02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

مراحل کاشت ایمپلنت دندان - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1398/06/02

ایمپلنت دندان شامل جایگزین کردن جای خالی دندان با یک پایه فلزی به شکل یک پیچ است که به منظور حمایت از تاج دندان، مستقیماً داخل استخوان فک کاشته می شود. کاشت پایه ایمپلنت دقیقاً داخل حفره دندان از دست رفته انجام می گیرد و مراحل کاشت ایمپلنت نیز دقیقا بر همین اساس استوار است. بنابراین اگر یک یا چند دندان خود را بر اثر تصادف، ضربه شدید یا کشیدن دندان از دست داده اید باز هم می‌توانید جای خالی دندان در لبخند خود را توسط عمل جراحی ایمپلنت دندان پر کنید.
پروتز دندان مصنوعی یا تاج دندان ایمپلنت نیز توسط اباتمنت روی پایه ایمپلنت سوار می شود. در حقیقت پایه ایمپلنت فقط به عنوان ریشه دندان عمل کرده و عملکردی شبیه ریشه دندان طبیعی دارد. اما ظاهر آن پیش از نصب پروتز دندان مصنوعی شبیه دندان طبیعی نیست. ایمپلنت دندان بهترین جایگزین روش بریج است و برای افرادی که چندین سال است از دندان های مصنوعی متحرک استفاده می کنند که روی لثه آنها سوار شده و استحکام چندانی ندارد؛ گزینه مناسبی می باشند.
ایمپلنت ها شباهت بسیار زیادی به دندانهای طبیعی دارند و ظاهر تاج دندان مصنوعی سوار شده روی ایمپلنت های دندان بسیار زیباتر از دندان مصنوعی یا بریج دندان است. روش کاشت ایمپلنت دندان به نحوی است که نیازی به آسیب رساندن یا تراشیدن دندان‌های مجاور به منظور ایجاد فاصله مناسب بین دندان ها جهت نصب تاج دندان و یا استفاده از دندانهای مجاور به عنوان پایه ندارد. پروتز دندان مصنوعی ایمپلنت دقیقاً طبق ابعاد فضای خالی موجود بین دندان ها طراحی شده و روی پایه ایمپلنت سوار می شود.

ایمپلنت چه زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

ایمپلنت های دندانی که به جای یک یا چند دندان از دست رفته کاشته می شوند معمولاً توسط افرادی که تمایل دارند از یک روش دائمی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته شان استفاده کنند که کمترین آسیب را به دندان ها استخوان فک و لثه در طولانی مدت وارد کند؛ سفارش داده می شوند. همچنین افرادی که به علت استفاده مداوم از بریج یا دندان مصنوعی متحرک استخوان فک آنها در معرض تحلیل رفتن قرار دارد؛ توصیه می شود که به جای دندان مصنوعی از اوردنچر یا بریج بر پایه ایمپلنت استفاده کنند تا تحلیل استخوان فک یا بیماریهای لثه آنها پیشرفت نکند.
در صورتی که مدتی است دندانتان شکسته است و یا آسیب جدی دیده اما هنوز آن را نکشیده اید بهتر است به منظور کاشت ایمپلنت دندان هر چه سریعتر اقدام به کشیدن ریشه دندان نمایید. در صورتی که دندان شما توسط روش های دندانپزشکی مانند درمان ریشه یا روت کانال امکان درمان نداشته باشد؛ نیازی به کشیدن و جایگزین کردن آن با ایمپلنت دندان نیست بلکه کاشت ایمپلنت فقط زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که دندان به طور کامل تخریب شده باشد و نتوان آن را درمان کرد.


