02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

اجزای ایمپلنت دندان چیست و از چه چیزی ساخته شده است؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1398/07/18

طی چند دهه گذشته دندانپزشک زیبایی و استفاده از ایمپلنت های دندانی بین بیماران گسترش بسیاری پیدا کرده است. طی این زمان، اهمیت این که بیماران از عملکرد و زیبایی ایمپلنت های دندانی جایگزین شده با دندان های طبیعی خود مطمئن باشند؛ مشخص شده است. به همین علت سازندگان سعی کرده اند اجزاء ایمپلنت دندان را با طراحی های مبتکرانه به نحوی بسازند که درصد موفقیت کاشت ایمپلنت افزایش پیدا کند.
ایمپلنت های دندانی روش موثری برای جایگزین کردن دندان از دست رفته هستند در صورتی که به خوبی از آنها مراقبت شود می توانند تا پایان عمر پایدار در دهان بیمار باقی بماند. اجزای ایمپلنت دندان شامل فیکسچر، اباتمنت و تاج دندان مصنوعی می شود. این اجزا به نحوی طراحی می شود که ایمپلنت های دندان بیشترین پایداری و دوام را در دهان بیمار داشته باشد.
هر قطعه ایمپلنت دندان برای افزایش استحکام، دوام و طول عمر آن طراحی شده تا بیمار بتواند از نتایج کاشت ایمپلنت در صورتی که به خوبی از آن مراقبت کند تا پایان عمر استفاده کند. چون پروتز و فیکسچر عملکردی دقیقاً مانند دندان طبیعی و ریشه ی آن دارند می توان به راحتی با آنها هر چیزی را جوید و سایر فعالیت‌های روزمره مانند صحبت کردن نیز مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند. البته رعایت بهداشت دهان و دندان نقش بسزایی در دوام و طول عمر ایمپلنت دندان ایفا می کند. اکثر دندانپزشکان به علت دوام و راحتی ایمپلنت دندان این روش جایگزین کردن دندان از دست رفته را به بیماران توصیه می‌کنند.
اگر می‌خواهید ایمپلنت‌دندان بکارید اطلاعات مختلفی وجود دارد که می توانید آنها را پیش از اقدام به کاشت ایمپلنت بررسی کنید. بهتر است بدانید که برخی از ایمپلنت ها جنس بهتری دارند و دوام و طول عمر آنها در استخوان فک شما بیشتر است.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت های دندانی یک قطعه فلزی معمولا از جنس تیتانیوم هستند که از سه بخش اصلی تشکیل شده اند و و به عنوان جایگزین برای دندان از دست رفته شما در استخوان فک کاشته می شوند. سه جزء اصلی ایمپلنت دندان عبارت است از: 
تاج دندان:
این قطعه شبیه دندان طبیعی است که معمولاً از مواد سرامیکی ساخته شده و به نحوی طراحی می شود که به شکل دندان طبیعی به نظر برسد.
کانکتور:
کانکتور گاهی اوقات اباتمنت نامیده می‌شود و ابزاریست که برای ثابت نگه داشتن تاج دندان مصنوعی روی پایه ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً به شکل شش وجهی یا هشت وجهی است.
پایه ایمپلنت:
پست یا فیکسچر یک پیچ تیتانیومی است که به استخوان فک جوش خورده و یک پایه مستحکم، ایمن و پایدار برای نگه داشتن تاج دندان مصنوعی به وجود می آورد.
فرآیند کاشت ایمپلنت دندان چگونه است؟

فرآیند کاشت ایمپلنت دندان نیاز به عمل جراحی دارد و به طور معمول در شرایطی که بیمار بیهوش است؛ انجام می گیرد. در طول عمل جراحی دندان پزشک سوراخ کوچکی در استخوان فک دریل می کند و با دقت پایه ایمپلنت را داخل استخوان پیچ می نماید. سپس لثه پس از بهبودی روی پایه ایمپلنت را می پوشاند. 
بعد از اینکه پایه ایمپلنت به خوبی با استخوان فک جوش خورد؛ مرحله دوم عمل جراحی انجام می‌گیرد تا کانکتور به بالای ایمپلنت متصل شود. در نهایت تاج روی کانکتور متصل می‌شود. این تاج که به کانکتور متصل شده با سیمان مخصوص به دندان مستحکم شده و با یک پیچ کوچک پایدار باقی می ماند.

