02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

تاریخچه ایمپلنت در چین باستان - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1398/05/15

ایمپلنت های دندانی تاریخچه بسیار طولانی دارند و می توان سابقه استفاده از آن‌ها را به زمانی که کشیدن دندان رایگان رایج شد؛ مرتبط دانست. چون از زمانی که انسانها یک یا چند دندان خود را از دست دادند به این فکر افتادند که چگونه می توانند قطعه ای را جایگزین دندان خود کنند.
برای افرادی که یک یا چند دندان خود را به سبب مبتلا بودن به بیماریهای پریودنتال یا در اثر حادثه و یا هر دلیل دیگری از دست داده‌اند مخصوصاً افرادی که جای دندانهای ناحیه لبخندشان خالی است؛ جایگزین کردن دندان ها یکی از دغدغه های اصلی است. کاملاً واضح است که این دغدغه فقط مربوط به عصر و دوران ما نمی شود بلکه از هزاران سال پیش همه انسانهایی که این تجربه مشترک را داشتند؛ به دنبال روشی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته خود بودند. اما تا به امروز هیچ روشی نتوانسته بود مانند ایمپلنت های دندانی نقش ریشه دندان طبیعی را با سازگاری کامل در استخوان فک ایفا کند و از طرف دیگر بتواند تاج دندان مصنوعی را به خوبی و با استحکام کافی ساپورت کند. با وجودیکه سابقه بریج های دندانی از ایمپلنت‌ دندان بیشتر است؛ اما مزایا و منافعی که ایمپلنت دندان برای بیمار ایجاد می کند موجب شده این روش روز به روز نسبت به بریج دندان گسترش بیشتری پیدا کند.


ایمپلنت در چین باستان


کاشت ایمپلنت در حال حاضر پیشرفته ترین روش برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته هستند که درصد موفقیت آنها همانطور که توسط دندانپزشکان ارائه شده در بلند مدت بیش از ۹۵ درصد است. از دوران باستان تا به حال بشر به دنبال روشی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته خود بوده اما در عصر حاضر ایمپلنت های دندانی تنها راه حل قابل اطمینانی هستند که نه تنها می‌توانند دندان های اطراف خود را حمایت کنند بلکه به رشد و تقویت استخوان فک نیز کمک می کنند. علاوه بر این، کاشت ایمپلنت با اصلاح طرح لبخند بیمار اعتماد به نفس را به او باز می گرداند و بیمار را قادر می سازد تا دوباره هر آنچه را که دوست دارد بجود.

اولین ایمپلنت دندان در چین باستان

طبق مستنداتی که در مورد تاریخچه روش های زیباتر کردن لبخند و استفاده از روش هایی به منظور توانمند کردن نواحی بدون دندان لثه برای جویدن و خوردن غذاها و جایگزین کردن دندان ها موجود است؛ چین باستان اولین کشوری است که حدود چهار هزار سال پیش از چوب بامبوی حکاکی شده برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته استفاده کرده است. این روش را می‌توان قدیمی‌ترین و شبیه ترین روش به ایمپلنت دندان امروزی دانست. هر چند که پایه مورد استفاده نوعی چوب از جنس بامبو بوده است اما قرار دادن آن در فک به جای دندان از دست رفته ابداعی کارآمد و قابل استفاده در زمان به شمار می رفته است. نمونه های پیدا شده در این زمینه نشان می دهد که اکثر افراد از این روش برای جایگزین کردن دندان های عقب فک خود استفاده می کردند پس می توان نتیجه گرفت که در آن زمان مسئله زیبایی مد نظر آنها نبوده بلکه در چین باستان، چوب بامبوی حکاکی شده به جای دندان های از دست رفته نقش جویدن و گاز زدن غذا ها را ایفا می کرده اند. بنابراین به نظر می رسد مهمترین دلیل استفاده از آن ها برگرداندن توانایی خوردن و جویدن غذا ها به بیمار بوده است.
با گذشت زمان حدود دو هزار سال پیش در جوامع مختلف از جمله چین پزشکان یادگرفتند که از دندان حیوانات یا دندان هایی که از برده‌های و افراد ضعیف تر جامعه می‌خریدند به جای دندان های از دست رفته استفاده کنند. امروزه دندانی که از حیوان گرفته شود به نام ایمپلنت پتروپلاستیک نامیده می شود و اگر ایمپلنت از انسان دیگری گرفته شود؛ به ایمپلنت هموپلاستیک معروف است. با پیشرفت تکنولوژی ثابت شد که کاشتن دندان فرد یا حیوان دیگری در دهان بیمار موجب گسترش عفونت و پس زدن آن توسط لثه بیمار می شود. بنابراین دانشمندان مجددا به فکر پیدا کردن راه حل مناسبتری جهت پر کردن جای خالی دندان ها افتادند.