مراحل کاشت ایمپلنت

اجزاء ایمپلنت

یک دندان کامل که با روش کاشت ایمپلنت در دهان بیمار قرار داده می شود از اجزاء زیر تشکیل شده است:
فیکسچر: یک پست یا پایه تیتانیومی که در استخوان فک بالا و پایین کاشته می شود. این پایه که به شکل یک پیچ است و در محلی که دندان خود را از دست دادید داخل حفره های دندانی کاشته می شود. استحکام و پایداری این پایه فلزی از ریشه دندان شما نیز بیشتر است. علاوه بر این نسبت به پوسیدگی نیز مقاوم است. این پایه تیتانیومی موجب می شود تاج دندان با ظاهری کاملاً طبیعی در محل خود مستحکم شود. برخلاف به روش بریج نیازی به تراشیدن دندان‌های سالم مجاور نیست. چون تاج دندان مصنوعی روی پایه ایمپلنت تکیه داده می شود.
اباتمنت: جنس اباتمنت می تواند از سرامیک، فولاد ضد زنگ، زیرکونیا، طلا یا تیتانیوم باشد. اباتمنت داخل فیکسچر پیچ می شود و به عنوان ابزاری برای اتصال تاج دندان به پایه ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد. از ضمائم اتصال دیگری نیز که از تاج حمایت می کند؛ استفاده می شود تا استحکام بیشتر تاج روی ایمپلنت تضمین شود. استفاده از اباتمنت به منظور جلوگیری از افتادن تاج دندان از روی پایه ایمپلنت یا ترک خوردن آن هنگامی که با زدن که فشار زیادی به آن وارد می شود؛ ضروری است.
تاج دندان یا پروتز دندان مصنوعی ایمپلنت: تاج بخشی از دندان ایمپلنت شده است که کاملا شبیه دندان طبیعی هر فرد ساخته می شود. تاج به عنوان یک کپ روی ایمپلنت قرار گرفته و جایگزین دندان طبیعی می‌شود. جنس آن بسیار سخت است است و نسبت به زرد شدن و پوسیدگی نیز مقاوم است. تاج دندان معمولاً از یک آلیاژ فلزی که به سرامیک جوش می خورد ساخته شده و از دندان طبیعی سخت تر است. تاج داخل اباتمنت پیچ شده و یا به آن سیمان می شود. در صورتی که تاج داخل اباتمنت پیچ شود فضاهای خالی با کامپوزیت که همان ماده سفید کننده دندان های پوسیده است پر می شود.

مراحل کاشت اجزاء ایمپلنت

آماده سازی: در این مرحله استخوان فک برای انجام عمل جراحی آماده می شود در صورتی که نیاز به پیوند استخوان داشته باشید گرفت استخوان به استخوان فک شما پیوند زده می شود تا فضا و تراکم کافی به منظور کاشت پایه ایمپلنت ایجاد شود. در صورتی که ارتفاع و پهنای استخوان کافی نباشد ایمپلنت به طور کامل به استخوان فک جوش نخورده و روش کاشت آن با شکست مواجه خواهد شد.
عمل جراحی کاشت فیکسچر: چون پایه ایمپلنت طی یک عمل جراحی داخل حفرات دندان کاشته می شود ابتدا دندانپزشک لثه شما را برش داده و سپس استخوان فک را تا اندازه مناسب دریل می کند و از طریق پیچ کردن، پایه ایمپلنت را داخل استخوان فک می کارد.
سالم بودن بافت های لثه و دندان های مجاور: دندان طبیعی و بافت های اطراف حفره های دندانی که ایمپلنت باید در آن کاشته شود باید از سلامت کافی برخوردار بوده و به بیماری‌هایی مانند پریودنتیتیس یا ژنژویت مبتلا نباشد. در غیر این صورت فرآیند کاشت ایمپلنت موفقیت‌آمیز نخواهد بود.
ریشه دندانی جدید: بعد از اینکه فیکسچر با استخوان فک جوش خورد و پست ایمپلنت با استخوان فک یکی شد کاملا به عنوان یک ریشه دندانی جدید جهت سوار کردن تاج دندان روی آن آماده شده است. در این مرحله به یک اباتمنت نیاز است تا اتصال بین تاج دندان و پایه ایمپلنت برقرار شود.
تاج دندان: کپ یا تاج دندان نسبت به استفاده از دندان مصنوعی یا بریج دندانی مزایای بسیار زیادی از جمله شبیه بودن ظاهر آن به دندان طبیعی و عملکردی دقیقا مطابق با دندان طبیعی را دارد. پروتز دندان مصنوعی ایمپلنت زمانی که توسط اباتمنت به پایه ایمپلنت متصل می شود؛ احساس راحتی را به بیمار منتقل کرده و از لحاظ ظاهری نیز هیچ تفاوتی با دندان طبیعی نخواهد داشت. با پر شدن جای خالی دندان، جویدن و گاز زدن غذا ها به راحتی انجام گرفته و دندانهای مجاور نیز تعادل و تراز خود را حفظ می کنند. بدون انجام ایمپلنت، دندانهای مجاور به سمت جای خالی کج شده و از جای خود خارج می‌شوند که در نتیجه شکل و ساختار فک را دچار مشکل می کند. با کاشت ایمپلنت و نصب تاج دندان روی آن ساختار چهره، استخوان فک و چانه کاملا حفظ شده و با افزایش سن مشکلات جدی تری مانند تحلیل استخوان فک ایجاد نخواهد شد.
بریج بر پایه ایمپلنت: حتی اگر از از یک پایه ایمپلنت برای نگه داشتن دو یا سه تاج دندانی استفاده کنید از مزایای کاشت ایمپلنت بهره مند خواهید شد. در این شرایط نیز علاوه بر اینکه احتمال افتادن تاج دندان وجود ندارد از تحلیل استخوان فک جلوگیری شده و دندانهای مجاور نیز سالم باقی خواهد ماند.