تفاوت بین مواد مورد استفاده برای ساخت اجزاء ایمپلنت دندان چیست؟

تفاوت های اساسی به پ مواد مورد استفاده برای ساخت ایمپلنت وجود دارد. البته نیازی نیست که شما به دنبال مدل، نوع، ساخت، طراحی و جنس ایمپلنت های دندانی هنگامی که تصمیم به کاشت ایمپلنت میگیرید؛ بگردید. این کار معمولاً به عهده پریودنتیست است. شما فقط باید مطمئن باشید که ایمپلنتولوژیست توانایی و تجربه کافی در کاشت ایمپلنت را داراست و به بازار ایمپلنت های موجود مسلط است و می‌تواند طبق بودجه شما بهترین ایمپلنت را در دهان شما بکارد.
در حال حاضر بیش از ۶۰ سازنده ایمپلنت دندان با جنس های مختلف که اجزاء گوناگون ایمپلنت شامل پایه، کانکتور و تاج دندان را می سازند؛ وجود دارند که مورد تایید FDA نیز هستند. بر اساس جنس و مواد مورد استفاده برای ساخت اجزاء مختلف ایمپلنت، کیفیت، دوام و طول عمر آنها با یکدیگر متفاوت است.
اگر تصمیم به کاشت ایمپلنت گرفته اید باید مطمئن شوید که پریودنتیست شما با سازندگانی کار می‌کند که اعتبار و سابقه خوبی دارند. معمولاً سازندگانی که روی بخش تحقیق و توسعه محصولات خود سرمایه گذاری می کنند ایمپلنت های دندانی با کیفیت تری به بازار عرضه می نمایند.

جنس اجزاء ایمپلنت دندان

چندین دهه است که ایمپلنت های دندانی به عنوان روشی دائمی جایگزین روش هایی مانند بریج و دندان مصنوعی شده است. بسیاری از بیماران مشتاق انجام عمل جراحی ایمپلنت دندان هستند اما ابتدا می‌خواهند در مورد اجزاء سازنده ایمپلنت های دندانی، فرایند کاشت، جنس و نحوه عملکرد هر کدام از آنها و نقشی که در موفقیت آمیز بودن عمل کاشت ایمپلنت دارند؛ اطلاعات بیشتری به دست بیاورند.
اگر می خواهید بدانید اجزای ایمپلنت دندان چیست؛ می توانید ادامه این راهنما را مطالعه کنید. ۳ جز اصلی ایمپلنت دندان به تفصیل بررسی شده و نحوه عملکرد آنها برای موفقیت آمیز بودن روش کاشت ایمپلنت شرح داده شده است:

