشک هم چکاپ های منظم را انجام می‌دهد و از بهبودی و ریکاوری ایمپلنت دندان شما اطمینان حاصل می کند و هم بافت های اطراف ایمپلنت را به خوبی تمیز می کند تا عفونت در آنها ایجاد نشود.

آیا میتوانم بعد از عمل جراحی کاشت ایمپلنت قهوه بخورم؟

نوشیدن انواع نوشیدنی ها مانند آب، شیر و قهوه گرم یا چای، آب میوه‌ها و اسموتیها هیچ مشکلی ندارد. اما بهتر است از مصرف نوشیدنی های گازدار خودداری کنید .همچنین دقت کنید که مسکن‌های خود را که دندان پزشک تجویز کرده با شکم خالی نخورید و حتما آنها را پس از خوردن یا نوشیدن مواد غذایی مصرف کنید.
بعد از ۲۴ ساعت می توانید دندان‌های خود را مسواک بزنید و قرقره آب نمک که حاوی یک چهارم قاشق غذاخوری نمک در یک لیوان آب است می‌تواند به شما در ریکاوری محل زخم کمک کند. هرگز از دهانشویه های حاوی پروکسید هیدروژن به مدت ۱۴ روز بعد از کاشت ایمپلنت استفاده نکنید.
فقط غذا ها و نوشیدنی های بسیار نرم را طی ۲۴ ساعت اول پس از عمل جراحی مصرف کنید. تمام داروهایی که توسط دندانپزشک تجویز شده را سر موقع مصرف کنید.

مراقبت از پروتز های دندانی

همانطور که پیش از این اشاره شد تفاوتی ندارد که یک یا چند دندان خود را با ایمپلنت دندان  جایگزین کرده اید یا از اوردنچر استفاده می کنید. در هر صورت باید تمام نکاتی که توسط دندانپزشک توصیه شده را رعایت کنید و از پایه‌های ایمپلنت و پروتز دندانی به خوبی مراقبت کنید تا دوام و طول عمر آنها افزایش یابد.
دندان پزشک از شما می خواهد که یک تا دو هفته بعد از کاشت ایمپلنت و سوار کردن پروتز دندان مصنوعی به مطب یا کلینیک دندان مراجعه کنند. این جلسه در مطب بسیار مهم است چون دندان پزشک می تواند به سوالات شما در خصوص نحوه مراقبت از پروتز های دندانی پاسخ دهد و همچنین نحوه مراقبت شما از ایمپلنت  های دندانی را بررسی کرده و چنانچه مشکلی وجود داشته باشد پیش از حاد شدن آن برطرف کند و توصیه های لازم را به شما گوشزد نماید.

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

محمد

سلام من امشب جراحی کردم مسکن هام مصرف کردم ولی امپول نزدم درد هم ندارم ایا مشکل پیش میاد؟

دکتر شهاب محمدی

سلام نه

ارزو

سلام.خسته نباشید دیروزسطح لثه ایمپلنت روبازکردن وبعداریک ساعت قالب گیری کردن.میخواستم بپرسم که چگونه دهانموضدعفونی کنم ودندانهایم را.ممنون

دکتر شهاب محمدی

سلام با اب نمک معمولی

آمنه خاتون بیات

باعرض سلام وخسته نیا سید من میخواستم ببینم چطو ر باید پایه ها را مسواک بزنم

دکتر شهاب محمدی

سلام فرق خاصی نداره. البته بعضی مسواک های ایمپلنت هستن که مناسبن

آمنه خاتون بیات

با سلام از پیغام شما متشکرم فقط میخواستم ببینم چگونه باید داس‌ها را تمیز نگه داشت

دکتر شهاب محمدی

سلام با مسواک و نخ دندون

من آمنهخاتون بیات هستم

من ایمپلت کردم متی خورد به کرونا پایهاش گذاشتم میخواهم ببینم چگونه آز آنها نگهداری کنم

دکتر شهاب محمدی

سلام مشکلی نیست پایه ها حتی اینجوری محکمتر هم میشن