02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

آیا رنگ تاج دندان مصنوعی ایمپلنت قابل تغییر است؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1398/06/12

یکی از جنبه های مثبت دندان مصنوعی یا تاج دندان پروتزی این است که می توان رنگ آنها را به دلخواه تعیین کرد. بنابراین در صورتی که دندانهای طبیعی شما روشن باشند می توانید رنگ پروتز دندان مصنوعی را تغییر داده و رنگ روشن را انتخاب کنید.

رنگ سفید دندان های مصنوعی را چطور باید انتخاب کرد؟

اینکه تاج دندان ایمپلنت چقدر سفید باشد تا به چشم دیگران دقیقا شبیه دندانهای طبیعی فرد به نظر برسد توسط دندانپزشک تعیین می شود. البته حتی اگر سایر دندان های طبیعی خود را با روش های سفید کردن در خانه یا کلینیک توسط دندانپزشک سفید کرده باشید می توانید از سایه سفید رنگ مشابه با دندانهای جدیدتان روی تاج دندان مصنوعی استفاده کنید. معمولاً پس از سفید کردن دندان رنگ سایه ای که برای تاج دندان  مصنوعی باید انتخاب شود به سفیدی بخش سفید رنگ چشم هاست.

چطور رنگ مناسب تاج دندان را انتخاب کنیم؟

ظاهر ایمپلنت های دندانی یکی از بزرگترین عواملی است که در معرض دید دیگران قرار دارد و چون به شکل ظاهر دندان جدید شما توجه زیادی خواهد شد باید رنگ آن به گونه ای انتخاب شود که تمایزی با سایر دندان‌های طبیعی نداشته باشد. معمولاً تیم تخصصی ساخت پروتز دندان در لابراتوار به شما در انتخاب زیباترین و طبیعی ترین رنگ تاج دندان مصنوعی ایمپلنت کمک خواهد کرد تا دندان مصنوعی شما پس از نصب هیچگونه تمایزی با سایر دندان های طبیعی از لحاظ ظاهری نداشته باشد.

رنگ تاج ایمپلنت


انتخاب بهترین سایه رنگ برای تاج دندان ایمپلنت

تاج دندان ایمپلنت باید همرنگ سایر دندان ها باشد تا ظاهری کاملاً طبیعی ایجاد کند. رنگ مو رنگ ‌پوست و همینطور رنگ چشم های شما که در ظاهر چهره تان تاثیر بسزایی دارد؛ روی انتخاب رنگ تاج دندان مصنوعی نیز تأثیرگذارند. در ادامه به شما آموزش می دهیم که نحوه انتخاب رنگ دندان ها باید چگونه باشد؟
اغلب دندانپزشکان به بیمارانی که میخواهند ایمپلنت دندان بکارند توصیه می کنند که ابتدا دندان های طبیعی خود را سفید کرده و سپس رنگ تاج دندان مصنوعی ایمپلنت را انتخاب کنند. به این ترتیب رنگ تاج پروتز دندانی با دندانهای طبیعی انطباق بهتری خواهد داشت. انطباق دادن رنگ تاج دندان با سایر دندان های طبیعی بدون سفید کردن آنها موجب می شود پس از سفید کردن، رنگ تاج دندان با دندانهای طبیعی مجاور خود متفاوت باشد. چون روش های سفید کردن دندانها مانند بلیچینگ تاثیری روی تاج پروتز ایمپلنت نخواهد داشت.
برای انتخاب رنگ پروتز دندان مصنوعی ایمپلنت دندانپزشک گرافی را به شما نشان می دهد که رنگ تاج دندان با سایه های مختلف در آن وجود دارد. معمولاً دندانپزشک تک تک سایه ها را در محل کاشت ایمپلنت قرار می‌دهد تا ببیند کدام یک کنتراست بهتری با دندان های اطراف دارند.
البته این معیار تنها مقیاس انتخاب رنگ مناسب تاج دندان نیست. بلکه پرکاربردترین نحوه انتخاب رنگ تاج دندان بررسی پروفایل چرخه رنگ است که به چهار دسته زیر تقسیم می شود:
A: قرمز - قهوه ای، 
B: قرمز – زرد،
C: خاکستری 
D: قرمز - خاکستری 
ممکن است از شما خواسته شود که فقط یک رنگ را برای تاج ایمپلنت دندان انتخاب کنید. اما توجه داشته باشید که ایمپلنت ها چندین تناژ رنگ دارند به همین علت کاملا مانند دندان طبیعی به نظر میرسند. تغییر سایه رنگ تاج دندان به طبیعی تر جلوه دادن ظاهر دندان مصنوعی کمک می کند. البته نحوه ساخت پروتز دندان مصنوعی نیز روی طبیعی بودن ظاهر آن تاثیر می گذارد. چون نحوه بازتاب نور در این دندان های سرامیکی به نحوه ساخت آنها بستگی دارد.
مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم و همچنین تمیز کردن دندانها و تاج دندان مصنوعی در دوام و طول عمر آنها نقش به سزایی دارد. همچنین باید در نظر داشته باشید که خوردن برخی از غذاها به طور مداوم مانند قهوه سایر دندان های طبیعی شما را زرد کرده و موجب عدم تطابق آن ها با تاج دندان مصنوعی ایمپلنت می‌شود.