توضیح مرحله به مرحله کاشت ایمپلنت و سوار کردن تاج دندان

در ادامه مراحل کاشت ایمپلنت به صورت گام به گام توضیح داده شده تا افرادی که قصد کاشت ایمپلنت دارند به طور کامل با نحوه انجام آن آشنا شوند:
مشاوره اولیه: پیش از اقدام به کاشت ایمپلنت باید با دندان پزشک مشورت کنید. در این مرحله دانپزشک بررسی‌های اولیه را روی دندانهای شما انجام می دهد که ممکن است بیشتر از آنچه انتظار دارید زمان ببرد. در جلسه اول مشاوره با دندانپزشک باید با یک ایمپلنتولوژیست یا دندانپزشک زیبایی مشورت کنید. این متخصصان یا دندانپزشکان عمومی که دوره های مخصوص کاشت ایمپلنت را گذرانده‌ اند با بررسی های اولیه تایید می کنند که شما کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت هستید. سپس تست های کاملی از شما گرفته می شود و سابقه درمان دندان های شما به طور کامل بررسی خواهد شد. در این مرحله قالبی از لثه ها و دندان های شما برای ساخت مدل های دندانی و همچنین عکس اشعه ایکس از استخوان فک به خصوص در ناحیه ای که دندان تان را از دست داده اید؛ گرفته می شود. انجام سی تی اسکن از دهان نیز ضروری است تا دندانپزشک نحوه انجام کاشت پایه ایمپلنت را تشخیص دهد. به این ترتیب دندان پزشک تشخیص میدهد که استخوان فک شما تراکم و ارتفاع کافی برای کاشت ایمپلنت را داشته باشد. در غیر اینصورت به شما توصیه می‌کند که پیش از اقدام به کاشت ایمپلنت عمل پیوند استخوان را انجام دهید. با انجام سی تی اسکن ایمپلنتولوژیست رشته های عصبی و سینوس های شما را نیز چک کرده و محل و موقعیت کاشت ایمپلنت را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که با این رشته های عصبی و یا سینوسها برخورد نداشته باشد.
پیوند استخوان: درصورتی که تراکم و ارتفاع استخوان فک شما به منظور نگه داشتن پایه ایمپلنت طبق اشعه ایکس یا سی تی اسکن کافی نباشد؛ دندانپزشک پیوند استخوان را به شما توصیه خواهد کرد. در صورتی که عمل پیوند استخوان در صورت نیاز انجام نگیرد احتمال دارد که پایه ایمپلنت در اثر وارد آمدن فشار زیاد هنگام جویدن یا گاز زدن غذا ها لق شده و یا بیفتد و در نتیجه عمل کاشت ایمپلنت با شکست مواجه شود.
در عمل پیوند استخوان پودر استخوان یا گرفت استخوانی از منابع مختلفی مانند قسمتهایی از بدن خود بیمار یا از یک دهنده و یا از استخوان بدن حیواناتی مانند گاو تهیه می شود و این عمل جراحی در نواحی مورد نیاز توسط دندانپزشک کاشته می‌شود تا با استخوان فک بیمار جوش خورده و تراکم یا ارتفاع کافی را ایجاد کند. در روش دیگری که به افزایش طول تاج یا ریج استخوان معروف است دندانپزشک مواد استخوان را به نحوی داخل استخوان فک کار می گذارد که پس از جوش خوردن ارتفاع استخوان بیشتر شود. در این روش باید از پین ها و پیچ هایی در استخوان فک استفاده کرد تا به رشد یا افزایش ارتفاع ریج استخوان فک و پر کردن فاصله بین آنها کمک شود.