هدف از ایمپلنت در چین باستان با چوب بامبو 

با وجود اینکه روش های ایمپلنت دندان مختلفی در جهان در دوران باستان مورد استفاده قرار می گرفته است اما روشی که در کشور چین حدود ۴ هزار سال پیش جهت کاشت قطعه های چوب بامبو به کار می رفته جالب توجه است.
هدف از کاشت این قطعات بامبوی حکاکی شده در چین باستان به عنوان ایمپلنت‌های دندانی دقیقاً با هدف کاشت ایمپلنت های امروزی در قرن بیست و یکم مشابه است. آنها نیز در زمان خود به دنبال روشی بودند که بتوانند به طور دائم و تا پایان عمر و حتی پس از آن - آن طور که از مستندات پیداست آن ها خودشان را به زیباترین شکل ممکن برای دنیای پس از مرگ آماده می کردند-  زیبایی طرح لبخند خود را باز گردانند و بتوانند دوباره با دندان های جدید خود غذاها را بجوند و زندگی عادی خود را از سر بگیرند.
مطمئنا در گذشته عمل کاشته ایمپلنت اعم از چوب بامبو و یا دندان حیوانات و انسانهای دیگر عملی بسیار دردناک بوده است. اما خوشبختانه امروز با استفاده از بیهوشی یا بی حسی موضعی بیمار درد چندانی را احساس نخواهد کرد. قدیمی ترین نوع ایمپلنت دندان که در فرهنگ چینی حدود چهار هزار سال پیش کشف شده نشان می دهد که آنها تکه های چوب بامبو حکاکی شده را با ضربه های عمودی چکش در استخوان فک به جای دندان از دست رفته فرو می کردند. حتی فکر کردن یا تصور این کار نیز واقعا دردناک است چه برسد به انجام آن!
استخوان کشف شده در یکی از مناطق چین که مربوط به جمجمه یک مرد بوده نیز نشان می‌دهد که در این جمجمه به جای چند دندان خالی از تکه های چوب بامبو استفاده شده است. تغییر ساختار این جمجمه در ناحیه ای که چوب های بامبو وارد شده‌اند کاملا نشان دهنده ضربه ‌های متعدد جهت وارد کردن قطعه چوب به داخل استخوان فک است. برخی شواهد دیگر نشان می دهد در فرهنگ چینی ها پس از مرگ افراد - شاید بزرگان قبیله - به منظور زیباتر کردن چهره پس از مرگ آنها به جای دندان های خالی شان، این قطعه های چوب بامبو را وارد استخوان فک می کردند تا زندگی پس از مرگ از این دندان ها استفاده کنند و چهره زیباتری داشته باشند. شاید این باورها از نظر ما خیلی غیر منطقی به نظر برسد اما در آن زمان - حدود چهار هزار سال پیش - یکی از باورهای مهم و محترم در قبایل آنها بوده است.
از این قبیل موارد که مواد مختلف طبیعی مانند صدف های دریایی یا حتی سنگ یشم به جای دندان های طبیعی افراد که از دست رفته اند؛ قرار داده شده اند به وفور در مناطق مختلف پس از حفاری های تاریخی بدست آمده است. این روش ها حتی تا اوایل قرن نوزدهم نیز ادامه داشت تا این که برخی از دانشمندان شروع به استفاده از تاج های پورسلین به جای دندان ها کردند.
اکنون در قرن بیست و یکم ما میتوانیم از پایه های تیتانیومی به عنوان ایمپلنتهای کاملا ایمن که طی یک عمل جراحی ساده داخل استخوان فک کاشته می شوند؛ استفاده کنیم که البته این روش نیز تا سال ۱۹۵۰ کشف نشده بود.

جنس ایمپلنت در چین باستان: چوب بامبو

استفاده از چوب بامبو یکی از اولین مستندات موجود در خصوص ایمپلنت های دندان است که سابقه آن به ۴ هزار سال پیش در چین باستان باز می گردد. در این دوران، افراد چوب های بامبو را به شکل قطعاتی که بتوان در استخوان فک به جای دندان کاشت حکاکی می کردند و از آن ها به جای دندان های از دست رفته خود استفاده می کردند.
هرچند مدت زمان زیادی از کاشت ایمپلنت های دندانی با استفاده از چوب های بامبو می گذرد اما همین تمدن ‌های مبتکر بودند که ایده جایگزین کردن دندان های طبیعی از دست رفته با مواد دیگری مانند چوب آهن و یا مس را ابداع کردند.

ایمپلنت بامبومشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!