انتخاب سایه رنگ درست برای تاج ایمپلنت

یکی از نکاتی که هنگام کاشت ایمپلنت دندان باید به آن توجه کنید؛ انتخاب رنگ تاج دندان است که در حالت طبیعی به رنگ کاملا سفید خالص است. معمولاً یک متخصص حرفه ای دندان به شما کمک می کند که سایه مناسب مطابق با سایر دندان‌های خود را انتخاب کنید تا پس از نصب تاج ایمپلنت از زیبایی ظاهری آن لذت ببرید.
در حقیقت رنگ تاج ایمپلنت دندان باید با دندانهای مجاور مطابقت داشته باشد و برای انتخاب سایه رنگ پروتز دندان مصنوعی ایمپلنت باید عوامل مختلفی مانند نوع پوست رنگ مو و همچنین رنگ سفیدی چشم خود را در نظر داشته باشید.
در صورتی که دندان پزشک رنگ تاج دندان ایمپلنت را به درستی انتخاب کند لابراتوار تخصصی و حرفه ای نیز قادر است رنگ تاج دندان را دقیقا مطابق با سایر دندان های طبیعی بسازد. به این ترتیب میزان درخشندگی که مورد نظر و مطلوب شما باشد به راحتی در لابراتوار ایجاد شده و دلیلی ندارد که تاج دندان سرامیکی با همان رنگ طبیعی اصلی خود روی دندان نصب شود. بلکه با ایجاد سایه، رنگ تاج دندان ایمپلنت با سایر دندان های طبیعی تمایزی نخواهد داشت.
در سالهای اخیر استفاده از تاج دندان بسیار گسترده و متداول شده است و افرادی که می خواهند از روش کاشت ایمپلنت استفاده کنند؛ توقع دارند که رنگ تاج دندان ظاهری کاملاً طبیعی و منطبق با سایر دندان های طبیعی داشته باشد. انتخاب درست رنگ تاج دندان مهمترین بخش نصب تاج دندان است که مشخص می کند دندان جدید در دهان شما چطور به نظر خواهد رسید. متخصصین ما در کلینیک دندان به شما کمک می کنند که سایه مناسب و سفیدرنگ تاج دندان یا ونیر دندانی را به درستی انتخاب کنید تا زیباترین نتیجه ممکن را در طرح لبخند شما داشته باشد.