در صورتی که پیش از انجام عمل کاشت ایمپلنت به یکی از این روش‌های پیوند استخوان یا افزایش طول ریج نیاز داشته باشید؛ بسته به نحوه انجام عمل و موقعیت آن احتمال به تاخیر افتادن کاشت پایه ایمپلنت از ۴ ماه تا ۱۲ ماه وجود خواهد داشت.
روش سنتی کاشت ایمپلنت
روش سنتی کاشت ایمپلنت طی دو مرحله انجام می گیرد که بین هر مرحله سه تا شش ماه فاصله زمانی وجود دارد. این فاصله زمانی با توجه به شرایط سلامتی و نحوه بهبود زخم بیمار ممکن است متغیر باشد.
جلسه اول: در این مرحله بخش کوچکی از لثه بریده شده و پس از دریل کردن حفرات استخوانی فیکسچر داخل استخوان فک در محلی که دندان طبیعی کشیده شده کاشته می شود. سپس لثه روی پایه ایمپلنت بخیه شده  و زمانی که حدود ۳ تا ۶ ماه به دست فرصت داده می‌شود تا بهبود یابد. در این مدت زمان ایمپلنت نیز با استخوان فک جوش می خورد.
جلسه دوم: بعد از ۳ تا ۶ ماه که از بهبود ایمپلنت می گذرد؛ مرحله دوم در روش سنتی انجام می گیرد در این مرحله لثه مجدداً بریده شده و هیلینگ کپ داخل پایه ایمپلنت پیچ می شود. هیلینگ کپ به منظور بهبود یافتن لثه های اطراف پایه ایمپلنت پیش از سوار کردن دندان مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد. پس از چند هفته هیلینگ کپ برداشته شده و اباتمنت و تاج دندان مصنوعی روی ایمپلنت سوار می شود.

ایمپلنت دیجیتال یا ایمپلنت فوری

بیمارانی که فرصت انتظار برای کاشت ایمپلنت به روش سنتی را ندارند میتوانند از روش ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دیجیتال استفاده کنند. استفاده از این روش توسط برخی از کلینیک ها که تجهیزات لازم جهت طراحی کاشت ایمپلنت به روش دیجیتال و نرم افزار مربوط به آن را دارند؛ انجام می گیرد.
در این روش کاشت ایمپلنت دندان پزشک پایه ایمپلنت، اباتمنت و تاج دندان مصنوعی موقت را در همان جلسه اول در دهان بیمار قرار می دهد. بهبود لثه پس از کاشت ایمپلنت و سوار شدن تاج دندان مصنوعی موقتی بدون استفاده از هیلینگ کپ انجام می گیرد. در این روش نیازی به بخیه زدن و انتظار 4 تا ۶ ماهه برای قرار گرفتن تاج دندان روی ایمپلنت نمی باشد. با مراجعه به کلینیک دندان می توانید با بهره گیری از مزایای کاشت ایمپلنت دیجیتال، فقط طی یک روز از زیبایی مجدد دندانهای خود لذت ببرید.