1. فیکسچر

پایه ایمپلنت که به عنوان فیکسچر شناخته می شود یک ساختار کوچک و به شکل پیچ است که زیر لثه قرار می‌گیرد. بعد از اینکه جراح سوراخ کوچکی در استخوان فک شما جایی که ریشه دندان طبیعی از دست رفته قبلا قرار داشت؛ ایجاد کرد؛ فیکسچر را طی یک عمل جراحی در استخوان فک قرار می‌دهد. این فیکسچر به عنوان ریشه مصنوعی یا ریشه ایمپلنت ها شناخته می شود. در طول فرآیند ریکاوری و بهبود، این فیکسچر با استخوان فک طی فرآیندی که اسئواینتگریشن نامیده می شود؛ جوش می خورد. در این فرآیند پایه ایمپلنت کاملا پایدار و مستحکم در استخوان فک شما نگه داشته می شود.
پایه یا پست ایمپلنت دندان همان فیکسچر است اولین جزء ایمپلنت دندان است که در دهان نصب می شود. این فیکسچر از فلز تیتانیوم هایپوآلرژنیک ساخته می‌شود. فیکسچر ایمپلنت داخل استخوان فک دریل شده و زیر خط لثه کاشته می شود. با گذشت زمان فیکسچر به استخوان فک جوش خورده و یک پایه دائمی و مستحکم را ایجاد خواهد کرد. زمانیکه فیکسچر در جای خود ثابت شد به عنوان ریشه تاج دندان مصنوعی عمل خواهد کرد. البته چندین ماه زمان می‌برد تا پایه ایمپلنت به استخوان فک جوش بخورد که به این فرآیند اسئواینتگریشن می‌گویند. مابقی اجزای ایمپلنت دندان تا زمانی که فرایند اسئواینتگریشن تکمیل نشود؛ نصب نخواهند شد.
فیکسچر ایمپلنت معمولاً از جنس تیتانیوم ساخته می شود. تیتانیوم به عنوان فلزی شناخته شده که با بدن انسان سازگاری مناسبی دارد. استفاده از مواد سازگار با بافت‌های بدن انسان شانس موفقیت آمیز بودن فرآیند اسئواینتگریشن را بدون ریسک پس زدن افزایش می دهد.
فیکسچر قطعه ای از ایمپلنت است که داخل استخوان فک پیچ شده و با آن جوش میخورد. این قطعه زیر خط لثه قرار گرفته و هدف از کاشت آن داشتن عملکردی شبیه ریشه دندان است.
الف) مواد سازنده فیکسچر
مواد مورد استفاده برای ساخت یک فیکسچر ایمپلنت می‌تواند فلزی یا سرامیکی باشد.
تیتانیوم که خلوص بالایی در حد 99.5 درصد دارد یا آلیاژهای آن که با آلومینیوم و وانادیوم ترکیب شده‌اند که استحکام و مقاومت آن را در برابر شکستن بالا ببرند؛ ممکن است به عنوان پایه ایمپلنت مورد استفاده قرار بگیرند.
زیرکونیا  این ماده یک نوع سرامیکی با مقاومت بالاست که در برخی کاربرد های دندانی شامل تاج های دندانی مورد استفاده قرار می گیرد
شکل فیکسچر می تواند به شکل سوراخ دار یا یک قطعه جامد استوانه آیا با طراحی پیچی شکل باشد
ب)  شکل دهی سطحی خاص
سطح فیکسچر ممکن است صاف باشد اما برخی سازندگان سطح آن را ماشین کاری می‌کنند تا زبر شود و یا شیار های میکروسکوپی در آن ایجاد می کنند. به این ترتیب مساحت سطح خارجی کل فیکسچر افزایش یافته و جوش خوردن آن با استخوان فک راحت‌تر خواهد بود.
ج) پوششهای سطحی خواص
سطح یک فیکسچر معمولاً با مواد احیای استخوان مانند هیدروکسی اپتات (hydroxyapatite) پوشش داده می‌شود و برخی سازندگان معتقدند که این پوشش به فرآیند اسئواینتگریشن کمک می کند که سریع تر انجام شود. 

2. اباتمنت

چون خود فیکسچر زیر خط لثه قرار دارد و احتمالاً دندان مصنوعی نمی تواند به درستی روی آن سوار شود از این کانکتور که اباتمنت نامیده می شود؛ استفاده می شود. اباتمنت یک پیچ کوتاه است که مستقیماً روی خط لثه قرار می گیرد تا از تاج دندان مصنوعی حمایت کند؛ اباتمنت ممکن است از جنس فلزی یا ماده ای به رنگ خود دندان ساخت شود و ممکن است به خود فیکسچر چسبیده باشد و یا به عنوان یک قطعه جداگانه بعدا روی آن سوار شود.
اباتمنت دقیقا روی خط لثه قرار میگیرد و بخشی از ایمپلنت دندان است که تاج دندان مصنوعی را در محل خود روی پایه ایمپلنت مستقر می کند. اباتمنت داخل فیکسچر پیچ می‌شود و سپس تاج دندان مصنوعی به اباتمنت متصل می گردد. به طور معمول تا زمانی که پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش نخورده باشد؛ اباتمنت به آن متصل نمی شود. این مدت زمان ممکن است حدود ۵ تا ۶ ماه از زمانی که پایه داخل استخوان فک کاشته شده زمان ببرد و سپس اباتمنت به آن متصل شود. زمانی که اباتمنت اضافه شد تاج دندان مصنوعی نیز روی آن نصب می شود.
اباتمنت هایی که به صورت یک قطعه جداگانه هستند تا زمانی که فرایند اسئواینتگریشن به طور کامل انجام نشود به فیکسچر متصل نمی شوند چون پایه ایمپلنت باید استحکام و دوام کافی برای نگه داشتن اباتمنت را داشته باشد. اما در صورتی که از روش کاشت ایمپلنت فوری و سوار کردن تاج دندان فوری استفاده شود؛ جراح، اباتمنت و پروتز دندان مصنوعی را همزمان با هم در دهان بیمار قرار خواهد داد.
بخش اباتمنت ایمپلنت دندان، قطعه ای است که هم داخل و هم روی خط لثه قرار می گیرد. این قطعه از تاج یا دندان مصنوعی که روی آن قرار گرفته حمایت می کند. اباتمنت معمولاً تا زمانی که فرایند اسئواینتگریشن کامل نشده چه به صورت پیچ شدن و چه به صورت سیمان شدن به پایه ایمپلنت متصل نمی شود. اما در ایمپلنت های دندان های پیشین که زیبایی اهمیت بسیاری دارد ممکن است دندانپزشک فیکسچر، اباتمنت و تاج دندان مصنوعی موقتی را همزمان با هم داخل دهان بیمار قرار دهد. اباتمنت ممکن است ساختاری هیبریدی سرامیکی یا فلزی داشته باشد در برخی موارد مخصوصاً ایمپلنت های سرامیکی، فیکسچر و اباتمنت به صورت یک قطعه سرهم شده تولید می شوند.