بهترین رنگ برای تاج دندانی ایمپلنت

در حال حاضر خدمات دندانپزشکی زیبایی جزو خدماتی است که بیشترین تقاضا را در میان مراجعین به کلینیک های تخصصی دارد. انتخاب رنگ تاج دندان مهمترین عاملی است که تعیین کننده زیبایی طرح لبخند بیماران است. در حال حاضر تاج های دندانی انواع مختلفی دارند و برخی از آنها برای نواحی جلوی فک و برخی دیگر برای نواحی عقب فک به کار می روند. معمولاً تاج های دندانی از جنس پرسلین برای جایگزین شدن با دندانهای جلویی مناسب هستند چون ظاهر آن ها کاملاً طبیعی است و لبخند کاملی را ایجاد می کنند.
متخصصین ما در کلینیک شهرک غرب از راهنمای سایه رنگ دندان که نمونه ای از رنگ های طبیعی دندان را شامل می شود؛ استفاده می کنند. این راهنما برای تعیین شبیه ترین رنگ تاج دندان به دندانهای طبیعی فرد مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر بیماران که برای کارهای زیبایی دندانپزشکی مراجعه می کنند تمایل دارند که پیش از نصب تاج دندان سایر دندان های طبیعی خود را سفید کرده و سپس پروتز دندان مصنوعی را نصب کنند.

  مواد مورد استفاده برای ساخت پروتز دندان مصنوعی و تاثیر آن روی رنگ تاج دندان ایمپلنت

علاوه بر انتخاب صحیح سایه رنگ از روی چارت رنگ دندان مصنوعی باید نوع مواد سازنده تاج دندان و مشخصات دیگری که می‌تواند روی رنگ آن تاثیر گذار باشد را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال پرسلین اصلی ترین ماده ای است که برای ساخت تاج های دندانی مورد استفاده قرار می گیرد. خاصیت بازتابندگی نور سرامیک موجب می شود که ظاهر تاج دندان ساخته شده از این ماده کاملا شبیه دندان طبیعی باشد. این ماده خواص دیگری مانند شفافیت یا اپسیتی (Opacity) را نیز داراست. این خواص دقیقا شبیه ویژگی های دندان طبیعی است و به همین علت سرامیک یا پرسلین در ساخت تاج دندان ایده آل ترین ماده مورد استفاده است.
در صورتی که رنگ تاج دندان با سایر دندانهای طبیعی مطابقت نداشته باشد؛ طرح لبخند جدید شما آن طور که انتظار می رود؛ زیبا نخواهد بود و افرادی که لبخند شما را می بینند؛ رنگ متفاوت تاج دندان توجه آنها را جلب خواهد کرد. به همین علت تاج های دندانی نقش بسیار مهمی در دندانپزشکی زیبایی ایفا می کنند. علاوه بر اینکه می‌توانند استحکام سایر دندان های شما را حفظ کنند؛ نقش موثری در زیبایی ظاهری لبخند شما خواهند داشت. به همین علت رنگ تاج دندان باید با دقت انتخاب شود تا زیباترین نتیجه را مخصوصاً در ناحیه جلوی فک ایجاد کند.
پرسلین یکی از متداول‌ترین موادی است که به عنوان تاج دندان مورد استفاده قرار می گیرد. چون خاصیت شفافیت آن دقیقاً مشابه با مینای دندان است و زمانی که رنگ آن مطابق با سایر دندانهای طبیعی انتخاب شود؛ هیچ کس نمی تواند تفاوت آن را با دندان طبیعی تشخیص دهد.

دندانپزشکی زیبایی و انطباق سایه رنگ تاج دندان: 

