مراقبت های ارتودنسی - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی


بریس سرامیکی برخلاف تصور محکم و بادوام است و اگر به خوبی از آن مراقبت شود، براکت‌های سرامیکی نیز مانند براکت‌های فلزی کار خواهد کرد. با رعایت توصیه‌های زیر می‌توانید از بریس سرامیکی بهتر مراقبت کنید:

ü      بریس سرامیکی مستعد لک شدن است، بنابراین باید دندان‌ها را حداقل دو بار در روز به روش صحیح مسواک بزنید. رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی اهمیت مضاعفی دارد، چرا که دسترسی به بعضی ناحیه‌ها دشوار است و احتمال جمع شدن پلاک در این نقاط وجود دارد.

ü      اگرچه بریس سرامیکی بادوام است، اما آسیب ناپذیر نیست. بنابراین بهتر است در طول درمان از خوردن خوراکی‌های سفتی مانند ذرت بو داده و آب نبات خودداری کنید.

ü      دندان‌ها را هر ۶ ماه یک بار جرم گیری کنید.

 

مراقبت ارتودنسی ثابت –  بریس‌های فلزی

در صورتی که شما از ارتودنسی فلزی استفاده می‌کنید باید در مورد غذاهایی که می‌خورید کمی بیشتر مراقب باشید. در واقع تغذیه صحیح، بخشی از برنامه مراقبت از بریس‌های شما می‌باشد. سعی کنید از خوردن گوشت، سبزیجات خام و هر نوع غذایی که جویدن آن سخت است، خودداری کنید. همچنین از خوردن خوراکی‌های جویدنی مثل نان شیرینی، کارامل و شیره و نیز غذاهای ترد مثل چیپس و ذرت بو داده و آب‌نبات‌های سخت و آجیل اجتناب کنید. از گاز زدن به سیب، هویج و سایر میوه‌ها نیز خودداری کنید.

ممکن است شما سوزش و جراحت‌های مختصری را در دهان و دندان‌های خود احساس کنید که با شستشوی دهانتان با کمی آب نمک ولرم می‌توانید آن را تسکین بدهید. همچنین می‌توانید کمی موم (واکس) روی بریس‌ها بگذارید تا تحریک و حساسیت دندان‌ها کمتر شود. سعی کنید کمی نرم کننده لب (بالم) هم روی لب‌هایتان بمالید تا از خشک شدن آنها جلوگیری کند. دندانپزشک شما در صورت نیاز یک داروی مسکن نیز برایتان تجویز خواهد کرد.

کشیدن نخ دندان، باید جزئی از برنامه هر روزه شما برای مراقبت از بریس‌هایتان باشد. این کار ممکن است در اوایل کمی برای شما سخت باشد، اما اگر کمی حوصله به خرج بدهید و برای انجام دادن صحیح این کار کم وقت بگذارید، کم کم برایتان ساده خواهد شد. برای مسواک زدن دندان‌هایتان از یک مسواک مخصوص برای ارتودنسی فلزی مانند مسواک پروکسی (Proxy) استفاده کنید. این مسواک می‌تواند ذرات غذای باقیمانده در بین بریس و دندان‌ها را تمیز کند. دقت کنید که اطراف براکت‌های فلزی را باید خیلی خوب مسواک بزنید. همچنین باید بلافاصله بعد از صرف هر وعده غذایی، حتماً دندان‌هایتان را مسواک بزنید. سعی کنید شب‌ها قبل از خواب که وقت بیشتری برای مسواک زدن دارید، دندان‌هایتان را با دقت و به طور کامل تمیز کنید.

 

مراقبت از پلاک متحرک

پلاک‌های متحرک بسیار ظریف و آسیب پذیرند. توصیه‌های زیر را رعایت کنید تا پلاک آسیب نبیند:

·         هنگام در دهان داشتن پلاک از خوردن خوراکی‌های سفت، چسبناک و شیرین خودداری کنید.

·         پلاک متحرک را در آب جوش یا داغ نشویید، چون پلاستیک آن در حرارت بالا ذوب می‌شود.

·         پلاک را هنگام شنا کردن دربیاورید.

·         اگر در چند روز اول نتوانستید به راحتی با پلاک صحبت کنید، سعی کنید مشکل را با تمرین کردن حل کنید. برای مثال آواز بخوانید یا متنی را با صدای بلند قرائت کنید. گفتار به تدریج پس از دو یا سه روز به حالت معمول برمی‌گردد.

·         پلاک را یک بار در هفته با محلول شوینده تمیز کنید.