3. پروتز دندان

پروتز بخشی از ایمپلنت های دندان است که دقیقاً شبیه دندان طبیعی عمل کرده و ظاهر آن نیز به شکل دندان طبیعی ساخته می شو.د این پروتز دندان مصنوعی ممکن است از مواد مختلفی مانند پرسلین یا سرامیک ساخته شود و به دو روش پیچ کردن روی اباتمنت یا سیمان کردن نصب می شود.
آخرین جزء ایمپلنت دندان، تاج دندان مصنوعی است که جای دندان طبیعی از دست رفته را می گیرد. در برخی موارد از روش بریج یا دندان مصنوعی به جای یک تاج تکی استفاده می شود. پس از اینکه آخرین قطعه ایمپلنت دندان یا همان پروتز دندان مصنوعی روی اباتمنت سوار شود؛ ظاهر و عملکرد آنها دقیقا شبیه دندان طبیعی خواهد بود.
عبارت پروتز دندان به تاج دندان بریج یا دندان مصنوعی اشاره دارد که پایه ایمپلنت آن را ساپورت میکند. بسته به طراحی آن ممکن است به اباتمنت پیچ شده یاسیمان شود که معمولاً در تاج های دندانی تکی و بریج این روش استفاده می‌شود اما برای دندانهای مصنوعی و اوردنچر در محل مورد نظر با گیره وصل شده یا با چفت محکم می شود.
اجزاء درست را برای ایمپلنت دندان خود انتخاب کنید
انتخاب اجزای ایمپلنت دندان که بیشترین ایمنی و دوام را پس از کاشت ایمپلنت داشته باشند؛ در افزایش درصد موفقیت این روش بسیار موثر است. با طراحی های با کیفیت و مبتکرانه امروزی که سازندگان تحت استانداردهای کنترل کیفیت دقیق رعایت می کنند؛ ایمپلنت های دندانی با دوام ترین روش های درمانی جایگزین کردن دندان از دست رفته هستند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات و محصولات ایمپلنت های دندان که در کلینیک دندان ارائه می شود می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

آزاده

با سلام؛ آقای دکتر اگر تاج دندانیه (دندان ایمپلنت شده) بشکند چگونه ترمیم خواهد شد؟ ممنون

دکتر شهاب محمدی

سلام دوباره باید قالب گیری شود و ‌تاج تهیه شود

علی

سلام من امروز دوتا دندون اایمپلنت کردم از کجا بفهمم جنس اصلی و یا حدااقل خوب بوده است

دکتر شهاب محمدی

سلام از دندونپزشکتون جعبه ایمپلنت رو درخواست کنین

علی

سلام من امروز دوتا دندون اایمپلنت کردم از کجا بفهمم جنس اصلی و یا حدااقل خوب بوده است

دکتر شهاب محمدی

سلام از دندونپزشکتون جعبه ایمپلنت رو درخواست کنین

کیوان نیک اختر

سلام و خسته نباشید . یک سوال دارم من پایه ایمپلنت گذاشتم طبق نظر کارشناسان پایه کوتاه هست اگر خواستم پایه بلندتر بذارم آیا دوچار مشکل میشوم الان ۵هفته هست که کار گذاشتم ممنون میشم توضیح بدید

دکتر شهاب محمدی

سلام باید معاینه بشید.