آیا می دانستید که دندانهای طبیعی فقط از یک رنگ تشکیل نشده‌اند و در حقیقت دندان‌ها از چندین سایه رنگ همانطور که در چارت رنگ تاج دندان قدیمی نمایش داده شده بود ایجاد شده اند؟ در اینصورت چطور سایه رنگ صحیح را برای تاج ایمپلنت دندان خود انتخاب کنیم؟
 اگر می‌خواهید تاج دندان ایمپلنت شما با سایر دندانهای طبیعی منطبق باشند باید عواملی مانند رنگ پوست رنگ مو و رنگ سفیدی چشم های خود را را در نظر بگیرید. تا پیش از از دهه ۱۹۸۰ تمامی دندانپزشکان از چارت چرخه رنگ برای انتخاب رنگ تاج دندان استفاده می کردند. این چارت رنگ تاج دندان را به چهار دسته بندی a،  b،  c و d  با ۴ سایه رنگ مختلف تقسیم می کرد که از درجه بندی یک تا چهار موجود بودند. به این معنی که درجه یک روشن تراین سایه رنگ بود. زمانیکه ونیرهای پرسلین برای اولین بار در سال ۱۹۸۵ معرفی شدند و عموم مردم از این روش دندانپزشکی زیبایی آگاه گردید؛ کم کم درخواست ها برای استفاده از این پروتز دندان مصنوعی گسترش پیدا کرد. سپس در سال ۲۰۰۰ یک روش جدید ارائه گردید در این روش ابتدا سفید ترین حالت دندان های طبیعی یک فرد پس از بلیچینگ کردن یا روش های سفید کردن دیگر دندان توسط دندانپزشک تشخیص داده میشود که به عنوان سایه B در نظر گرفته می شود. اگر انتخاب رنگ بر اساس همین رنگ باشد تاج دندان سفید تر از کل دندانهای طبیعی به نظر خواهد رسید. به همین علت سایه ها با ترکیبی از رنگ ها با درجات BL1، BL2 ، BL3 و BL4 طراحی می شوند اگر میخواهید لبخند هالیوودی داشته باشید می ‌توانید روشنترین رنگ یعنی BL1 را انتخاب کنید. 

دندانپزشکان کدام رنگ را برای تاج دندان ایمپلنت توصیه می کنند؟

برای بیمارانی که به دنبال انتخاب رنگ تاج دندانی هستند که طبیعی تر به نظر برسد. انتخاب یک دندانپزشک متبحر و متخصص در این امر از اهمیت بالایی برخوردار است. دندانپزشکی زیبایی یا ترمیمی ترکیبی از علم و هنر است. دندانپزشک حرفه ای و موفق در این زمینه باید بتواند موقعیت کانتور، تکسچر و رنگ تاج دندان را به خوبی تشخیص داده و تولید رنگها را با هم ترکیب کند که بیشترین انطباق را با دندانهای طبیعی اطراف داشته باشد.
معمولا دندان های طبیعی رنگ تیره تری نسبت به آنچه که اکثر افراد تصور می کنند؛ دارند. در نتیجه اگر سایه تاج دندان را از نوع درجه ۲ تا ۳ انتخاب کنید. احتمالاً تطابق بیشتری با سایر دندان های شما خواهد داشت. معمولا دندان پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند پیش از انتخاب رنگ تاج دندان، دندانهای طبیعی خود را با روش‌هایی مانند بلیچینگ سفید کنند. به این ترتیب انتخاب رنگ تاج دندان جدید راحت تر بوده و انطباق آن با دندانهای طبیعی بسیار ساده تر خواهد شد.
رنگ نهایی تاج دندان تحت تاثیر بازتاب نور و همچنین رنگ هایی است که در اطراف آن دیده می شود که شامل رنگ پوست، رنگ مو و رنگ سفیدی چشم است.
دندانپزشکان از یک گراف سایه رنگ کمک می گیرند تا طبیعی ترین پروتز دندان مصنوعی را خلق کنند. آنها معمولاً دندان نمونه را در محل مشخص داخل دهان فرد قرار میدهند و کنتراست آن را با سایر دندانها و ساختار چهره بررسی می کنند. این کار به راحتی آنچه که می شنوید نیست و دندانپزشک باید تخصص و تبحر کافی در انتخاب رنگ مناسب تاج دندان را داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است رنگی که زیر نور زرد رنگ مطب دکتر مناسب به نظر می رسد در نور طبیعی اصلاً با سایر دندانهای طبیعی مطابقت نداشته باشد.
دندانپزشک با تجربه معمولاً با صبر و حوصله زیاد، رنگ‌دندان و تاج دندان مصنوعی را انتخاب می کند و سایه رنگ تاج دندانی را با استفاده از ترکیب چندین رنگ میسازد. چون دندانهای طبیعی شما نیز فقط از یک رنگ ساخته نشده است و سایه های رنگ متفاوتی سطح روی تاج دندان را تشکیل داده اند.

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!