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

علی

سلام

سجاد

در کار ایمپلند فوری بعلت مسافر بودنم در مدت 20 روز کار باتمام می‌رسد وهزینه واستحکام ایمپلند معمول رادارد ممنون

دکتر شهاب محمدی

سلام باید معاینه بشین ببینیم امکان ایمپلنت فوری برای شما هست یا نه.

سجاد

بعلت کوتاهی وقت ومسافر بودنم خواستار ایمپلنت فوریم حال هزینه واستحکام ب چه صورت هست آیا مانند ایمپلند عادی است

دکتر شهاب محمدی

سلام باید معاینه بشین ببینیم امکان ایمپلنت فوری برای شما هست یا نه.

سیدحسن

سلام من خاسته باشم ده تادندان ایمپلنت برام انجام بدین کلاچقدرمیشه؟دانه ای چقدرحساب میکنید؟ برادرم هم فک بالاکلامصنوعی متحرک هست ازنوعی که برداشته میشه پایین هم همونطوره فقط یه ۳یا۴تادندان داره میشه طوری کرد که فک بالا که هیچی نداره چندتاایمپلنت کاشته بشه مابقی روارپروتزمصنوعی ثابت کاشت که هزینه اش زیادنشه لطف کنیدجوابموبدین باتشکر

دکتر شهاب محمدی

سلام تو سایت هزینه ی هر دندان کامل موجوده تشریف بیارید معاینه هزینه ی نهایی واستون مشخص میشه

بهنوش اخوان

سلام من پایه ایمپلنت برام گذاشتن گفتن ۳هفته دیگه بیا ۳هفته دیگه دوباره بی حسی و برش داره؟

دکتر شهاب محمدی

سلام نه

یاسمین

من سه ماه پیش ایمپلنت کردم و همون جلسه هیلینگ رو هم برام گذاشتن ، الان بهم گفتن برای قالبگیری برم ، بدون عکس که ببینن آیا جوش خورده یا نه ! این کار اشکالی داره؟؟؟ و یا زود نیست؟؟

دکتر شهاب محمدی

سلام خیر

موسوی

سلام من خیلی مشکل دارم نمیتونم ۶ ماه منتظر بمونم چطور میشه زودتر عمل ایمپلنت انجام بدم

دکتر شهاب محمدی

سلام میتونید ایمپلنت فوری 1 روزه انجام بدید

حسینی

با سلام ایا میشود جراحی سی ال انجام داد بعد روکش نمود یا ایمپلنت باید شود

مهدی

سلام خسته نباشید ،آقای دکتر من دو تا از دندونام باید ایمپلنت بشه خیلی از دردش میترسم

دکتر شهاب محمدی

سلام جراحی توسط دندانپزشک با تجربه درد نداره.

حسین‌

سلام‌ده‌تادندان‌هزینش‌حدوداچغدره‌لثهپایینم‌کلاکشیدم‌میشه‌ده‌تا‌بکارید

دکتر شهاب محمدی

سلام هزینه ها تو سایت موجوده اما هزینه ی کلی تو ویزیت مشخص میشه.

سعید

سلام آقای دکتر13تادندون خرا ب دارم میخوام ایمپلنت بکارم

دکتر شهاب محمدی

پاسخ داده شد

سعید

سلام آقای دکتر13تادندون خرا ب دارم میخوام ایمپلنت بکارم

دکتر شهاب محمدی

سلام تشریف بیارید ویزیت.

سعیدعبداللهی

سلام من 28سالمه 12تا دندون خراب دارم میخواستم ایمپلنت بکارم میخواستم راهنمایی م کنید

دکتر شهاب محمدی

سلام تشریف بیارید برای معاینه و مشاوره.

احمد

سلام چرا ایمپلنت آنقدر گران است مردم ضعيف باید چکار کنن

دکتر شهاب محمدی

سلام ایمپلنت های خوب خارجی ان ما شرایط اقساط هم داریم.

سعیدعبداللهی 28ساله

سلام آقای دکترمحمدی خسته نباشی چجور بیام خدمتون

دکتر شهاب محمدی

سلام آدرس و شماره ی مطب بالای سایت هست. برای راهنمایی های بیشتر میتونید تماس بگیرید.